O novom riaditeľovi Divadla Nová scéna rozhodla Milanová protizákonne, sťažuje sa súčasné vedenie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Natália Milanová
Ministerka kultúry SR Natália Milanová. Foto: archívne, SITA/Úrad vlády SR

O novom riaditeľovi Divadla Nová scéna (DNS) rozhodla ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) protizákonne. V tlačovej správe to uviedli doterajšia riaditeľka DNS Ingrid Fašiangová a zástupkyňa divadla vo výberovom konaní Zuzana Šebestová.

DNS odporučilo ministerke na miesto riaditeľky doterajšiu riaditeľku Ingrid Fašiangovú. Ministerka napriek odporučeniu rozhodla, že novým riaditeľom divadla má byť Peter Oravec, ktorý podľa bodového hodnotenia komisie skončil na druhom mieste.

Ministerka sa podľa členiek divadla rozhodla vylúčiť Zuzanu Šebestovú z výberovej komisie a z hodnotenia kandidátov, hoci bola zákonne zvolenou zástupkyňou DNS. Divadlo chce podniknúť aj právne kroky.

Takmer okamžitý nátlak

„Bola som nemilo prekvapená, že takmer okamžite sa začal nátlak na moju osobu. Anonym, ktorý prišiel na ministerstvo, spochybnil výsledky volieb v divadle, čo riešila sama ministerka kultúry,“ povedala Šebestová.

Po zverejnení zápisnice z výberového konania zostala Šebestová prekvapená. Poradie v nej údajne bolo iné, než na akom sa zhodla komisia. Kým na základe rozhodnutia komisie patrilo prvé miesto v oboch metódach hodnotenia Ingrid Fašiangovej, vo zverejnenej zápisnici prvé miesto v metóde hodnotenia podľa poradia uvedené nebolo, o druhé sa delili Ingrid Fašiangová a Peter Oravec.

Bolo teda nevyhnutné ďalšie stretnutie výberovej komisie s cieľom určiť, či víťaza výberového konania vyberie podľa poradia alebo podľa získaných bodov. Výberová komisia hlasovaním rozhodla, že výslednou metódou pri určení víťaza bude hodnotenie podľa počtu bodov. Na základe toho komisia opäť odporučila na pozíciu generálnej riaditeľky DNS Ingrid Fašiangovú.

Ministerke zaslali list

„Až v tomto momente sa voči môjmu pôsobeniu v komisii ohradila členka komisie Eva Babitzová. Napadla moje nezávislé hodnotenie kandidátov, voči čomu som sa ohradila a za pravdu mi dali aj ďalší traja členovia komisie,“ uviedla Šebestová.

Doterajšia riaditeľka divadla Ingrid Fašiangová dodala, že zákon neumožňuje zvoliť na pozíciu riaditeľa DNS iného kandidáta, než toho, ktorý skončil na prvom mieste. Na situáciu reagovali aj zamestnanci DNS. Tí poslali ministerke kultúry otvorený list, v ktorom ju žiadajú o vysvetlenie celej situácie. Pod list sa podpísalo celkom 80 zamestnancov divadla.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mária Kolíková
Firmy a inštitúcie Divadlo Nová ScénaMK Ministerstvo kultúry SR