Novú francúzsku vládu vymenujú v nadchádzajúcich dňoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Emmanuel Macron
Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto: archívne, SITA/AP

PARÍŽ 19. júna (Webnoviny.sk) – Francúzsky premiér Édouard Philippe sa plánuje v najbližších hodinách vzdať funkcie. Informoval o tom hovorca vlády Christophe Castaner a dodal, že novú vládu vymenujú v nadchádzajúcich dňoch.

Castaner sa tak vyjadril v súvislosti s predbežnými výsledkami nedeľných parlamentných volieb, podľa ktorých získalo Hnutie Republika vpred (La République en marche, LERM) prezidenta Emmanuela Macrona 43,06 percenta hlasov.

Podľa webstránky france24.com ešte čakajú na výsledky hlasovania zo zahraničia. Po zrátaní takmer všetkých hlasov za centristickým hnutím nasleduje konzervatívna strana Republikáni s 22,23 percentami a tretí je krajne pravicový Národný front (NF) s 8,75 percentami hlasov. Socialisti dostali len 5,68 percenta.

Mnohí z novozvolených členov parlamentu z Hnutia Republika vpred majú malé alebo žiadne politické skúsenosti. Podľa Castanera budú zmeny vo vláde skôr formálne a odmietol prezradiť, či si ministri spájaní s podozreniami z korupcie udržia svoje miesta.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.france24.com.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Christophe CastanerÉdouard PhilippeEmmanuel Macron