V pondelok prešlo cez Hormuzský prieliv najmenej 36 nákladných plavidiel, čo je najvyšší počet od vypuknutia vojny na Blízkom východe koncom februára, informovala v utorok analytická spoločnosť Kpler.
Ide takmer o tretinu bežnej mierovej prevádzky, keď touto strategickou vodnou cestou denne prechádza približne 120 lodí vrátane tankerov s ropou, LNG a sypkými hnojivami. Celkový počet pondelkových tranzitov môže ešte stúpnuť, keďže niektoré plavidlá sa v systémoch objavujú s oneskorením.

USA dočasne pozastavili sankcie na iránsku ropu, Teherán vpustí jadrových inšpektorov
Doprava cez prieliv sa mierne zvýšila potom, ako Washington a Teherán minulý týždeň podpísali memorandum o porozumení na ukončenie vojny. Pred dohodou prechádzalo od 1. marca, keď Irán prieliv uzavrel v reakcii na americké a izraelské útoky, denne menej než desať nákladných lodí. Od 15. júna priemer stúpol na 21 a za posledných päť dní dokonca na 27.
„Hormuzský prieliv sa nikdy nevráti do predvojnového stavu a bude spravovaný Iránskou islamskou republikou v súlade s medzinárodným právom,“ citovali v utorok iránske štátne médiá vyjadrenie hlavného vyjednávača Mohammada Báker Kálíbáfa z rokovaní s USA vo Švajčiarsku. Otázka správy strategického prielivu pritom zostáva jedným z hlavných bodov rokovaní, ktoré majú pokračovať nasledujúce dva mesiace.
