Opozícia sa dohodla na Erike Jurinovej, zvyšok je otvorený

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Erika jurinova
Členka strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Erika Jurinová. Bratislava, 2. august 2010. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 20. marca (WEBNOVINY) – Opozičné politické strany sa v utorok dohodli na menách podpredsedov parlamentu, mali by sa nimi stať predseda KDH Ján Figeľ a poslankyňa za Obyčajných ľudí a nezávislé osobnosti Erika Jurinová.

„Všetky strany potvrdili svoj súhlas a podporu pre nomináciu Eriky Jurinovej,“ povedal po trojhodinovom rokovaní na pôde parlamentu Figeľ.

Obyčajní ľudia si v utorok zároveň zvolili predsedu svojho poslaneckého klubu, stal sa ním Jozef Viskupič.

O tom, kde vznikli spory pri obsadzovaní výborov, politici hovoriť nechceli. Podľa Figeľa sa požiadavky prekrývajú pri viacerých výboroch, pracovných aj kontrolných. „Dnes sme neboli v stave uzavrieť to definitívne,“ poznamenal.

Viac neprezradil ani predseda Obyčajných ľudí Igor Matovič. „Kým nie je dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič,“ povedal. Podpredsedníčka SDKÚ-DS Lucia Žitňanská a šéf klubu Most-Híd László Solymos svorne dodali, že predbežne panuje dohoda na obsadení podpredsedníckych stoličiek vo výboroch. V rokovaní o rozdelení predsedníckych stoličiek vo výboroch budú opoziční lídri pokračovať vo štvrtok 22. marca.

KDH má záujem o hospodársky výbor

Utorňajšia diskusia bola podľa Figeľa pokojnejšia ako tá v piatok 16. marca. „Ja by som ju nazval pracovnou a otvorenou, áno, bola kultivovanejšia a pokojnejšia, tamtá bola pracovná a otvorená. (…) Môže to signalizovať aj nádej, zrelosť pre dohody,“ vyhlásil. Solymos označil atmosféru za konštruktívnu.

Opoziční politici rokovali aj o tom, ktorá strana obsadí akú predsednícku stoličku vo výboroch. KDH muselo revidovať ambície, keď chcelo získať predsedov ústavnoprávneho, brannobezpečnostného a hospodárskeho výboru.
Figeľ
Foto: SITA/Diana Černáková

Smer ponúkol opozícii z tejto trojice len hospodársky výbor, o ktorý má záujem okrem KDH aj SaS. SaS chce na túto funkciu nominovať súčasného ministra hospodárstva Juraja Miškova, kresťanskí demokrati zasa štátneho tajomníka ministerstva dopravy Jána Hudackého.

Keďže KDH nezíska brannobezpečnostný výbor, chce obsadiť post šéfa výboru na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS), nominantom hnutia je minister vnútra Daniel Lipšic.

O tento výbor má záujem aj SDKÚ-DS. Modrí chcú mať tiež predsedu výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny. Podpredsedníčka SDKÚ-DS Lucia Žitňanská je pripravená sa dohodnúť, podobne sa vyjadril aj Sulík. „Patrilo by sa dohodnúť, nech nepredvádzame divadlo,“ podotkol líder SaS.

Hrušovský pozná predbežné personálne návrhy klubov a nazdáva sa, že dohoda na nich nebude problematická. „Tá prvá bude záležať od personálnych dohôd na úrovni vedenia parlamentu aj obsadenia parlamentných výborov,“ povedal. Komplikovanejšie bude podľa neho hľadanie spoločnej opozičnej platformy, keďže opozícia je nejednotná a personálne aj programovo veľmi pestrá. „KDH sa bude usilovať vnášať konštruktívneho ducha do kontroly, ale aj do postojov k niektorým návrhom, ktoré bude predkladať strana Smer-SD,“ prisľúbil.

Bugárovci sa chcú dohodnúť

Bugárovci sú presvedčení, že strana má odborníkov na väčšinu postov, napríklad Františka Šebeja, ktorý by mohol byť podpredsedom výboru pre zahraničie alebo Rudolfa Chmela do výboru pre ľudské práva. Zdôrazňujú však, že sa budú usilovať o dohodu s ostatnými opozičnými stranami.

Bugár

Opozícii pripadne podľa návrhu Smeru hospodársky výbor, výbor pre pôdohospodárstvo, zahraničie, ľudské práva a menšiny a k tomu päť kontrolných výborov – pre nezlučiteľnosť funkcií, pre kontrolu vojenského spravodajstva, SIS, pre kontrolu činnosti a kontrolu rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu. Zvyšných desať bude kontrolovať vládny Smer-SD.

O obsadení Najvyššieho kontrolného úradu, Úradu pre verejné obstarávanie, nominantoch opozície na miesto viceguvernéra Národnej banky Slovenska či vo fiškálnej rade budú podľa Figeľa rokovať až na ďalších stretnutiach. Za kľúčové považuje v súčasnej situácii vyriešiť parlamentné funkcie. Definitívna dohoda by mala padnúť do ustanovujúcej schôdze parlamentu, ktorá bude 4. apríla.

Prvý raz sa opoziční lídri stretli už v piatok (16. marca), keďže Matovič s Bugárom sa nevedeli dohodnúť, kto z nich by mal stoličku podpredsedu obsadiť, rokovanie bolo podľa viacerých prítomných búrlivé.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel LipšicErika JurinováIgor MatovičJán FigeľJozef ViskupičLászló SólymosLucia Žitňanská
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky