Začalo platiť volebné moratórium. Aká hrozí pokuta za jeho porušenie?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
VOĽBY: Volebný akt sestier sv. Vincenta de Paul
Sestry spoločnosti dcér kresťanskej lásky svätého Vincenta de Paul hlasujú do prenosnej urny v obecnej časti obce Beluša - Belušské Slatiny počas 1.kola prezidentských volieb 2024. Beluša, 23. marec 2024. Foto: SITA/Tomáš Somr
Tento článok pre vás načítala AI.

Od polnoci platí volebné moratórium pred druhým kolom prezidentských volieb, ktoré sa uskutoční v sobotu 6. apríla. Volebné moratórium sa začína 48 hodín pred voľbami a platí aj v deň volieb až do zatvorenia všetkých volebných miestností.

Viac o téme: Prezidentské voľby na Slovensku 2024

Počas moratória je zakázaná akákoľvek kampaň. Platí zákaz šírenia informácií v prospech alebo neprospech kandidátov, ako aj zverejňovania prieskumov. Rovnako sa zakazuje aj politická reklama a sponzorované príspevky na sociálnych sieťach. Moratórium sa nevzťahuje na volebné plagáty vylepené počas volebnej kampane. V prípade konania druhého kola volieb 6. apríla sa volebná kampaň skončila 3. apríla o 23:59.

Ak kandidát na prezidenta SR poruší volebné moratórium, štátna komisia mu môže uložiť pokutu od 5 000 eur až do 50-tisíc eur. V prípade, že zákaz poruší politická strana, štátna komisia jej uloží pokutu od 30-tisíc eur do 300-tisíc eur. Moratórium platí aj pre médiá, teda vysielateľov, vydavateľov, ako aj pre tlačové agentúry, za porušenie im hrozí pokuta od tisíc do 10-tisíc eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia