Online: Smer-SD pohorel, OĽaNO má dvoch predsedov, Lunter porazil Kotlebu a v Bratislave vyhral Droba

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ján Lunter
Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ján Lunter Foto: archívne, SITA/Jakub Julény.

BRATISLAVA 4. novembra (WebNoviny.sk) – Do čela šiestich samosprávnych krajov si na najbližších päť rokov zvolili voliči nových predsedov. K zmene prichádza v Bratislavskom, Trnavskom, Žilinskom, Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom kraji.

Svoje posty obhájili iba dvaja z doterajších županov, a to Milan Belica (SMER-SD, SNS, MOST – HÍD) v Nitrianskom kraji a Jaroslava Baška (SMER-SD, SNS, MOST – HÍD, SZ) v Trenčianskom kraji. Vyplýva to z neoficiálnych výsledkov volieb. Oficiálne výsledky vyhlási štátna volebná komisia dnes.

Prelink.jpg

Najočakávanejší súboj volieb v Banskobystrickom kraji vyhral nezávislý kandidát Ján Lunter. Ten mal v súboji s predsedom ĽS NS Marianom Kotlebom širokú politickú podporu. Volilo ho 99 169 voličov (48,53 %) voličov. Situácia v kraji k urnám zmobilizovala aj najviac voličov v rámci celej SR, keď o budúcnosti kraja prišlo rozhodnúť 40,29 percenta voličov.


Jurinová je prvou župankou

Najtesnejší súboj volieb sa odohral v Košickom samosprávnom kraji. Zvíťazil tu Rastislav Trnka (OĽANO, SaS, KDH, NOVA, Šanca), o ktorého víťazstve nad Richardom Rašim (Smer-SD, SMK-MKP, SZS, Starostovia a nezávislí kandidáti ) rozhodlo 875 hlasov. Trnka získal 59 599 platných hlasov (37,80 %).

V Žilinskom kraji voliči zvolili historicky prvú slovenskú šéfku samosprávneho kraja. Stala sa ňou Erika Jurinová (OĽANO, SaS, KDH, OKS, NOVA), ktorá získala 82 034 platných hlasov, čo predstavuje 43,67 percenta.

Dlho vyrovnaný súboj štyroch kandidátov priniesla volebná noc v Bratislavskom kraji. Víťazne z nej vyšiel Juraj Droba (SaS, OĽANO, SMK-MKP, NOVA, OKS, Zmena zdola, DÚ). Voliči mu odovzdali 36 864 (20,42 %) platných hlasov.

Viskupič strieda Mikuša

Novým predsedom Prešovského samosprávneho kraja sa stal Milan Majerský (KDH, SaS, OĽANO, NOVA), nahradí tak predchádzajúceho župana Petra Chudíka (SMER-SD). Vo voľbách na post predsedu kraja získal Majerský 72 366 hlasov (40,36 %).

V Trnavskom samosprávnom kraji vyhral voľby opozičný kandidát Jozef Viskupič (OĽANO, SaS, KDH, OKS, Zmena zdola, DÚ), získal 48 584 hlasov (42,9 %). Predchádzajúci župan Tibor Mikuš (nezávislý) skončil na druhom mieste.


Online – Voľby do VÚC 2017

  • sme ukončili o 19:57, ďakujeme za pozornosť
  • minúta po minúte

19:01 – Najviditeľnejšie témy predvolebnej kampane v Trnavskom samosprávnom kraji sa odrazili aj na volebných výsledkoch. Tam, kde ľudia prejavovali svoju nespokojnosť, končiaci župan Tibor Mikuš výrazne strácal.

18:24 – Slovenskí voliči svojím hlasovaním jednoznačne odmietli fašizmus a zároveň vyslali Ficovmu Smeru silný signál o svojej nespokojnosti so správou vecí verejných v krajine. Uvádza sa to v stanovisku Občianskej konzervatívnej strany. Zároveň strana ďakuje všetkým voličom, ktorí využili svoje právo a odovzdali hlas demokratickým kandidátom na županov a poslancov krajských zastupiteľstiev.

„Ich konanie bolo prejavom občianskej zodpovednosti a dáva nádej na zmenu pomerov na Slovensku,“ konštatuje strana. Zároveň zvolených opozičných poslancov a predsedov krajov vyzýva, aby občanom ukázali, že správa vecí verejných môže byť skutočnou službou občanom.

18:03 – Slovenská národná strana (SNS) má historicky najvyšší počet poslancov vo VÚC. Povedal to predseda SNS a predseda parlamentu Andrej Danko na nedeľnej tlačovej besede s tým, že výsledky považuje za úspech.

16:35Na Slovensko sa vrátila nádej a voľby do VÚC ukázali, že zmena k lepšiemu je možná. “Slováci sú lepší, než sa nám niektorí politici snažia nahovoriť. Fašisti skončili s dvoma poslancami na celom Slovensku. Starí harcovníci Smeru stratili svoje bašty. Dnes je môj hlavný pocit optimizmus a nádej,” uviedol líder hnutia progresívne Slovensko Ivan Štefunko v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poskytol Martin Dubéci. Štefunko bol podporiť víťaza v Banskobystrickom kraji Jána Luntera.

“Včera sa tu odohral súboj o dušu našej krajiny. Demokratické sily zvíťazili na celej čiare – najmä zásluhou Jána Luntera a jeho tímu. Od začiatku sme verili jeho prístupu k politike. Verili sme jeho príbehu, jeho kvalitnému týmu aj jeho programu. Ukázalo sa, že presne toto je cesta, ktorá pritiahne voličov k voľbám,“ uviedol s tým, že toto je aj prístup, na ktorom stojí Progresívne Slovensko.

16:11Marian Kotleba, neúspešný kandidát na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) na nedeľnej tlačovej besede v sídle ĽSNS v Banskej Bystrici poďakoval voličom s tým, že „tých hlasov nebolo až tak málo, ako sa na prvý pohľad zdá“. Zhodnotil priebeh kampane hlavne v Banskobystrickom kraji.

„Boj bol naozaj nerovný a neférový. A hoci médiá a mnohí kandidáti mali plné ústa a reči o demokracii a slobodnej súťaži, tak vidíme, že nakoniec to bolo štýlom takmer všetci proti jednému,“ konštatoval Kotleba.

15:56V sobotňajších voľbách do orgánov vyšších územných celkov zvíťazilo podľa prezidenta Andreja Kisku sebavedomé, moderné a demokratické Slovensko. „Vo väčšine samosprávnych krajov si ľudia zvolili zmenu. Ukázalo sa, že ak si voliči môžu vyberať z dobrých kandidátov, politická súťaž môže byť vyrovnaná a nič nie je dopredu vyhraté, či prehraté,“ napísal prezident na sociálnej sieti. Zvoleným županom a poslancom samosprávnych krajov drží Kiska podľa vlastných slov palce.

15:41Natália Milanová, Elena Červeňáková a Radoslav Pavelka by mali vymeniť v Národnej rade SR trojicu poslancov, ktorú v sobotných voľbách občania zvolili za predsedov samosprávnych krajov. Poslaneckého mandátu sa vzdá novozvolený župan Trnavského kraja Jozef Viskupič (OĽaNO) aj nová predsedníčka Žilinského kraja Erika Jurinová (OĽaNO). Podobne svoju poslaneckú stoličku prenechá Juraj Droba z SaS, ktorý preberie post Bratislavského župana.

Za Viskupiča a Jurinovú do snemovne za klub OĽaNO by mali zasadnúť dve ženy, a to historička a aktivistka Natália Gálisová Milanová z Bratislavy a zdravotná sestra Elena Červeňáková z Košíc. Drobu by mal nahradiť nitriansky krajský predseda SaS Radoslav Pavelka. Poslanecký sľub by mali náhradníci zložiť na prvej budúcoročnej schôdzi v januári.

15:18Ako uviedol viceprezident Policajného zboru Ľubomír Ábel, polícia sa v súvislosti s voľbami zaoberala spolu 73 podnetmi, pričom v 19 prípadoch išlo o trestné oznámenia v súvislosti s údajnou volebnou korupciou. Podrobnosti však polícia podľa neho oznámi na vlastnej tlačovej besede, pravdepodobne v pondelok.

14:57– Účasť na sobotňajších voľbách do orgánov Vyšších územných celkov dosiahla 29,95 %. Uviedol to v nedeľu na tlačovej besede predseda Štatistického úradu SR Alexander Balek. Najvyššia účasť pritom podľa neho bola v Banskobystrickom kraji, konkrétne 40,29%. Naopak, najnižšia účasť bola v Trnavskom kraji, a to konkrétne 24,74%.

