Obrovský slalom v Jasnej preložili pre silný vietor

Svetový pohár žien v alpskom lyžovaní Jasná
Situácia pred zrušením pretekov obrovského slalomu žien Svetového pohára v alpskom lyžovaní v Jasnej. Sobotňajší slalom v Nízkych Tatrách zrušili pre silný vietor. Demänovská Dolina, 5. marec 2016. Foto: SITA/Marek Mrviš

JASNÁ 5. marca (WebNoviny.sk) – Sobotňajší obrovský slalom Svetového pohára alpských lyžiarok v Jasnej v Nízkych Tatrách zrušili pre silný vietor. Rozhodcovská jury najprv posunula prvé kolo z 10.30 h na 11.30 h a napokon preteky odvolala. Ako náhradný termín prichádza do úvahy pondelok 7. marca. Podľa rozhodnutia Medzinárodnej lyžiarskej federácie by sa v pondelok malo jadiť 1. kolo od 10.00 h, druhé kolo od 13.00 h.

Obrazom: Svetový pohár žien v alpskom lyžovaní Jasná

„V hornej časti trate fúkal extrémne silný vietor a prognóza počasia nám dávala iba malú nádej. Do úvahy prichádza možnosť uskutočniť preteky v pondelok. Ak by sme v nedeľu nemohli spustiť ani slalom, potom by sme sa museli poradiť, čo v pondelok uprednostníme,“ uviedol pretekový riaditeľ ženského Svetového pohára Atle Skaardal pre ORF.

„Dnes nám vietor nedovolil uskutočniť preteky. Zajtra by sme však slalom mali odštartovať. Ak ho teda v nedeľu spustíme, obrovský slalom bude v pondelok,“ uviedla optimisticky Jana Palovičová, riaditeľka pretekov SP v Jasnej. „Vietor fúkal od začiatku, ale chceli sme počkať, či sa neupokojí. V tom vetre je dôležité, čo robia brány. Ak začnú príliš ´tancovať´a tým sú pre lyžiarky nebezpečné, preteky treba odvolať,“ uviedol predseda organizačného výboru SP v Jasnej Bohuš Hlavatý.

Podľa jeho slov nedeľňajší slalom by nemal byť ohrozený už len preto, že jeho štart je nižšie ako plánovaného obrovského slalomu. „V slalome nie sú bránky s vlajkami, čo je výhoda. Je dosť pravdepodobné, že ak zajtra spustíme slalom, v pondelok sa pôjde aj náhradný ´obrák´,“ dodal Hlavatý.

V obrovskom slalome boli pripravené na štarte aj dve Slovenky Petra Vlhová a Barbara Kantorová. Vlhová mala mať v 1. kole na hrudi číslo 51 a Kantorová 59, čiže mala vyštartovať na trať posledná zo všetkých účastníčok pretekov. Skúsená Veronika Velez-Zuzulová sa predstaví iba v nedeľňajšom slalome.

„Mrzí ma to, ale je to dobré rozhodnutie. Hore na štarte strašne fúkalo a boli by to neférové preteky. Už ráno som tušila, že to bude 50 na 50. Na prehliadke som videla, že fúka až príliš a dnes teda preteky nehrozia,“ uviedla Petra Vlhová pre RTVS.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Atle SkaardalBarbara KantorováPetra VlhováVeronika Velez-Zuzulová