Obrazom: Talibanci vtrhli na univerzitu, zabili študentov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Útok na univerzitu  v Pakistane
Foto: SITA/AP

Pešávar 20. januára (WebNoviny.sk) – Najmenej 20 mŕtvych si vyžiadal dnes útok militantov na univerzitu v meste Čársadda pri severozápadnej hranici Pakistanu s Afganistanom. Informoval o tom predstaviteľ tamojšej nemocnice, na ktorého sa odvoláva agentúra DPA. Podľa citovaného predstaviteľa Zubajra Alího sú medzi obeťami na životoch „študenti mužského i ženského pohlavia, príslušníci bezpečnostnej služby a učitelia“.

Agentúra Reuters predtým uviedla, že niekoľkočlenná skupina militantov na Báčá Chánovej univerzite v Čársadde navyše zranila 50 osôb a okrem streľby sa z univerzitného areálu ozývali aj výbuchy. Medzi obeťami útoku je podľa nej profesor chémie, zatiaľ čo zasahujúce jednotky armády a polície usmrtili štyroch spomedzi útočníkov. Ďalší sa naďalej ukrývali v budovách univerzitného kampusu, kde pokračovali prestrelky.

Obrazom: Útok na univerzitu v Pakistane

Po tom, ako vtrhli do priestorov učební a internátov ozbrojenci, väčšinu študentov evakuovali – niektorí však údajne zostali uväznení v budovách obkľúčených vojakmi a policajtmi. Pri hlavnom vstupe sa medzitým zoradili sanitky čakajúce na odvoz zranených a prišili sem aj rodičia študentov, ktorí sa vzájomne utešovali.

K útoku sa prihlásila pakistanská odnož islamistického hnutia Taliban. Chalífa Umar Mansúr, vodca organizácie Tehríke Tálibán Pákistán, priznal zodpovednosť v telefonickom hovore s agentúrou AP z neznámeho miesta. Podľa Mansúra zaútočila na Báčá Chánovu univerzitu v Čársadde štvorčlenná skupina ozbrojencov, čo malo byť pomstou za usmrtenie vysokého počtu talibov pri zásahoch pakistanských bezpečnostných síl z posledných mesiacov.

Zodpovednosť pakistanského Talibanu za tento útok medzitým priznal taktiež jeho hlavný hovorca Mohammad Chorásání. Podľa AP bol Mansúr hlavným organizátorom útoku na armádnu školu v blízkom Pešávare z decembra 2014, pri ktorom zahynulo vyše 150 ľudí, z toho 144 detí. Pakistanský premiér Naváz Šaríf v reakcii na dnešný útok potvrdil odhodlanie svojej vlády „vyčistiť krajinu od hrozby terorizmu“.

Báčá Chánovu univerzitu na území nepokojnej pakistanskej provincie Chajbar Paštúnchvá navštevuje vyše 3000 študentov a v čase dnešného útoku sa v jej areáli nachádzalo ďalších 600 návštevníkov pri príležitosti prednesu poézie. Univerzita je pomenovaná podľa Chána Abdula Ghaffára Chána, prezývaného Báčá Chán (1890-1988). Bol bojovníkom za nezávislosť iránskeho etnika Paštúnov od Britskej Indie a blízkym priateľom a duchovným stúpencom vodcu indického hnutia za nezávislosť Mahátmu Gándhího.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Naváz Šaríf