Novinári sa búria proti novele tlačového zákona, ktorú navrhujú smeráci Jarjabek a Číž

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Smer-SD
Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 6. februára (WebNoviny.sk) – Viac ako 300 novinárov vyzýva poslancov národnej rady, aby odmietli novelu tlačového zákona, ktorá má zaviesť právo na odpoveď aj pre politikov.

Poslanci strany Smer-SD Dušan Jarjabek a Miroslav Číž ňou chcú zaviesť opätovne právo na odpoveď ako aj pokuty v podobe, v akej boli v zákone v roku 2008. Zároveň predseda NR SR a šéf SNS Andrej Danko chce rozšíriť návrh novely tlačového zákona o právo na odpoveď na komentáre a glosy.

Zákon z roku 2008 čelil veľkej kritike doma aj v zahraničí. Do súčasnej podoby sa zmenil v roku 2011, keď sa po dlhých rokovaniach na ministerstve kultúry dohodli novinári, vydavatelia, zástupcovia ministerstva kultúry a mediálni právnici na novele, ktorá zákon upravila podľa medzinárodných štandardov.

Politici chcú chrániť najprv seba

Ako píšu novinári vo vyhlásení, „po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sme očakávali, že štát bude hľadať spôsob, ako lepšie chrániť novinárov. Nestalo sa. Vládni politici s podporou ĽSNS naopak riešia iba to, ako chrániť seba. Preto je v parlamente návrh na zmenu tlačového zákona a zavedenie povinného práva na odpoveď aj pre politikov“.

Podľa novinárov a pracovníkov médií však majú politici „dostatok možností vyjadriť sa k témam, v ktorých v médiách vystupujú. Túto možnosť však často odmietajú a niektorým médiám na položené otázky vôbec neodpovedajú“. Novinári tvrdia, že v demokracii by politici nemali rozhodovať o obsahu médií.

„Teraz hrozí, že politici sa budú chcieť dodatočne vyjadrovať ku každému článku, ktorý o nich napíšeme, a to aj vtedy, ak budeme písať pravdu. Budú chcieť noviny zaplaviť stanoviskami, ktoré nemusia sedieť s faktami,“ píšu ďalej vo vyhlásení.

Novelu mnohí kritizujú

V závere dodávajú, že „parlament schvaľuje novelu v atmosfére verbálnych útokov na novinárov, keď sú kritické médiá označované za nepriateľov štátu“. Preto novinári vyzývajú poslancov, aby odmietli novelu tlačového zákona.

V stredu sa na poslancov Národne rady SR obrátil aj Slovenský syndikát novinárov (SSN) a vyzval ich, aby nemenili tlačový zákon. Upozornil zároveň, že novelou tlačového zákona sa na ministerstve kultúry od leta minulého roka zaoberá dočasná pracovná skupina pre právnu ochranu novinárov a jej členmi sú tak predstavitelia inštitúcií štátu, ako aj zástupcovia novinárskej obce.

Snahu novelizovať tlačový zákon kritizuje parlamentná opozícia a odmietajú ju novinárske organizácie. Kritizovala ho Asociácia vydavateľov tlače a tiež člen Medzinárodného tlačového inštitútu (IPI) a Tlačovo-digitálnej rady SR Pavol Múdry.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DankoDušan JarjabekJán KuciakMartina KušnírováMiroslav ČížPavol Múdry
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikySMER-SDSSN Slovenský syndikát novinárov