14:23Mimoparlamentná strana NAJ považuje za pozitívne, že Smer-SD klesá, čo výsledky volieb do VÚC jasne potvrdili a ľudia strácajú záujem o politiku stagnácie Roberta Fica. Uvádza to v tlačovej správe predseda strany NAJ Viktor Béreš. Strana tiež víta zmenu v Banskobystrickom samosprávnom kraji, kde predseda ĽSNS Marian Kotleba neobhájil svoje doterajšie pôsobenie na poste župana. „Krajina síce potrebuje radikálne zmeny k lepšiemu ako soľ, ale extrémistické prejavy zásadne odmietame, takže pád Kotlebu je dobrým znamením pre budúcnosť Slovenska,“ uviedol.

14:05– Záchranári počas župných volieb ošetrili päť členov volebných komisií. 

13:39Pravica porazila Smer-SD. „Vieme sa dohodnúť oveľa lepšie ako vládna koalícia. Aj preto prehrali, lebo sa nevedeli dohodnúť. A to je veľký signál pre parlamentné voľby,“povedal to v nedeľnej televíznej diskusii na TA3 V politike predseda SaS Richard Sulík s tým, že noví predsedovia samosprávnych krajov majú možnosť ukázať, že dokážu župy spravovať zdatne a čestne.

13:15Tento týždeň bude Smer-SD otvorene hovoriť o výsledkoch volieb do vyšších územných celkov. Povedal to v TA3 v relácií V politike podpredseda vlády za Smer-SD Peter Pellegrini s tým, že výsledky volieb treba zobrať s pokorou. „Nemôžeme teraz konštatovať, že Smer-SD dopadol zle. Pri niektorých krajoch som aj ja sklamaný, ale môže nám to dať impulz,“ uviedol.

Podľa neho strana zhodnotí, či a kde sú potrebné personálne zmeny alebo zmeny vo vedení politiky, či v krajských štruktúrach.Áno, Smer-SD stráca zo svojej dominancie, ale stále je najsilnejšou stranou,“ uviedol Pellegrini. 

12:48Strana maďarskej komunity chce podporu zo strany voličov v sobotňajších voľbách oplatiť oddanou a zodpovednou prácou. Uvádza sa to vo vyhlásení strany s tým , že do volieb išli so zámerom, aby si strana zachovala svoju doterajšiu silu, aby aj naďalej mohla byť súčasťou regionálnych záležitostí so zvláštnym dôrazom na osud oblastí aj s maďarským obyvateľstvom.

„Záväzky budúcich poslancov krajských samospráv majú mimoriadne vážny význam, veď závisí od nich pokrok regiónov. Do týchto volieb išli naši kandidáti s vedomím, že južné okresy sú v mnohom ohľade v horšej situácii ako väčšina okresov na Slovensku. V nastávajúcich piatich rokoch chcú tento trend obrátiť,“ uvádza sa vo vyhlásení strany.

12:31Slovensko má šancu dostať sa z dlhého zakliatia populizmu. Uvádza sa to vo vyhlásení poslanca Miroslava Beblavého k výsledkom sobotňajších volieb do orgánov Vyšších územných celkov. „V SPOLU máme nádej, že v parlamentných voľbách môže prísť skutočná zmena pre celé Slovensko,“ zdôraznil Beblavý.

Vznikajúci politický subjekt SPOLU – občianska demokracia podľa poslanca nasadil do volieb deväť kandidátov na poslancov, pričom piati vo voľbách uspeli. „Nezávislí a opoziční kandidáti dokázali zmobilizovať svojich voličov k zmene, čo sa prejavilo na vynikajúcom výsledku,“ uzavrel Beblavý.

12:12 – Ľudia v týchto voľbách si podľa poslankyne za OĽaNO Veroniky Remišovej zvolili demokratickú revolúciu proti spôsobu spravovania krajiny, ktorý tu vládol doteraz.„Veľkú časť voličov sme presvedčili o tom, že budeme čestne a energicky riešiť problémy našich regiónov. Tieto voľby nám dávajú nádej, že ak budeme tvrdo pracovať, podarí sa nám poraziť Smer aj v parlamentných voľbách o dva roky,“ dodala.

11:54– Do kampane som išiel s čistým srdcom a s totálnym nasadením, lebo verím tomu, že to okolo nás naozaj môže byť lepšie. Uvádza sa to vo vyhlásení neúspešného kandidáta na post predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Rudolfa Kusého. „Zároveň mi dovoľte poďakovať sa Vám za všetku pomoc, podporu, či rady,“ uviedol s tým, že prejavenú podporu zo strany voličov si váži. „Urobím ešte viac, aby ste cítili, že mi na vás záleží,“ dodal. Rudolf Kusý skončil v rámci voľby nového predsedu BSK na druhom mieste so ziskom 18,55 % hlasov.

Droba sulik
Sprava v popredí: Kandidát na post predsedu BSK Juraj Droba a predseda strany SaS Richard Sulík počas brífingu po zverejnení predbežných výsledkov volieb poslancov a predsedov do orgánov samosprávnych krajov – vyšších územných celkov (VÚC) v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK). Bratislava, 5. november 2017. Foto: SITA/Branislav Bibel

11:32 – Sobotňajšie voľby do orgánov Vyšších územných celkov sa stali presvedčivou demonštráciou odporu angažovaných občanov voči populizmu, korupcii a extrémizmu. Uvádza sa to vo vyhlásení predsedníctva opozičnej strany SaS. Nespokojnosť s vládou strán Smer-SD, SNS a Most-Híd podľa liberálov zosilnela. „Rovnako aj poznanie, že strana Kotleba – Ľudová strana naše Slovensko nemá pre Slovensko žiaden reálny a zároveň pozitívny program,“ uvádza SaS.

11:15Strana Most-Híd bude mať v nových regionálnych parlamentoch viac poslancov ako doteraz. Stratila však v Trnavskom kraji, naopak získala v Košickom. „V Trnave to vyhodnotíme. Vyskúšali sme tam mladých ľudí, ktorí zatiaľ nekandidovali v žiadnych voľbách. Treba sa poučiť, ideme ďalej,“ povedal šéf strany Béla Bugár s tým, že naopak tím mladých ľudí ako kandidátov v strane vyšiel v Košiciach.

11:00 Strana Smer sa podľa člena predsedníctva Jána Podmanického musí nad výsledkami regionálnych volieb dobre zamyslieť. Ako povedal Podmanický pre agentúru SITA, v Smere si hlavne musia zodpovedať otázku, prečo napriek mnohým dobrým výsledkom vládnutia kandidáti ich strany neuspeli.

10:43Banskobystričan a podpredseda Smeru-SD Peter Pellegrini na sociálnej sieti reagoval na výsledky volieb v jeho kraji vyhlásením, že „ z nášho kraja letí rovnaký odkaz celému Slovensku ako pred vyše 70 rokmi: Fašizmus na Slovensku nemá miesto“.Dodal, že sa zbavili zla. Zároveň zagratuloval Jánovi Lunterovi k zvoleniu za šéfa VÚC, na tomto poste nahradí Mariana Kotlebu z ĽS NS.

10:20Hnutie Sme rodina hodnotí regionálne voľby podľa podpredsedu Milana Krajniaka ako Stalingrad Roberta Fica. „Fico sa pripravoval na veľké víťazstvo a utrpel veľku porážku. Ľudia už toho majú dosť, aby to pokračovalo, ako to fungovalo doteraz. Je to dôkaz, že ľudia nechcú oligarchov v pozadí,“ vyhlásil Krajniak v rozhovore pre agentúru SITA s tým, že voliči chcú, aby sa politici zodpovedali voličom a nie niekomu v pozadí, zdôraznil.

9:52Smer-SD bol v sobotňajších voľbách do orgánov samosprávnych krajov porazený, je to ich obrovská porážka a na druhej strane obrovské víťazstvo súčasnej opozície, vyhlásil v rozhovore pre agentúru SITA politológ Michal Cirner z Inštitútu politológie Prešovskej univerzity. Zároveň ale dodal, že Smer-SD až tak úplne zo svojich pozícii neustúpil, len je to tak opticky viditeľné na postoch predsedov krajov. Keď sa pozrieme na mandáty v zastupiteľstvách, tak Smer si drží svoj štandard, dodal.

„ Je vidieť, že ten zostupný trend pokračuje ďalej a je to veľká výzva pre vládnu stranu Smer-SD, aby sa nejakým spôsobom revitalizovala, reštartovala. Čakajú ju v roku 2018 komunálne voľby, v roku 2019 prezidentské voľby a eurovoľby a ak sa nič nestane, tak parlamentné voľby v roku 2020,“ uviedol ďalej politológ. Hlasovanie voličov mohlo byť podľa neho protestom proti aktuálnej vládnej zostave.

9:30 – Predseda SNS Andrej Danko akceptuje výsledok regionálnych volieb a ďakuje voličom, ktorí sa na nich zúčastnili. Ako povedal Danko pre agentúru SITA, SNS mala doteraz päť poslancov v regionálnych parlamentoch, teraz ich počet narástol. „Bola to skúška práce regionálnych štruktúr SNS, ktorú vyhodnotíme na najbližšom sneme,“ uviedol Danko. Podľa neho na nových županoch a poslancoch bude teraz veľká zodpovednosť.

