Nový riaditeľ bude mať 100 dní na spustenie procesov, ktoré zlepšia situáciu v národnom divadle

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Matej Drlička
Matej Drlička. Foto: www.facebook.com.

Nový generálny riaditeľ Slovenského národného divadla (SND) Matej Drlička bude mať 100 dní na spustenie procesov, ktoré zlepšia situáciu a efektívne riadenie divadla. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva kultúry SR (MK SR) Zuzana Viciaňová.

Sedemčlenná výberová komisia

Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO), ktorá Drličku vymenovala, od neho totiž očakáva efektívne riadenie a výsledky.

Nového riaditeľa šéfke rezortu navrhla sedemčlenná výberová komisia v stredu 23. decembra. Zápisnicu z výberového konania aj s odôvodnením komisie a ďalšími informáciami zverejnil rezort kultúry na svojej webovej stránke.

„Očakávania odbornej i laickej verejnosti sú veľké a moje ako ministerky nie sú o nič menšie. V súvislosti s menovaním nového generálneho riaditeľa citlivo vnímam aj vyjadrenia Transparency International Slovensko. Najdôležitejšie budú však výsledky,“ podotkla Milanová.

Dlhoročné nehospodárne riadenie

Ako priblížila Viciaňová, SND je v súčasnosti v neľahkej situácii aj pre dlhoročné nehospodárne riadenie. Z daného dôvodu ministerka predostrela novému riaditeľovi základné požiadavky na ozdravný plán a poverila ho jeho komplexnou prípravou. Rezort by mal s Drličkom a jeho tímom spolupracovať na nastavení procesov aj prostredníctvom spoločnej pracovnej skupiny.

Transparency International Slovensko (TIS) v stredu 23. decembra vo svojom statuse na sociálnej sieti upozornila na negatívnu skúsenosť s Drličkom. Pripomenula situáciu z roku 2016, ktorá súvisela s verejným obstarávaním na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Mimovládka však dodala, že rozhodnutie komisie nominovať šéfa festivalu Viva Musica! Drličku však rešpektuje.

Matej Drlička

… je nielen manažér v oblasti kreatívneho priemyslu, ale aj dramaturg, producent a organizátor veľkých kultúrnych a spoločenských podujatí. Je zakladateľom a konateľom spoločnosti Viva Events, ktorá funguje od roku 2017 a od roku 2010 zakladateľom spoločnosti Viva Musica! agency.

V roku 2005 začal s riadením letného festivalu klasickej hudby Viva Musica! V rámci svojej kariéry pôsobil aj ako člen orchestra, opery a baletu v SND, hral v Orchestre de Cannes a riadil aj prevádzku Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Matej DrličkaNatália Milanová
Firmy a inštitúcie SND Slovenské národné divadloTIS Transparency International Slovensko