Minister Mikulec ostáva vo funkcii, za jeho odvolanie hlasovalo 53 poslancov a proti ich bolo 58 (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR: Rokovanie 40. schôdze
Minister vnútra Roman Mikulec. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.
  • aktualizované 28. apríla 11:39

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) ostáva vo funkcii, za jeho odvolanie v parlamente z prítomných 120 poslancov hlasovalo 53 poslancov, proti ich bolo 58 a zdržali sa šiesti a nehlasovali traja. Na odvolanie bolo potrebných aspoň 76 hlasov.

Poslanec Sme rodina na hlasovaní neboli prítomní. Predseda hnutia Boris Kollár sa hlasovania zdržal. Rovnako sa zdržali aj poslanci klubu Sloboda a Solidarita (SaS) Marian Viskupič, Vladimíra Marcinková, Vladimír Ledecký, Miroslav Žiak a Jozef Kanuščák. Predsedníčka klubu SaS Anna Zemanová nehlasovala.

Video: Hlasovanie o Mikulcovi

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Návrh v parlamente za predkladateľov predniesol Robert Fico (Smer-SD) a do rozpravy sa písomne prihlásili, za poslanecký klub Smeru-SD  Ľuboš Blaha, poslankyňa Denisa Saková (nezaradená), poslanci Ladislav Kamenický (Smer-SD), Richard Takáč (Smer-SD), Boris Susko (Smer-SD), Vladimír Baláž (Smer-SD) a Milan Mazurek (nezaradený). Vystúpil aj podpredseda parlamentu Juraj Blanár (Smer-SD) a ústne sa do ešte prihlásil Matúš Šutaj Eštok (nezaradený).

Naživo: Rokovanie parlamentu

Mikulca parlament odvolával po piaty raz a ako povedal po stredajšom rokovaní vlády, sám sa z funkcie odísť nechystá.

Ako ďalej uviedol, na mimoriadnej schôdzi parlamentu o vyslovení nedôvery sa zúčastní a bude čakať na výsledok. „Ja sa nechystám sám odísť. Pokiaľ tak rozhodnú poslanci národnej rady, tak ja to budem akceptovať. Je to ich legitímne právo,“ vyhlásil minister.

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) na stredajšej tlačovej konferencii povedal, že keby bolo hnutie Sme rodina v opozícii, tak by hlasovali za odvolanie Mikulca. Sme rodina bude ešte rokovať v poslaneckom klube o tom, ako sa postaví k návrhu na odvolanie Mikulca.

Hnusná a špinavá robota

Návrh na odvolanie Mikulca podali poslanci za Smer-SD a dôvodom sú podľa lídra strany Roberta Fica zistenia o tom, že minister vnútra sa u bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského informoval o trestných kauzách „Minister vnútra Mikulec je gauner, ktorý nemá čo robiť na ministerstve vnútra,“ povedal Fico a dodal, že koalícia drží Mikulca vo funkcii len na „hnusnú a špinavú robotu“.

„Je mimoriadne zarážajúce, že minister vnútra sa osobitne zaujímal o vyšetrovanie prípadov, ktoré sa môžu dotýkať ľudí, vďaka ktorým sa stal členom vlády. Je zrejmé, že minister vnútra Mikulec aktívne a nezákonne vstupuje do práce nezávislých vyšetrovateľov, že vo viacerých prípadoch, ako bol napríklad prípad vyšetrovateľky policajnej inšpekcie Diany Santusovej, dával priamo pokyny na postup vyšetrovateľov,“ tvrdí Smer-SD.

Zopakoval aj dôvody z nedávneho návrhu na odvolanie ministra Mikulca, že rezort vnútra nezvládol riadenie utečeneckej krízy, ktorú spôsobil vojenský konflikt na Ukrajine.

Organizovaná zločinecká skupina

Vláda s návrhom poslancov opozičnej strany Smer-SD na vyslovenie nedôvery Mikulcovi. Ako sa uvádza v uznesení, ktoré v stredu kabinet odobril, návrh je neopodstatnený vo všetkých jeho častiach.

Fico sa podľa vládneho uznesenia dva roky urputne snaží vytvoriť ilúziu o spiknutí sa jeho vlastných ľudí proti nemu. Preto jeho slová nemajú žiadnu váhu. Kľúčový člen organizovanej zločineckej skupiny s názvom Smer – sociálna demokracia Bernard Slobodník dnes podľa uznesenia tvrdí, že „bola to jedna organizovaná zločinecká skupina cieľavedome konajúca v prospech určitej skupiny ľudí z vysokej politiky, vysokého biznisu a v prospech svojich vlastných záujmov. Bola to arogancia moci, beztrestnosti a možnosti dosiahnutia všetkého“.

Bývalý predseda vlády podľa dokumentu vytváral zločinecký systém a opakovane zneužíval postavenie verejného činiteľa na účel kriminalizácie svojich politických oponentov a masívneho tunelovania verejných prostriedkov.

Mikulec patrí medzi najodvolávanejších členov vlády. Smer-SD sa usiloval o jeho zosadenie z funkcie minulý rok dva razy. Najskôr v júni a potom počas prázdnin, ale debata o ministrovi sa preniesla na septembrovú schôdzu. Tento rok Mikulec čelil odvolávaniu na schôdzi vo februári a v marci.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Robert FicoRoman Mikulec
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikySMER-SD