8:47– Pravicoví kandidáti uspeli, pretože pravicové strany sa dokázali spojiť, ale aj preto, lebo boli známi. Nedeľné ráno červené nebolo, ale z týchto volieb nemožno usudzovať, ako by dopadli parlamentné voľby. Pokiaľ ide o „hnedé ráno,“ nemôžeme sa tešiť, že je vyhraté. Myslí si to politologička z Katedry politológie Univerzity Komenského Darina Malová.

8:12– Zobudili sme sa do dobrého rána. Bola porazená fašistická strana a dôležité je aj to, že sa zmenila politická mapa Slovenska, zdôraznil pre agentúru SITA na margo sobotňajších výsledkov volieb do orgánov samosprávnych krajov politológ Grigorij Mesežnikov.

06:05 – Porazený predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár (Smer-SD) rešpektuje výsledok, no na pomenovanie príčin prehry potrebuje čas. Blanár v bezprostrednej reakcii na neoficiálne priebežné výsledky pogratuloval Erike Jurinovej (OĽaNO – SaS – KDH – NOVA – OKS) aj k získaniu mandátu prvej predsedníčky samosprávneho kraja.

05:12 – Tieto voľby ukázali, že pravica dokáže poraziť Smer-SD, reagoval Richard Sulík.

04:47 – Z pohľadu zvolených predsedov samosprávnych krajov sú krajské voľby pre Smer-SD prepadákom a pre opozíciu úspechom, pre agentúru SITA to povedal politický analytik Ján Baránek.

04:21 – Vidno, že Ľudová strana Naše Slovensko v Nitrianskom kraji za posledné štyri roky výrazne posilnila a vzhľadom k masívnej antikampani, ktorá bola voči ĽSNS vedená, sa nemáme za čo hanbiť.

Pre agentúru SITA to uviedol neúspešný kandidát kotlebovcov na post predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Milan Uhrík. „Do volieb sme išli s triezvymi očakávaniami a môj osobný tip na poradie kandidátov sa v podstate naplnil,“ uviedol Uhrík a poďakoval všetkým voličom. Poslanec NR SR zároveň dodal, že politický zápas pokračuje ďalej.

Podpredsedu Kotlebovej ĽSNS Milana Uhríka podporilo vo voľbách na predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja 15,4 percenta voličov a so ziskom vyše 15-tisíc hlasov skončil na tretej priečke za Milanom Belicom a Jánom Greššom. ĽSNS sa k výsledkom volieb vyjadrí v nedeľu o 14:00 na tlačovej konferencii v sídle strany v Banskej Bystrici.

04:12Jaroslav Baška obhájil svoj post v Trenčianskom samosprávnom kraji.

04:00Marian Kotleba ako župan končí, vo voľbách ho zdolal Ján Lunter. V Banskobystrickom kraji bola najvyššia účasť na voľbách, a to 40,29 percenta.

03:48 – V Košickom samosprávnom kraji najtesnejší súboj, vyhral ho Rastislav Trnka nad Richardom Rašim.

03:35 – Pre novozvoleného predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Juraja Drobu ostáva prioritou doprava. Mandátu poslanca NR SR sa vzdá na januárovej schôdzi.

03:16 – Milan Majerský nahradí Petra Chudíka na poste predsedu Prešovského kraja

03:00 – Erika Jurinová sa podľa výsledkov volieb predsedu Žilinského samosprávneho kraja stala vôbec prvou župankou v novodobej histórii samosprávnych krajov.

02:38 – Kandidát na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Milan Ftáčnik po zverejnení neoficiálnych výsledkov v nedeľu pred 2:00 priznal prehru. Zároveň pred novinármi k víťazstvu telefonicky zablahoželal Jurajovi Drobovi, ktorý vedie v súboji o post predsedu BSK.

„V tejto súťaži som neuspel, chcem však poďakovať všetkým voličom,“ rozhovoril sa Ftáčnik, prerušilo ho však zvonenie telefónu. „Juraj, pekne vás pozdravujem, chcem vám zablahoželať k víťazstvu. Ste v priamom prenose,“ povedal Ftáčnik do telefónu. Droba poďakoval a pripomenul, že sa rád s Ftáčnikom o niektorých krajských témach poradí.

Milan Ftáčnik spomenul, že ľudia sa v dnešných voľbách rozhodovali podľa opozično-koaličnej filozofie. „Budem rozmýšľať nad tým, čo som urobil dobre a čo som urobil zle. Budeme to hodnotiť s mojím štábom. V každom prípade to bola férová súťaž,“ vyhlásil. V kraji treba podľa neho klásť dôraz nielen na dopravu, ale aj na seniorov a zdravotne postihnutých. Rozprávať sa o tom chce aj s Jurajom Drobom.

Na otázku, či bude chcieť Ftáčnik dôveru ľudí využiť v komunálnych voľbách, ktoré budú o rok, odpovedal, že je skoro hovoriť o tom, čo bude robiť o rok a do čoho sa pustí. „Je tu istá dôvera a ľudia mi ju prejavili hlasmi. Mojou ambíciou je, aby po komunálnych voľbách nastala na čele Bratislavy zmena. Zatiaľ to poviem takto,“ poznamenal s tým, že viac k tejto téme v tejto chvíli nepovie.

Volebná noc Milana Ftáčnika v Inchebe sa skončila, neúspešný kandidát na predsedu kraja sa ešte rozpráva so svojimi hosťami, postupne sa s nimi lúči a miestnosť sa vyprázdňuje. Po zverejnení predbežných výsledkov stíchla aj ľudová hudba.

02:35 – Súčasný predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica (Smer-SD, SNS, Most-Híd) obhájil svoj post aj po šestnástich rokoch vo funkcii a zostáva naďalej stáť na čele kraja na ďalších päť rokov.

02:25 – Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) víta zvolenie dvoch svojich kandidátov za predsedov samosprávnych krajov. Poslankyňa hnutia OĽANO Erika Jurinová zvíťazila vo voľbách predsedu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) a stane sa tak historicky prvou predsedníčkou kraja na Slovensku. V Trnavskom samosprávnom kraji (TTSK) zvíťazil poslanec NR SR za hnutie Jozef Viskupič

02:21Tibor Mikuš v Trnavskom kraji končí, strieda ho Jozef Viskupič.

01:35 – Juraj Droba (SaS, OĽANO, SMK-MKP, NOVA, OKS, Zmena zdola, DÚ) zatiaľ vedie v súboji o post bratislavského župana. Po spracovaní 407 z 569 zápisníc (71,52 %) má 24 245 hlasov voličov (19,84 %). Ďalšia trojica nezávislých kandidátov má vyše 20 000 hlasov. Rudolfa Kusého volilo 21 654 (17,72 %), Milana Ftáčnika 21 316 (17,44 %) a Jána Mrvu 20 255 (16,57%).

01:30 – Vo voľbách predsedu Košického kraja priebežne po zosumarizovaní troch tretín (75,64 %) volebných okrskov vedie Rastislav Trnka (OĽANO, SaS, KDH, NOVA, ŠANCA) s doterajším ziskom 40 703 hlasov (38,29 %). Tesne za ním zatiaľ nasleduje súčasný župan Richard Raši (Smer-SD, SMK-MKP, SZS, Starostovia a nezávislí kandidáti) s počtom hlasov 40 374 (37,98 %) a tretí priebežne je Karol Pataky (Most-Híd, SKOK – ELD) s počtom hlasov 8 195 (7,71 %).

Vyplýva to z priebežných výsledkov hlasovania zosumarizovaných Štatistickým úradom SR k 00:55. K tomuto termínu v kraji zosumarizovali výsledky hlasovania v 75,64 percenta volebných miestnostiach. V Košickom kraji bolo pre voľby do orgánov samosprávnych krajov zriadených 854 volebných okrskov. Krátko pred jednou po polnoci bolo sčítaných 646 a v nich dosiahla voličská účasť 25,82 %.

01:25 – V Žilinskom kraji vedie podľa predbežných výsledkov volieb Erika Jurinová (OĽANO, SaS, KDH, OKS, NOVA) so ziskom 56 036 hlasov, čo predstavuje 42,76 percenta. Juraj Blanár (SMER-SD) je po spočítaní 77,69 percenta zápisníc okrskových volebných komisií na druhom mieste so ziskom 39 184 hlasov ( 29,90 %). Nezávislý kandidát Marián Murín získal 10,69 percenta voličov, teda 14 010 hlasov.

01:18 – Poslanec NR SR Jaroslav Baška pravdepodobne obáji funkciu predsedu v Trenčianskom samosprávnom kraji. Vyplýva to z výsledkov po zrátaní 87 percent hlasov. Baška v rozhovore pre agentúru SITA povedal, že v prvom rade ďakuje všetkým, ktorí sa zúčastnili na voľbách v Trenčianskom kraji a ktorých presvedčila jeho štvorročná práca. „Dali mi takéto vysvedčenie. Veľmi si to vážim a je to pre mňa záväzkom pokračovať v započatej práci, ktorú sme odviedli a päť rokov budeme odvádzať,“ uviedol Baška.

