Novácku chemičku by si mal nový majiteľ prevziať v máji

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Novácke chemické závody
Novácke chemické závody Foto: nchz.sk

BRATISLAVA 13. apríla (WEBNOVINY) – Novácke chemické závody (NCHZ) by si mal nový majiteľ, ktorým je česká spoločnosť Via Chem Slovakia, prevziať už v máji.

Predaj, ktorý v januári odsúhlasil Okresný súd v Trenčíne, ešte musí schváliť Protimonopolný úrad SR. „Protimonopolný úrad má na rozhodnutie zo zákona tri mesiace, no sľúbili nám, že ak v podkladoch nebudú žiadne nedostatky, tak rozhodnú do mesiaca,“ povedala hovorkyňa NCHZ Anna Vojteková.

Spoločnosť Via Chem Slovakia, ktorá získala chemičku za 2,2 mil. eur patrí do českej skupiny Via Chem Group. Tá vlastní aj podnik na výrobu syntetických živíc Spolchemie v Ústí nad Labem. Za skupinou podľa informácií českých médií stojí kontroverzný podnikateľ Petr Sisák, ktorému český súd vymeral podmienečný trest v prípade tunelovania skrachovanej První slezskej banky.

Podľa Vojtekovej je momentálne v podniku stabilná situácia, čaká sa len na to, kým si chemické závody prevezme nový majiteľ. „Je to podnik v konkurze, takže sa samozrejme šetrí, kde sa dá, no nie sú tu žiadne mimoriadne škrty ani prepúšťania,“ skonštatovala. „Fabrika normálne funguje, neviem o žiadnych vypuklých problémoch,“ povedal pre SITA primátor Novák Dušan Šimka, ktorý od protimonopolného úradu očakáva kladné stanovisko.

Novácka chemička sa dostala do problémov po tom, ako Európska komisia vlani rozhodla, že NCHZ, ako aj ich bývalá materská spoločnosť 1. garantovaná, budú musieť zaplatiť za kartelové dohody s ďalšími európskymi chemickými spoločnosťami pokutu 19,6 mil. eur.

Podľa komisie totiž v rokoch 2004 a 2007 stanovili ceny a rozdelili si trhy s práškovým acetylidom vápenatým, granulovaným acetylidom vápenatým a granulovaným horčíkom vo veľkej časti Európskeho hospodárskeho priestoru. Novácka firma podala po udelení pokuty návrh na konkurz, čomu súd vyhovel.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Novácke chemické závody, a.s.