Obvinený šéf policajnej inšpekcie Szabó skončí vo funkcii. Saková ho poznala ako poctivého

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Vypočúvanie kandidátov na post šéfa policajnej inšpekcie
Bývalý generálny riaditeľ sekcie kontroly a inšpekčnej služby MV SR Adrián Szabó. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Obvinený Adrián Szabó pravdepodobne bude musieť skončiť na čele Úradu inšpekčnej služby. Ministerstvo vnútra potvrdilo, že minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) predloží na vládu v stredu 9. júna návrh na odvolanie Szabóa. Následne musí rozhodnutie vlády ešte potvrdiť branno-bezpečnostný výbor parlamentu trojpätinovou väčšinou.

Szabó sa mal dopustiť korupcie a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Od niekdajšieho riaditeľa finančnej jednotky NAKA, kajúcnika Bernarda Slobodníka mal prijať televízor, štyri telefóny a hotovosť do 20-tisíc eur. Zároveň mu mal prezrádzať informácie z prostredia inšpekcie. Aj keď ho Špecializovaný trestný súd v Pezinku nezobral do väzby, sudca konštatoval, že dôkazy nasvedčujú tomu, že skutok spáchal. Szabo obvinenie popiera.

 „Riaditeľ Úradu inšpekčnej služby Adrián Szabó je v súčasnosti na základe personálneho rozhodnutia ministra vnútra dočasne pozbavený výkonu štátnej služby a všetky úkony spojené s plnením úloh a činnosťou Úradu inšpekčnej služby vykonáva poverený služobný funkcionár tohto úradu,“ uviedla riaditeľka tlačového odboru rezortu vnútra Barbara Túrosová.

Mikulec chcel počkať na špeciálneho prokurátora

Keď Národná kriminálna agentúra (NAKA) Szabóa 3. júna zadržala, Mikulec vyhlásil, že ak špeciálny prokurátor potvrdí šírené závažné informácie, predloží návrh na jeho odvolanie.

V prípade, že sa vláda s návrhom stotožní, postúpi ho výboru pre obranu a bezpečnosť na posúdenie. „Ak návrh prejde výborom, ktorý odporučí jeho odvolanie aspoň trojpätinovou väčšinou hlasov všetkých členov výboru, vláda riaditeľa Úradu inšpekčnej služby z funkcie odvolá,“ uviedol minister.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic zobral na vedomie rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu, že šéf policajnej inšpekcie nebude stíhaný vo väzbe. Prokurátor podal proti tomu sťažnosť, o veci musí ešte rozhodnúť Najvyšší súd SR.

SÚDY: Kauza vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice
Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Foto: archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková.

„V každom prípade aj sudca pre prípravné konanie, ktorý prepustil zo zadržania obvineného šéfa inšpekcie, konštatoval, že trestné stíhanie je vedené dôvodne,“ povedal Lipšic v relácii V politike v TA3.

V Sme rodina sa budú radiť

Aj keď Mikulec rozbieha proces Szabóovho odvolania, teoreticky by mohol naraziť na problémy v parlamentnom výbore pre obranu a bezpečnosť. Ten má 15 členov, 9 musí byť za odvolanie. Koalícia má vo výbore 10 poslancov.

Koaličný poslanec Peter Pčolinský uviedol, že ak minister vnútra návrh na odvolanie predloží na výbor, poradia sa v rámci Sme rodina. „Ako k tomu pristúpime, v tejto chvíli neviem. Nepoznám obvinenia, len tie, ktoré boli medializované. Uvidíme, akým spôsobom bude návrh zdôvodnený,“ povedal poslanec Webnovinám. Dodal, že má len strohé informácie z médií, z ktorých nemôže robiť predčasné závery.

Ďalší člen výboru Ján Benčík (Za ľudí) poznamenal, že návrh ministra vnútra bude rešpektovať.

Predseda branno-bezpečnostného výboru Juraj Krúpa (OĽaNO) povedal, že podozrenia voči Szabóovi vníma neutrálne. „Pokiaľ sú dôvodné podozrenia, je na ministrovi, aby rozhodol a my na základe toho budeme konať. Nie som opozícia, ktorá sa stavia rovno do pozície prokurátora aj sudcu,“ podotkol Krúpa.

Hneď ako súd potvrdí, že podozrenia sú dôvodné, čo už súd v prvej inštancií, teda Špecializovaný trestný súd vyjadril, je podľa Krúpu namieste zvážiť, či by Szabó nemal odstúpiť. „Ak neodstúpi, mali by sme pristúpiť k odvolávaniu na výbore,“ dodal.

Prišiel za éry Sakovej

Szabó patri do okruhu desiatich ľudí, ktorí sa stretli 17. mája v priestoroch SIS a diskutovali o možnej manipulácii vyšetrovania niektorých káuz, kde sú nominanti bývalej vlády z éry premiérov za Smer-SD.

Szabó sa stal šéfom inšpekcie v období, keď rezort vnútra viedla Denisa Saková (Hlas-SD). Dnes je členkou branno-bezpečnostného výboru parlamentu.

Saková tvrdí, že riaditeľ inšpekcie má zatiaľ len vznesené obvinenie a podľa nej na Slovensku platí prezumpcia neviny. „Zatiaľ neočakávam, a dúfam, že do parlamentu návrh na jeho odvolanie nepríde. Keby prišiel, určite budem proti. Najskôr štát musí niekomu dokázať vinu, nie že niekto musí dokazovať svoju nevinu,“ povedala.

Ocenenie záchranárov, Denisa Saková
Poslankyňa Denisa Saková. Foto: SITA/ archív Viktor Zamborský

Zdôraznila, že Szabóa pozná ako poctivého policajta. „Pripomínam, že bol menovaný do funkcie na základe dvojstupňového výberového konania, ktoré sa uskutočnilo v roku 2019. Prešiel aj branno-bezpečnostným výborom parlamentu. Myslím, že deväť poslancov hlasovalo za jeho zvolenie za riaditeľa Úradu inšpekčnej služby a následne poverením vlády bol menovaný do funkcie,“ ozrejmila.

Za podozrivé považuje okolnosti, za ktorých bol Szabo obvinený. „V čase, keď sa majú vyšetrovať pochybenia policajtov a má ich vyšetrovať Úrad inšpekčnej služby pri viacerých medializovaných kauzách, tak sa mi zdá veľmi veľká náhoda, že zrazu šéf  tohto úradu je obvinený z brania úplatku,“ zdôraznila.

Kedy možno šéfa inšpekcie odvolať?

Zákon stanovuje viacero dôvodov na odvolanie riaditeľa Úradu inšpekčnej služby. Napríklad v prípade, že svoju funkciu nevykonával najmenej šesť mesiacov, stratil štátne občianstvo SR, bol odsúdený za spáchanie trestného činu alebo ak na základe odôvodneného návrhu vlády odporučí jeho odvolanie výbor pre obranu a bezpečnosť aspoň trojpätinovou väčšinou všetkých členov výboru.

Úrad inšpekčnej služby je osobitnou súčasťou policajného zboru. Jeho úlohou je odhaľovanie a vyšetrovanie trestných činov policajtov, príslušníkov justičnej stráže a finančnej správy. Je nezvyčajné, že človek, ktorý mal odkrývať trestné činy v ozbrojených zboroch, sa ich zrejme sám dopustil.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Adrián SzabóDenisa SakováJán BenčíkJuraj KrúpaPeter Pčolinský
Firmy a inštitúcie HlasNAKANS Najvyšší súd SROĽANOSme rodinaŠpecializovaný trestný súdÚrad inšpekčnej služby