Baška ďakuje rodine a známym, blízkym, ktorí pri ňom stáli nielen počas kampane, ale aj počas štyroch rokov, lebo nebolo to podľa neho jednoduché. „Museli sme prekonať veľmi veľa prekážok, ale napriek tomu sme dokázali urobiť veľmi veľa projektov. Niektoré sme začali a chceme ich dokončiť v najbližšom období. Som rád, že mám tím ľudí, na ktorý sa môžem spoľahnúť,“ dodal. Baška posledné hodiny zrátavania hlasov strávil na stužkovej dcéry.

01:09 – Vo voľbe na post predsedu Prešovského samosprávneho kraja vedie pri priebežnom spočítavaní hlasov Milan Majerský (KDH, SaS, OĽANO, NOVA). Po spočítaní 846 z 1009 zápisníc volilo Majerského 50 083 voličov (37,91 %). Ide zatiaľ o predbežné výsledky zverejnené štatistickým úradom. Za druhého kandidáta Petra Chudíka (SMER-SD) zatiaľ hlasovalo 32,98 percenta voličov, teda 43 570 ľudí. Zo ziskom 9 994 voličov (7,56 %) je na treťom mieste Jozef Mihalčin (ĽS Naše Slovensko). Celkovo bolo spracovaných 83,84 percenta zápisníc okrskových volebných komisií.

00:59 – V Nitrianskom samosprávnom kraji vedie podľa priebežných výsledkov volieb v súboji o kreslo župana Milan Belica (SMER-SD, SNS, MOST – HÍD). Vyplýva to z údajov po spracovaní zápisníc z vyše 60 percent okrskov.

Belicu volilo podľa doteraz sčítaných hlasov 32 561 (34,64 %). Ján Greššo nominant SaS, OĽANO, KDH, ŠANCA, OKS, NOVA, Demokrati Slovenska má zatiaľ podporu 15 448 (16,43 %). Tesne za ním tretieho v poradí Ivána Farkasa z SMK-MKP volilo 15 413 (16,39 %).

FREŠO: Volebná centrála
Kandidát na predsedu BSK Pavol Frešo prichádza do volebnej centrály po ukončení volieb poslancov a predsedov do orgánov samosprávnych krajov – vyšších územných celkov (VÚC) v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK). Bratislava, 4. november 2017. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher.

00:53 – Po spočítaní 39,91 percenta zápisníc v Žilinskom kraji vedie predbežne Erika Jurinová (OĽANO, SaS, KDH, OKS, NOVA) so ziskom 22 900 hlasov (42,94 %). Doterajšieho predsedu samosprávneho kraja Juraja Blanára (SMER-SD) volilo 15 249 ľudí, čo predstavuje 28,59 percenta hlasov.

Priebežne je tretí nezávislý kandidát Marián Murín, ktorého volilo 11,11 percenta občanov a získal teda 5 925 hlasov. Kandidát strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko Peter Sagan doteraz získal 8,12 percenta, teda 4 334 hlasov.

00:47 – Po spracovaní vyše polovice okrskov (54,38 %) vedie v Trnavskom kraji vo voľbách predsedu kraja Jozef Viskupič. Vyplýva to z priebežných výsledkov hlasovania, ktoré krátko po 00:15 zverejnil na svojej webstránke www.volbysr.sk Štatistický úrad SR.

Po sčítaní hlasov v 285 z 524 volebných miestností v kraji Jozef Viskupič (OĽANO, SaS, KDH, OKS, Zmena zdola, DÚ) vedie s počtom platných hlasov 18 345 (37,83 %). Za ním nasleduje súčasný trnavský župan Tibor Mikuš (nezávislý kandidát) s 12 993 hlasmi (26,79 %) a tretí je József Berényi (SMK-MKP) s 11 248 hlasmi (23,19 %).

00:36 – Po spracovaní 165 zápisníc z 569 vedie v Bratislavskom kraji kandidát Milan Ftáčnik, ktorého volilo 7817 (17,86 %) voličov. Výsledok po sčítaní 28,99 percenta zápisníc je v tomto vyššom územnom celku veľmi tesný. Aj ďalší traja kandidáti majú vyše 7 000 hlasov. Juraj Droba (SaS, OĽANO, SMK-MKP, NOVA, OKS, Zmena zdola, DÚ) dostal podľa priebežných výsledkov 7 766 (17,74 %) hlasov, nezávislý Ján Mrva 7 475 (17,08 %) a Rudolf Kusý 7 176 (16,40 %) hlasov.

00:27 – V Trnavskom samosprávnom kraji vedie podľa priebežných výsledkov štatistického úradu Jozef Viskupič (OĽANO, SaS, KDH, OKS, Zmena zdola, DÚ). Po spočítaní 164 zápisníc z 524 získal Viskupič 9376 hlasov (39,17 %). Druhý je predbežne nezávislý kandidát Tibor Mikuš so ziskom 26,87 percenta hlasov, čo predstavuje 6432 voličov. Za nimi je Józef Berényi (SMK-MKP) so ziskom 20,53 percenta hlasov, volilo ho 4914 občanov.

00:23 – Doterajší župan Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík vedie priebežne po sčítaní 252 spracovaných zápisníc z celkového počtu 1 009, čo je 24,97 percenta. Z doteraz zverejnených výsledkov hlasovania vyplýva, že získal 7 350 hlasov (37,13 %) percent hlasov. Jeho protikandidáta Milana Majerského (KDH, SaS, OĽANO, NOVA) volilo 6 787 (34,29 %) voličov. Priebežné výsledky zverejňuje Štatistický úrad SR.

Takmer štvrtina volebných okrskov (24,3 percenta) je spracovaná aj v Trenčianskom kraji. Tu vedie súčasný župan Jaroslav Baška (SMER-SD, SNS, MOST – HÍD, SZ), s počtom platných hlasov 13 750. Druhej v priebežnom poradí Renáte Kaščákovej (SaS, OĽANO, KDH, OKS, NOVA, Zmena zdola, DÚ) dalo hlas 5 589 voličov.

Tretí najvyšší podiel spracovaných zápisníc, 148 zo 747, je v Nitrianskom kraji. Milana Belicu (SMER-SD, SNS, MOST – HÍD), ktorý obhajuje svoju pozíciu predsedu kraja, podľa doteraz sčítaných hlasov volilo 8 257 (36,32 %) voličov. Jeho protikandidát Ján Greššo (SaS, OĽANO, KDH, ŠANCA, OKS, NOVA, Demokrati Slovenska) má zatiaľ 3 825 (16,82 %) hlasov voličov. Priebežne tretí je Milan Uhrík z ĽS Naše Slovensko, ktorého volilo 3 428 (15,07 %).

FTÁČNIK: Volebná centrála
Kandidát na post predsedu BSK Milan Ftáčnik (uprostred) počas čakania na výsledky volieb poslancov a predsedov do orgánov samosprávnych krajov – vyšších územných celkov (VÚC) v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK). Bratislava, 4. november 2017. Foto: SITA/Diana Černáková,

00:15 – Približne hodinu a pol po skončení volieb do orgánov vyšších územných celkov (VÚC) v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) zavítal do svojho volebného štábu súčasný predseda BSK Pavol Frešo, ktorý kandiduje po tretíkrát na predsedu kraja. Pred prítomnými novinármi povedal, že sa to môže skončiť víťazstvom alebo prehrou. “Predbežné výsledky je zatiaľ predčasné komentovať,“ uviedol ďalej Frešo.

00:04 – Kandidát na župana v Banskobystrickom samosprávnom kraji Ján Lunter zišiel medzi novinárov a vyjadril sa, že účasť je podľa jeho informácií dobrá, malo by mu to pomôcť a že si je istý svojím víťazstvom.

„Čakáme na dôležitú chvíľu, aby sa zmenila situácia v Banskej Bystrici a dáme odkaz celému Slovensku, že cesta, ktorá sa tu začala, nebola dobrá a že sa to končí,“ uviedol Lunter a dodal, že bude robiť všetko preto, aby sa veci udiali iným smerom, aby tunajšia župa bola aktívna, taká, ktorá rastie. Na otázku, čo urobí ako prvé, ak vyhrá voľby, uviedol: „Otvorím okno a vyvetrám. Potom vyvesím vlajku Európskej únie.“ Lunterov volebný tím spolu s hosťami očakáva výsledky v Penzióne Boca v Banskej Bystrici, kde panuje dobrá nálada.

Medzi novinárov zavítal aj riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev, ktorý sa vzdal kandidatúry v prospech Jána Luntera. „Lunter vyhrá a trúfnem si povedať, že bude mať 40 percent a Kotleba okolo dvadsať,“ uviedol pre agentúru SITA Mičev.

