Teherán si bude sám určovať, ako naloží so svojimi zmrazenými aktívami po ich uvoľnení v rámci pripravovanej americko-iránskej dohody o ukončení vojny na Blízkom východe, uviedol v utorok iránsky veľvyslanec pri Organizácii Spojených národov (OSN).
Podľa iránskych štátnych médií Spojené štáty v rámci dohody súhlasili s uvoľnením 12 miliárd dolárov zo zmrazených iránskych fondov a s dočasným pozastavením sankcií na iránsku ropu. Americký viceprezidentJD Vance v pondelok tvrdil, že aktíva zatiaľ uvoľnené neboli a že v prípade ich odblokovania by mohli byť použité len na nákup amerického tovaru, napríklad sóje, a nie na financovanie terorizmu.

Irán opäť povolí vstup jadrovým inšpektorom MAAE, oznámil americký viceprezident JD Vance. Prvé kolo rokovaní zhodnotil ako solídny základ
Iránsky veľvyslanec pri OSN v Ženeve Alí Bahréíní tieto tvrdenia odmietol. „Irán je jedinou krajinou, ktorá rozhodne o tom, čo urobí so svojimi aktívami, ktoré budú odmrazené,“ povedal novinárom. „Odmietam akékoľvek tvrdenie Washingtonu, že by akákoľvek iná krajina mala mať vplyv na tieto rozhodnutia alebo procesy.“
Irán čelí zmrazovaniu aktív a rozsiahlym sankciám zo strany USA a ďalších krajín väčšinu obdobia od islamskej revolúcie v roku 1979.
