Obrazom: Nemci veľkolepo oslávili pád Berlínskeho múru

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Berlín žije veľkolepými oslavami pádu Berlínskeho múru
Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa rozpráva s návštevníkmi osláv pádu Berlínskeho múru, Nemecko, 9. Nov., 2014. Foto: SITA/AP

BERLÍN 9. novembra (WEBNOVINY) – Nemecké hlavné mesto Berlín sa od piatku pripravovalo na veľkolepé oslavy 25. výročia pádu Berlínskeho múru, ktoré vyvrcholili v nedeľu. Do metropoly sa cez víkend začali schádzať davy ľudí tak z Nemecka ako aj zo zahraničia.

Podľa nemeckých médií boli berlínske ulice už v piatok plné návštevníkov, ktorí sledovali inštaláciu 15 kilometrov dlhej aleje lemovanej asi 7000 obrovskými bielymi balónmi. Postavili ich na miestach, kadiaľ sa kedysi tiahol Berlínsky múr oddeľujúci mesto na západnú demokratickú a východnú komunistickú časť.

Obrazom: Berlín ožil veľkolepými oslavami pádu Berlínskeho múru

V nedeľu večer balóny slávnostne vypustili do vzduchu a následne voľne poletovali nad celou metropolou. Na oslavách sa zúčastnila aj nemecká kancelárka Angela Merkelová ale aj viacerí zahraniční hostia vrátane posledného sovietskeho lídra Michaila Gorbačova. Podujatie vyvrcholilo v nedeľu pri Brandenburskej bráne ako symbole v roku 1990 zjednoteného Nemecka.

.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v nedeľu počas vyvrcholenia osláv označila pád Berlínskeho múru spred 25 rokov za „splnený sen“. „Pád Berlínskeho múru nám ukázal, že sny sa plnia. A že nič nemusí zostať také, aké to je, bez ohľadu na vysoké prekážky,“ vyhlásila počas príhovoru pri príležitosti otvorenia informačného centra k histórii múru.

„Ukázalo sa, že to my máme silu určovať vlastný osud a robiť veci lepšími,“ dodala 60-ročná predsedníčka nemeckej vlády, ktorá vyrastala v takzvanom východnom Nemecku.

Berlínsky múr rozdelil mesto 45-kilometrovou bariérou na takmer 30 rokov. Stavba bola symbolom železnej opony a jej pád odštartoval znovuzjednotenie Nemecka a rozpad Sovietskeho zväzu. Odhady hovoria o viac ako 600 ľuďoch, ktorí prišli o život pri snahe prekročiť bariéru a utiecť z východnej do západného časti krajiny.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Angela Merkelová