Novela zákona o účtovníctve zvýši počet špekulantov, varuje komora audítorov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
dane, financie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

BRATISLAVA 9. júna (WebNoviny.sk) – Slovenská komora audítorov si myslí, že novelou zákona o účtovníctve sa zvýši počet špekulantov. Chce sa preto obrátiť na premiéra a ministra financií.

Komora požaduje, aby odmietli zvýšenie veľkostných kritérií pre zákonom stanovený audit podnikateľských subjektov. Audítori sa obávajú, že spod verejnej kontroly sa dostanú ďalšie desiatky subjektov, ktoré využívajú verejné zdroje.

Znižovanie byrokracie

„Dnes sa na Slovensku audituje okolo 11 tisíc účtovných jednotiek. Ak sa kritériá zvýšia, počet kontrolovaných subjektov klesne o 20 až 30 %,“ upozorňuje prezident komory Milan Mozolák.

Zvýšenie veľkostných kritérií sa má zaviesť novelou zákona o účtovníctve, ktorá je v súčasnosti v medzirezortnom pripomienkovaní. Novela je súčasťou antibyrokratických opatrení, ktorými chce vláda znížiť administratívnu záťaž podnikateľov.

Proti vyčleneniu ďalších podnikateľských subjektov z povinnosti auditu sa otvorene postavil aj Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ). „Aktivita vlády nemá opodstatnenie. Domnienka o znížení byrokracie môže naopak zvýšiť počet špekulantov,“ varuje Mozolák.

Švédi liberalizovali

Švédsko v roku 2010 podľa komory liberalizovalo povinnosť auditu. Výsledkom zníženia povinnosti auditu nebola podľa Mozoláka úspora nákladov ani rýchlejší hospodársky rast či zvýšenie zamestnanosti.

Naopak, znížili sa daňové príjmy, zvýšila sa hospodárska kriminalita a znížila sa možnosť kontroly a transparentnosti a zhoršila sa kvalita účtovníctva.

Cyprus má povinný audit pre všetky spoločnosti od 16. septembra 2016. Napríklad počas posledných desiatich rokov sa fínske limity pre výnimky z auditu skutočne zdvojnásobili. No keďže celkové príjmy z dane z príjmov právnických osôb začali klesať, bolo rozhodnuté podľa Mozoláka vrátiť sa k nižším prahom.

Len tretina európskych krajín zvýšila prahové hodnoty pre výnimky z auditu. Avšak tieto krajiny majú zavedenú reguláciu účtovníctva, čo na Slovensku podľa Mozoláka nie je.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Milan Mozolák