Obrazom: Najkrajšie momenty Petra Sagana v prvom týždni Tour

Peter Sagan na Tour de France
Radosť slovenského cyklistu Petra Sagana po víťazstve v siedmej etape Tour de France, ktorá merala 205,5 kilometra a viedla z Montpellier do Albi. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 8. júla (WEBNOVINY) – V pondelok je na 100. ročníku Tour de France voľný deň. Cyklisti už majú v nohách vyše 1513 kilometrov. Priebežným lídrom pretekov je zatiaľ britský cyklista Christopher Froome z tímu Sky.

V prvom týždni tohtoročnej „starej dámy“ však bolo poriadne vidieť aj Petra Sagana. Na svoje konto si pripísal jedno etapové víťazstvo (7. etapa), tri druhé miesta (2. etapa, 3. etapa, 6. etapa) a raz finišoval aj na tretej priečke (5. etapa).

Navyše po tretej etape si na pódiu obliekol zelený dres lídra bodovacej súťaže, ktorý obhajuje. Na čele má po nedeli 234 bodov. Nemecký cyklista André Greipel naňho stráca 93 bodov a Brit Mark Cavendish 106 bodov.

Obrazom: Prvý týždeň Petra Sagana na jubilejnom 100. ročníku Tour de France

Špurtérsky súboj v závere piatej etapy Tour de France vyhral Mark Cavendish (v bielom). Peter Sagan (v zelenom) finišoval na treťom mieste. Foto: SITA/AP

Slovenský cyklista Peter Sagan (v zelenom) pred šiestou etapou, ktorá merala 176,5 kilometra a viedla z Aix-en-Provence do Montpellier. Foto: SITA/AP
Súboj Simona Gerransa a Petra Sagana v cieli tretej etapy Tour de France, v ktorom slovenský cyklista tesne prehral. Foto: SITA/AP
Víťaz druhej etapy Tour de France Jan Bakelants a za ním finišujúci pelotón. Peter Sagan (vľavo v zelenom) obsadil skvelé druhé miesto. Foto: SITA/AP

Úvod Tour bol však pre Sagana dramatický, keď sa hneď v prvej etape zaplietol do hromadného pádu, po ktorom mal oškreté koleno, chrbát a lakte.

V ten istý deň sa o rozruch postaral na cieľovej rovinke aj zaseknutý autobus austrálskeho tímu Orica-GreenEdge. Túto situáciu s humorom opísal špecializovaný server cyclingnews.com: „Autobus vyhral prvú etapu cyklistických pretekov Tour de France.“

Dramatická situácia sa odohrala aj v druhej etape, kedy Sagana a jeho súperov takmer zostrelil pes, ktorý cyklistom vošiel rovno do cesty a tí mali čo robiť, aby sa mu vyhli. Celá situácia sa našťastie obišla bez kolízie a hromadného pádu.