23:51 – V Žilinskom kraji ohlasuje súčasný župan Juraj Blanár rekordnú účasť. Kandidát Smeru-SD vychádza z informácií, ktoré jeho volebný štáb dostáva od straníckych členov volebných komisií. „Zatiaľ to vyzerá tak, že účasť bude vyššia ako pred štyrmi rokmi, ktorá dosahovala takmer 22 percent. Účasti sú rôzne, ale máme obce, ktoré už hlásili, že je tam viac ako 50-percentná účasť. Je to na Kysuciach, rovnako to vyzerá v Žiline, že je vyššia účasť, a aj v niektorých obciach na Orave. Takže to vyzerá, že to bude naozaj rekordná účasť, alebo aspoň vyššia ako pred štyrmi rokmi,“ povedal Blanár. Vo voľbách v roku 2013 prišlo k volebným urnám 121 745 ľudí a voličská účasť dosiahla 21,57 percenta.

23:32 – Štatistický úrad SR začal o 23:15 zverejňovať priebežné výsledky sobotňajšieho hlasovania do orgánov samosprávnych krajov. V tomto čase bolo spracovaných 531 (8,89 %) z celkového počtu 5 968 volebných okrskov. V týchto okrskoch bolo zapísaných 160 372 voličov a z nich sa na hlasovaní zúčastnilo 26,63 percenta. Najviac okrskov je spracovaných v Prešovskom kraji (156 z 1 009) a najmenej spracovaných zápisníc o 23:15 bolo v Bratislavskom kraji, a to 23 z 569.

DROBA: Volebná centrála
Zľava: Predseda SAS Richard Sulík, kandidát na post predsedu BSK Juraj Droba a podpredseda strany SaS Ľubomír Galko počas zverejnenia predbežných výsledkov volieb poslancov a predsedov do orgánov samosprávnych krajov – vyšších územných celkov (VÚC) v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK). Bratislava, 5. november 2017. Foto: SITA/Branislav Bibel

23:14 – Kandidát na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba (SaS) očakáva lepší výsledok, ako ukázal prieskum agentúry AKO pre televíziu TA3.

Podľa prieskumu, ktorý zverejnili dnes, ale robili ho počas moratória, by Droba skončil štvrtý za Milanom Ftáčnikom, Rudolfom Kusým a Pavlom Frešom s 13 percentami. „Netrúfam si hovoriť nič k výsledku. Ale myslím si, že bude určite lepší ako v prieskume,“ povedal v sobotu večer Droba. Zároveň sa poďakoval tímu aj kandidátom na poslancov do krajského zastupiteľstva. Myslí si, že ide o dobrý tím, aj keď je zložený z mnohých strán.

V centrále Drobu, v Liberálnom dome, prišli kandidáta podporiť viacerí kandidáti do krajského zastupiteľstva, ale aj viacerí poslanci Národnej rady SR, napríklad Peter Osuský, Ondrej Dostál, Gábor Grendel či Anna Zemanová.

23:10 – Predsedom Bratislavského samosprávneho kraja by sa mal stať Milan Ftáčnik s podporou 23,5 percenta opýtaných. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO, ktorý agentúra uskutočnila od 31. októbra do 2. novembra na vzorke 750 respondentov s trvalým pobytom v Bratislavskom kraji.

Druhý by skončil Rudolf Kusý so ziskom 20,7 percenta respondentov, tretiu najvyššiu podporu, a to 13,3 percenta získal Pavol Frešo. Za nimi skončili Juraj Droba (13,0 %), Ján Mrva (13,0 %), Daniel Krajcer (9,0 %), Ľudomír Huďo (3,1 %) a Jozef Uhler (1,5 %).

Zvyšných kandidátov by na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja volilo menej ako jedno percento opýtaných. Prieskum agentúre SITA poskytla výskumná riaditeľka AKO Kamila Hŕíchová

22:54Atmosféra vo volebnom štábe súčasného predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavla Freša, ktorý zároveň po tretíkrát kandiduje vo voľbách do orgánov vyšších územných celkov (VÚC) na predsedu kraja, je neformálna, do štábu sa pomaly schádzajú Frešovi podporovatelia.

Medzi jeho priaznivcami sa objavil napríklad riaditeľ Úradu BSK Valerián Potičný či vedúci tlačového oddelenia Lukáš Dobrocký. Samotný Pavol Frešo sa zatiaľ vo volebnom štábe neobjavil, podľa informácií agentúry SITA by mal prísť po 23. hodine.

22:50 – Vo volebnom tíme nezávislého kandidáta na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Jána Luntera panuje dobrá nálada a napätie v očakávaní prvých výsledkov. Prišlo veľa hostí, ktorí sú spolu s celým tímom oddelení od médií pre malú kapacitu priestorov. Novinári majú v Penzióne Boca v Banskej Bystrici vyhradený priestor v pivárni a do priestorov tímu Luntera a hostí nemajú prístup. Nádejný župan už absolvoval fototermín a prisľúbil okolo polnoci vyhlásenie.

22:18 – Od 23:15 začne Štatistický úrad SR zverejňovať na internete priebežné výsledky hlasovania. Sledovať ich môžete online aj na WebNoviny.sk.

22:00 – Bez väčších problémov sa skončili sobotňajšie krajské voľby. Hlasovanie však pokračuje až do 23:15 v deviatich volebných miestnostiach v Trenčianskom kraji. Zvyšných 5959 volebných miestností zatvorili presne o 22:00.

21:36 – V Košickom samosprávnom kraji odhadujú účasť vo voľbách do regionálnej samosprávy okolo 20 percent, čo je mierne viac ako v roku 2013, keď bola 17,77 percenta. Pre agentúru SITA to uviedol predseda košickej krajskej volebnej komisie Vladimír Tot.

Tot doložil, že účasť sa dosť líši najmä v niektorých obvodoch, ale aj okrskoch. Kým napríklad v obci Hrašovík, volebný obvod Košice – okolie, sa účasť o osemnástej hodine pohybovala okolo 40 percent, v Košickej mestskej časti Luník IX bola na úrovni päť percent.

Podľa Tota voľby v kraji prebiehajú pokojne a bez vážnejších problémov, okrem prípadu v Čiernom Poli, okres Michalovce, kde dal občan podnet na políciu.

20:51 – Priebežná účasť v Žilinskom kraji je podľa hlásení viacerých volebných komisií o čosi vyššia ako pred štyrmi rokmi. Najväčší nápor voličov pocítili najmä okolo poludnia a veľa ich očakávajú tradične ešte aj medzi 20. a 22. hodinou. Krajská volebná komisia hodnotí doterajší priebeh volieb ako veľmi pokojný.

Ako uviedla jej predsedníčka Monika Lacúchová, doposiaľ preverovali iba niekoľko podnetov na porušenie volebného moratória a aj to mimo volebných miestností. Takmer všetky podnety dostali z okresu Tvrdošín na Orave a týkali sa zaparkovaných áut, ktoré boli oblepené volebnou reklamou.

Hovorkyňa žilinskej krajskej polície Jana Balogová rovnako potvrdila, že polícia doteraz nezaznamenala žiadne narušenie volieb.

župné voľby 2017
Obyvateľka Lomničky (vpravo) počas volebného aktu v rámci volieb poslancov a predsedov do orgánov samosprávnych krajov – vyšších územných celkov (VÚC) v Prešovskom samosprávnom kraji (PSK). Lomnička, 4. november 2017. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

20:50– Priebeh volieb v Banskobystrickom kraji je podľa hovorkyne KR PZ SR v Banskej Bystrici Márie Faltániovej stále pokojný, ale polícia preveruje niekoľko podnetov. „Jedným z nich je aj podozrenie na volebnú korupciu v obci Lučatín v okrese Banská Bystrica. Zatiaľ je to v štádiu šetrenia a viac bude zrejmé zajtra,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa a dodala, že na miesto išli aj príslušníci Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Predseda krajskej volebnej komisie Peter Bahno pre agentúru SITA povedal, že vo večerných hodinách je priebeh volieb pokojný.

20:27 – Volebná účasť vo volebných obvodoch Nitrianskeho kraja bude zrejme vyššia ako v predchádzajúcich voľbách do vyšších územných celkov v roku 2013, v iných zas ľudia veľký záujem o voľby nejavia. Vyššia volebná účasť je momentálne v obvode Nitra. V niektorých okrskoch presiahla 20 percent už popoludní. Predseda obvodnej volebnej komisie Rudolf Hlavačka odhadol, že do konca hlasovania by sa mohla vyšplhať do 25 percent.

Vyššiu volebnú účasť mali okrsky na Zobore aj na nitrianskych sídliskách. „Už popoludní bola v okrsku na Základnej škole kráľa Svätopluka na Zobore hojná účasť okolo 22 percent,“ povedal pre agentúru SITA predseda krajskej volebnej komisie Zoltán Daniš. Domnieva sa, že to môže byť spôsobené aj vyšším počtom kandidátov na poslancov ako v iných obvodoch. „V obvode Nitra je až 82 kandidátov na poslancov, čo je nezvyčajne veľa, čiže je vo väčšom volebnom „vare“ ako iné obvody,“ myslí si Daniš. Slabšiu volebnú účasť má podľa neho momentálne napríklad obvod Šaľa.

„Bol som v Šali, v Nových Zámkoch, v Komárne, teraz som v Leviciach, priebeh volieb je všade pokojný a nevyskytlo sa nič vážne, čo by narušilo dôstojný priebeh volieb,“ uzavrel Daniš. Zapisovateľka obvodnej volebnej komisie v Nových Zámkoch Eva Kučerová uviedla, že ľudia prichádzajú k volebným urnám priebežne a účasť je porovnateľná s minulými voľbami spred štyroch rokov. Pomerne nízky záujem obyvateľov o voľby je v obvode Zlaté Moravce.

19:45 – Voľby v Hrabovke, Dolnej Súči a Hornej Súči v okrese Trenčín po nútenej viac ako hodinovej prestávke pokračujú. Približne o 17:55 tu voľby v ôsmich volebných okrskoch prerušili pre výpadok elektrickej energie. Od 19:10 však už voliči mohli opäť rozhodovať o predsedovi aj poslancoch kraja. Voľby v týchto obciach budú pokračovať aj po 22:00, aby mali voliči rovnaký čas ako v iných volebných miestnostiach na Slovensku. V obci Hrabovka sa bude dlhšie voliť v jednom volebnom okrsku, v Dolnej Súči v dvoch a v Hornej Súči v šiestich.

,,Okrskové volebné komisie po prerušení dodávky elektriny voľby prerušili, všetku dokumentáciu zapečatili a volebné miestnosti uzamkli. Po obnovení dodávky elektrickej energie sa vrátili do miestností a vo voľbách sa mohlo pokračovať. O ten čas, kedy boli volebné miestnosti zatvorené, budú voľby v príslušných okrskoch predĺžené,“ informovala agentúru SITA zapisovateľka obvodnej volebnej komisie v Trenčíne Ľubica Držková.

19:17 – Voľby do orgánov samosprávnych krajov prebiehajú v zásade pokojne a usporiadanie, potvrdil na tlačovej besede predseda štátnej volebnej komisie Eduard Bárány. Niekoľko desiatok podnetov, ktoré komisia zaznamenala majú podľa Barányho miestny charakter. Nemyslí si, že by mohli ohroziť dôveryhodnosť a korektnosť volieb ako celku, zdôraznil.

19:09 – Podľa Martina Luptáka, predsedu okrskovej volebnej komisie v mestskej časti Radvaň v Banskej Bystrici, je účasť vyššia ako pred štyrmi rokmi a môže byť doteraz okolo 50 percent. Jeho slová potvrdila aj predsedníčka okrskovej volebnej komisie číslo 73 Darja Prudičová, ktorá odhadla účasť na 40 až 50 percent. Priebeh volieb počas dňa označili obaja ako pokojný.

17:55Účasť vo voľbách do orgánov Prešovského samosprávneho kraja (PKS) je v okrskoch umiestnených v Základnej škole na Važeckej ulici v Prešove zatiaľ iba priemerná. V štyroch okrskoch je tu zapísaných od 817 do 937 voličov, účasť sa pred 17. hodinou pohybovala od necelých 13 do takmer 19 percent. „Účasť zatiaľ nie je veľká. Ľudia prichádzali skôr vo vlnách. Najskôr z rána, potom poobede a ďalšiu vlnu očakávame aj k večeru. Predpokladáme, že ich príde ešte viac ako popoludní,“ zhodnotila pre agentúru SITA predsedníčka jednej z okrskových volebných komisií Marta Fertaľová. Priebeh volieb je ale zatiaľ pokojný.

župné voľby 2017
Pohľad do jednej z volebných miestností v bratislavskom Ružinove počas volieb poslancov a predsedov do orgánov samosprávnych krajov – vyšších územných celkov (VÚC) v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK). Bratislava, 4. november 2017. Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková

 

17:32V Banskobystrickom kraji sa odohral v Brezne incident s bločkami z registračnej pokladne. „Majiteľ potravín je jedným z kandidátov na poslanca a na bločkoch aj s dnešným dátumom mal napísané, že za okres Brezno majú voliť piatich konkrétnych kandidátov,“ informoval agentúru SITA predseda krajskej volebnej komisie Peter Bahno a dodal, že už to na bločkoch nie je a prípad rieši polícia.

17:09Polícia preveruje, či je opodstatnené podozrenie z kupovania hlasov vo Veľkých Kapušanoch. Agentúru SITA o tom informoval podpredseda obvodnej volebnej komisie č. 7 v Michalovciach Vladimír Juričko. Podľa jeho slov políciu o podozrení informoval nejaký občan. „My sme ako volebná komisia nedostali od polície nijakú informáciu, ako dopadlo preverovanie,“ povedal Juričko.

16:50Volebná účasť vo volebnom obvode Nitra popoludní výrazne stúpla. Podľa predsedu obvodnej volebnej komisie Rudolfa Hlavačku zrejme dosiahne vyššie percento ako v minulých regionálnych voľbách v roku 2013. „Máme veľké okrsky, kde sa účasť pohybuje nad 20 percent a bude oveľa vyššia ako v posledných voľbách. Veľké dediny ako Veľké Zálužie s vyše 4 000 obyvateľmi má zatiaľ už okolo 25 percentnú účasť,“ povedal Hlavačka pre agentúru SITA.

Ráno bola podľa jeho slov účasť ešte pomerne slabá, zvýšila sa až popoludní. Pozitívne sa vyvíja aj v niektorých mestských častiach Nitry. „Počítam, že ak to takto ďalej pôjde, tak sa volebná účasť vyšplhá do 25 percent,“ odhadol Hlavačka. Voľby prebiehajú bez problémov v celom Nitrianskom kraji, krajská volebná komisia zatiaľ nemusela riešiť žiadny podnet, potvrdila zapisovateľka krajskej volebnej komisie Adriana Korcová.

16:37V Trnave počas krajských volieb zaznamenajú pravdepodobne vyššiu voličskú účasť ako pred štyrmi rokmi. Vo volebných okrskoch 30 až 32, ktoré sídlia v budove Základnej školy na Námestí Slovenského učeného tovarišstva, evidovali už popoludní približne 17 percentnú účasť voličov. Toľko ich v roku 2013 prišlo v Trnave do volebných miestností za celý deň. O niečo vyššiu účasť ako pred štyrmi rokmi hlásia aj z ďalších okrskov.

Podľa predsedníčky okrskovej komisie Pavlíny Kramárovej chodia voliči v určitých vlnách. Z jej skúseností vyplýva, že silná skupina príde ešte vo večerných hodinách, po zotmení.

16:14V rómskej obci Lomnička na severe Slovenska (okres Stará Ľubovňa) registrujú tradične počas krajských volieb minimálnu účasť, ani tentokrát tomu nie je inak. „Obyvatelia chodia voliť priebežne, do 15:30 tu bolo 36 z 1 352 oprávnených voličov. Väčšinou prichádzajú skôr poobede, sú zvyknutí si dať dopoludnia najprv na poriadok domácnosť a potom si prídu splniť tieto povinnosti,“ priblížila pre agentúru SITA predsedníčka volebnej komisie Jana Cimbalistová, podľa ktorej zatiaľ nezaznamenali ani žiadne komplikácie.

15:56 – Priebeh volieb v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) zostáva naďalej pokojný. Ako ďalej pre agentúru SITA povedala tlačová tajomníčka BSK Veronika Beňadiková, žiadne podnety o nejakých mimoriadnych udalostiach v kraji nedostali. “Aj volebné miestnosti by sa mali zatvoriť tak, ako je to stanovené, teda o 22:00,“ uviedla ďalej Beňadiková.

15:45 – V obci Poniky v okrese Banská Bystrica sa volebná miestnosť najväčšieho volebného okrsku nachádza v kultúrnom dome a aj tu volia v regionálnych  voľbách predsedu a poslancov Banskobystrického samosprávneho kraje. Predsedníčka okrskovej volebnej komisie Martina Šávoltová informovala agentúru SITA, že v obci Poniky do tretej hodiny odvolilo už takmer 20 percent voličov zo 777 zapísaných v zoznamoch. V ďalších dvoch menších okrskoch v Ponickej Lehôtke a v Ponickej Hute je podľa jej informácií zatiaľ nižšia účasť.  „Po zotmení určite ešte prídu tí, ktorí hrabú lístie na záhradách,“ dodala Šávoltová, podľa ktorej je priebeh volieb v ich obci zatiaľ pokojný.

Voľby VÚC
Predseda Národnej rady SR a predseda strany SNS Andrej Danko Andrej Danko (uprostred) vo volebnej miestnosti v Miloslavove počas volieb poslancov a predsedov do orgánov samosprávnych krajov – vyšších územných celkov (VÚC) v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK). Miloslavov Alžbetin Dvor, 4. november 2017. Foto: SITA/Diana Černáková

15:25 – V spoločenskej sále kultúrneho domu v obci Miloslavov-Alžbetin dvor (okr. Senec) v sobotu volil aj predseda Národnej rady SR Andrej Danko. Do volebnej miestnosti prišiel o 13:30 a novinárom po vhodení hlasovacieho lístka do urny povedal, že v sobotu je ten čas, aby mohli Slováci vyjadriť svoju vôľu.

15:00Volebnú účasť v Pezinku v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) predpokladajú na dvadsať percent. Pre agentúru SITA to povedala predsedníčka okrskovej volebnej komisie v Pezinku Mária Macháčková s tým, že tieto čísla im vychádzajú zo štatistiky, ktorú si priebežne robia.

“Čo sa týka priebehu volieb, tak atmosféra je pokojná, ľudia chodia, nemali sme žiadne problémy, ani žiadne mimoriadne udalosti,“ uviedla ďalej Macháčková. Dodala, že medzi voličmi sa nájdu mladší, ale aj starší ľudia.

14:36 V obci Nitrianske Hrnčiarovce v okrese Nitra, kde žijú aj obyvatelia maďarskej národnosti, sa volebná účasť zatiaľ pohybuje na úrovni 12 až 13 percent. Z 1 731 zapísaných voličov doteraz odvolilo okolo 220. Ako uviedla predsedníčka okrskovej volebnej komisie Andrea Czaková, záujmom ľudí je pozitívne prekvapená, priebežne chodia už od rána starí aj mladí, mali aj zopár prvovoličov. Účasti podľa nej zrejme nahráva aj pekné slnečné počasie.

14:18 Priebeh volieb do v obci Plavecký Štvrtok (okr. Malacky) je pokojný a bez akýchkoľvek incidentov. Ako pre agentúru SITA povedal predseda okrskovej volebnej komisie Jozef Fuchs, účasť občanov na voľbách je zatiaľ veľmi nízka. „Pri komunálnych voľbách je ľudí podstatne viac, lebo ich to asi viac zaujíma,“ uviedol Fuch a dodal, že voliť dnes chodia skôr starší občania, mladšie ročníky zatiaľ podľa neho netvorili ani štvrtinu z tých, čo už boli voliť.

13:59 – Krajská volebná komisia sa za prvých šesť hodín volieb do orgánov Prešovského samosprávneho kraja (PSK) zaoberala jedným podnetom na porušenie volebného zákona. Ako agentúru SITA informoval predseda volebnej komisie František Vaško, na komisiu sa obrátil jeden z občanov s tým, že občianske združenie propagovalo desiatich kandidátov rozdávaním letákov po meste Prešov.

„Občan, ktorému dali tento leták, nám túto udalosť nahlásil. My sme začali vo veci konať, oznámili to aj príslušníkom polície, aby to prekontrolovali. Osobu rozdávajúcu letáky tam už ale nenašli. Podnet sme riadne zúradovali a odstúpili štátnej volebnej komisii na doriešenie v zmysle zákona,“ vysvetlil Vaško.

13:42V michalovskom volebnom obvode sa objavili podozrenia z kupovania hlasov. „Členovia krajskej volebnej komisie idú preveriť podozrenia, ktoré sa vyskytli v súvislosti s voľbami vo Veľkých Kapušanoch a Drahňove,“ povedal predseda Volebnej komisie KSK Vladimír Tot (MOST – HÍD).

13:16 – Priebeh volieb v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) je pokojný a bez nejakého narušenia. Pre agentúru SITA to povedala hovorkyňa BSK Lucia Forman s tým, že nemajú vedomosť o nejakom incidente či podnetoch na narušení volieb v kraji. “Ľudia telefonujú skôr pre to, že nevedia, kam majú ísť voliť, teda kde je ich okrsok,“ uzavrela Forman.

Voľby VÚC
Pohľad na hlasovací lístok v jednej z volebných miestností v bratislavskom Ružinove počas volieb poslancov a predsedov do orgánov samosprávnych krajov – vyšších územných celkov (VÚC) v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK). Bratislava, 4. november 2017. Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková

12:48 – Voľby do orgánov Banskobystrického samosprávneho kraja prebiehajú pokojne, všetky volebné miestnosti sa otvorili načas a do poludnia neboli hlásené žiadne incidenty. Pre agentúru SITA to potvrdil predseda krajskej volebnej komisie Peter Bahno. Ako pre SITA potvrdila hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru SR v Banskej bystrici Mária Faltániová, ani polícia nemá do 12:00 v súvislosti s voľbami hlásené žiadne narušenie ich priebehu.

12:24Volebná účasť v bratislavskej mestskej časti Záhorská Bystrica je zatiaľ dobrá. Pre agentúru SITA to povedal predseda okrskovej volebnej komisie v Záhorskej Bystrici Pavel Juhás s tým, že priebeh volieb je celkom slušný a uvidia, ako to bude s pribúdajúcimi hodinami vyzerať. Dodal, že vekové zloženie voličov je stredný až vyšší vek, mladí chodia pomenej. “Atmosféra je pokojná a nezaznamenali sme žiadne narušenie, ani nejaké incidenty,“ uviedol ďalej Juhás.

12:10– O voľbách do samosprávnych krajov ľudia hovoria aj na Trhovisku Miletičova v hlavnom meste SR Bratislave. Predavač živých kvetov a papriky, 72-ročný Juraj z obce Tomášov v Seneckom okrese, ráno pri pohľade na návštevníkov trhu skonštatoval, že okrem nákupu by dnes občania mali aj voliť. Sám však rozmýšľa, koho z kandidátov na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja si vyberie. V kraji by podľa neho bolo treba vylepšiť všetko. Ak by však mal byť konkrétny, v prvom rade by chcel, aby vylepšili zdravotníctvo.

11:57Svoje volebné právo využili aj dôchodcovia v zariadení pre seniorov na Jánskeho ulici 7 v Nitre. Volebná účasť tu dosiahla 25,78 percenta. Pôvodne mala okrsková volebná komisia nahlásených 65 záujemcov z radov seniorov, mnohí však nakoniec voliť nemohli, pretože v občianskom preukaze mali zapísaný trvalý pobyt niekde inde.

Ako agentúru SITA informoval Jozef Šabo z okrskovej volebnej komisie, nakoniec odvolilo 41 klientov zariadenia. Celkovo je tu 159 klientov, no mnohí sú ležiaci, pretože okrem domova dôchodcov je tu aj zariadenie sociálnych služieb.

11:30– V košickej mestskej časti Luník IX prvé dve hodiny volieb prešli pokojne. Komisie nedostali zatiaľ žiaden podnet pre porušenie zákona. „Účasť bude nízka. Ľudia veľmi nevedia, že čo sú to za voľby, že tu existuje a čo je to VÚC, a preto je aj nízka účasť ľudí na týchto voľbách. Keby tie krajské úrady boli viac otvorené, viac informovali ľudí o svojej činnosti, aby ľudia vedeli, čo rieši krajská samospráva, určite by bola väčšia účasť. Navyše na Luníku IX nebol, podľa mojich informácií, medzi ľuďmi ani jeden z kandidátov na župana, nevisí tu nijaký bilboard,“ povedal pre agentúru SITA bývalý starosta Ladislav Šana. Doložil, že sa asi boja.

Šana poprel, že by na Luníku IX niekto niečo sľuboval za hlasy voličov. „Tu sa to už nerobí, ani nebude robiť. Aj my na to dozeráme. Ale teraz už je na to zákon a každý sa teraz bojí,“ povedal Šana.

11:15– Voľby do orgánov samosprávnych krajov si v sobotu nenechali ujsť ani obyvatelia Zariadenia pre seniorov (ZpS) Náruč na Veselej ulici v Prešove. Medzi obyvateľov tohto zariadenie prišla krátko pred deviatou hodinou volebná komisia s prenosnou volebnou urnou. Ako agentúru SITA informoval Peter Mochnáľ, podpredseda volebného okrsku pri Základnej škole a Gymnáziu sv. Mikuláša na Duklianskej ulici, pod ktorú zariadenie patrí, o voľby tu prejavilo záujem 89 z celkového počtu 150 obyvateľov.

„Staršia generácia bola naučená voliť, je na to zvyknutá a je zodpovedná. O voľby tu stále je záujem. Pre nich je to slávnosť. Oni chcú byť účastní, chcú sa medzi tým rozprávať, či už medzi sebou, alebo s komisiou,“ uviedol riaditeľ ZpS Náruč Jozef Dobrovič.

10:59Mimoriadne intenzívna bola kampaň pred krajskými voľbami vo Voderadoch pri Trnave. Trnavský samosprávny kraj predal súkromnému investorovi krásny kaštieľ, ktorý je dominantou dediny, a prenajal bývalý internát spoločnosti, ktorá poskytuje ubytovanie robotníkom. Voderadčania podpisovali petíciu proti prenájmu internátu a na verejných zhromaždeniach sa zastrájali, že to predstaviteľom krajskej samosprávy zrátajú vo voľbách. Žiadny nápor voličov však v okrskovej volebnej miestnosti v dopoludňajších hodinách nezaznamenali.

10:34Dôchodcovia v Domove dôchodcov a domove sociálnych služieb SENIUM (SENIUM) na sídlisku Fončorda v Banskej Bystrici majú o voľby záujem. V tunajšom volebnom okrsku číslo 52 boli voliť už približne desiati zo 60, ktorí tu majú trvalý pobyt.

„Niektorí naši klienti majú v domove trvalý pobyt a títo môžu voliť,“ povedala pre agentúru SITA riaditeľka SENIUM Jana Dupáková. „Ostatných, ktorí majú trvalý pobyt doma, môžu príbuzní zobrať do miesta bydliska, aby mohli hlasovať,“ dodala Dupáková.

Voľby VÚC
Prezident SR Andrej Kiska (vľavo) s manželkou Martinou (vpravo) počas volebného aktu v rámci volieb poslancov a predsedov do orgánov samosprávnych krajov – vyšších územných celkov (VÚC) v Prešovskom samosprávnom kraji (PSK). Poprad, 4. november 2017. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

10:17Prezident Andrej Kiska opäť vyzval občanov, aby využili sobotu, uplatnili svoje právo a prišli počas župných volieb voliť. „Prvým dôvodom je, že župné voľby sú o našom každodennom živote, o nemocniciach, školách, cestách a kultúre. Druhý dôvod je ešte možno dôležitejší a to, ktorým smerom sa bude uberať naša krajina, aby nedostali hlasy a miesto extrémisti, novodobí fašisti,“ povedal Kiska.

09:08 – Účasť na voľbách vnímajú ako svoju zodpovednosť ako občanov aj v kláštore Kongregácie Najsvätejšieho Vykupiteľa (redemptoristi) v Podolínci v okrese Stará Ľubovňa. Pre agentúru SITA to uviedol jeden z redemptoristov, páter Michal Zamkovský.

„Nie sme len ľudia Cirkvi, ale aj ľudia daného regiónu a župy. Zaujímame sa o to, čo sa deje okolo nás. Je dosť dôležité, aby sme prispeli a mali možnosť ovplyvniť to, ako sa to bude vyvíjať a aby veci išli dobre,“ uviedol.

Voliť v sobotu však pôjde zo súčasnej trojčlennej komunity v Podolínci iba páter Zámkovský. „Ďalší dvaja nemajú trvalý pobyt v Prešovskom kraji a keďže nemajú možnosť vycestovať až do svojich krajov, nepôjdu voliť,“ vysvetlil.

08:49 – Na hlasovacom lístku dajú voliči svoj hlas nimi preferovanému jednému kandidátovi zakrúžkovaním poradového čísla pri jeho mene. Na druhom hlasovacom lístku vyberú určený počet kandidátov na poslancov krajského zastupiteľstva. Aj v tomto prípade vyznačia svoj hlas zakrúžkovaním poradového čísla pri mene.

V každom volebnom obvode sa počet volených poslancov líši a určený počet je uvedený na hlasovacom lístku. Oznam o tom, kto už nekandiduje, no je uvedený na hlasovacom lístku, je v každej volebnej miestnosti. Ministerstvo vnútra odporúča, aby bol za každou zástenou.

08:31 – Právo voliť vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov majú občania Slovenskej republiky a tiež cudzinci, ktorí najneskôr v sobotu dovŕšili 18 rokov. Podmienkou je tiež trvalý pobyt v kraji. Na voľbách do orgánov samosprávy krajov sa môžu zúčastniť aj všetci cudzinci s trvalým pobytom na Slovensku.

Podľa informácií ministerstva vnútra je v zozname cudzincov s trvalým pobytom v SR vyše 75 400 ľudí. Toto číslo však nemusí byť konečné. Cudzinci sa totiž priebežne prihlasujú a odhlasujú z trvalého pobytu. Na to, aby cudzincovi umožnili hlasovať, potrebuje doklad o pobyte.

08:18 – Na hlasovanie vo voľbách predsedov a poslancov samosprávnych krajov treba platný občiansky preukaz alebo doklad o pobyte. Voliť sa dá iba v mieste trvalého bydliska.

07:58 – Pre voľby je vytvorených 5968 volebných miestností (okrskov). Hlasovať sa dá iba v mieste trvalého bydliska. Každý volič totiž môže voliť iba poslancov, ktorí patria do jeho voličského obvodu. Z týchto dôvodov neexistuje v krajských voľbách voličský preukaz, s ktorým sa napríklad vo voľbách do Národnej rady SR dá hlasovať v ľubovoľnej volebnej miestnosti na Slovensku. Taktiež sa preto nedá hlasovať poštou zo zahraničia.

07:38Krajské voľby by mali štát stáť takmer 10,2 milióna eur, pričom väčšinu – vyše 8,7 milióna eur použije rezort vnútra najmä na vyplatenie náhrad mzdy členom volebných komisií a odmien členom a zapisovateľom okrskových volebných komisií. Peniaze sa použili i na tlač hlasovacích lístkov a volebných tlačív, na zaistenie činnosti volebných komisií, vybavenie, nevyhnutné úpravy a prevádzku volebných miestností, ale aj ochranu verejného poriadku počas volieb.

07:31 – Možnosť hlasovať má v sobotu aj približne 95-tisíc prvovoličov, pre ktorých budú krajské voľby vôbec prvou príležitosťou využiť svoje volebné právo.

07:24 – O hlasy voličov v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) sa uchádza sedem zaregistrovaných kandidátov na predsedu, medzi nimi aj tri ženy.

07:21 – V Trnavskom samosprávnom kraji (TTSK) si voliči vyberajú z piatich kandidátov na župana. V siedmich volebných obvodoch majú voliči k dispozícii 524 volebných miestností.

07:18 – V Žilinskom samosprávnom kraji (ŽSK)kandiduje na predsedu päť straníkov a traja nezávislí. Na hlasovacom lístku pre voľby predsedu je aj odstúpený kandidát Kristián Hoffmann. Oznámenie o tom, že sa kandidatúry vzdal, je zverejnené vo všetkých volebných miestnostiach

07:16 – V Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK)si predsedu vyberajú z jedenástich kandidátov. Do 49-členného zastupiteľstva majú voliči na výber z 382 kandidátov na poslancov.

07:13 – V Prešovskom samosprávnom kraji (PSK)volia v 13 obvodoch – voliči si vyberajú z 11 kandidátov na župana a 500 uchádzačov o poslanecký post.

VOĽBY VÚC: Otvorenie volebných miestností
Pohľad na voličku v jednej z volebných miestností v Starej Turej počas volieb poslancov a predsedov do orgánov samosprávnych krajov vyšších územných celkov (VÚC) v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK). Stará Turá, 4. november 2017. Foto: SITA/Martin Medňanský

07:10 – Obyvatelia Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK)si vyberajú z ôsmich kandidátov na predsedu a z 280 na poslancov.Dvaja kandidáti na predsedu kraja sú nezávislí, štyria kandidujú za politickú stranu a dvoch podporujú koalície strán.

07:06 – V Košickom kraji volia v 854 volebných okrskoch.O post predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) sa uchádza jedenásť kandidátov. Na posty 57 poslancov Zastupiteľstva KSK kandiduje 449 občanov.

07:00Na Slovensku sa začali župné voľby – približne 4 435 000 voličov môže využiť svoje právo rozhodnúť o vedení samosprávnych krajov na najbližších päť rokov.


 

 

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DankoAndrej KiskaAnna ZemanováBéla BugárDaniel KrajcerElena ČerveňákováErika JurinováGábor GrendelJán GreššoJán LunterJán MrvaJaroslav BaškaJozef UhlerJozef ViskupičJózsef BerényiJuraj BlanárJuraj DrobaĽubomír ÁbelĽubomír GalkoMarian KotlebaMartin DubéciMilan BelicaMilan FtáčnikMilan MajerskýMilan UhríkOndrej DostálPavol FrešoPeter OsuskýPeter PellegriniPeter SaganRastislav TrnkaRichard RašiRichard SulíkRudolf KusýStanislav MičevTibor MikušViktor Béreš
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny kraj (VÚC)BSK Bratislavský samosprávny kraj (VÚC)KSK Košický samosprávny kraj (VÚC)NSK Nitriansky samosprávny kraj (VÚC)PSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)TSK Trenčiansky samosprávny kraj (VÚC)TTSK Trnavský samosprávny kraj (VÚC)ŽSK Žilinský samosprávny kraj (VÚC)