FNM potešilo rozhodnutie súdu v otázke predaja NCHZ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Novácke chemické závody
Novácke chemické závody Foto: nchz.sk

BRATISLAVA 16. júna (WEBNOVINY) – Fond národného majetku (FNM), ktorý je jedným z najväčších veriteľov Nováckych chemických závodov (NCHZ), potešilo rozhodnutie konkurzného súdu v otázke schválenia podmienok ďalšieho predaja podniku. “Konkurzný sudca nepodľahol tlaku jedného z minoritných veriteľov, spoločnosti Kiem Real Investment a akceptoval väčšinu požiadaviek veriteľského výboru, a teda aj Fondu národného majetku,“ uviedol riaditeľ Kancelárie predsedníčky výkonného výboru Fondu národného majetku Miloslav Homola.

Konkurzný súd stanovil takzvané alternatívne predkladanie cenových ponúk pre uchádzačov vo výberovom konaní na predaj NCHZ. V prvej alternatíve súd schválil možnosť predaja podniku so záväzkom jeho ďalšieho prevádzkovania v období piatich rokov, s podmienkou vykonania ekologickej investície vo výške 11 mil. eur a s podmienkou zákazu predaja podniku počas najbližších piatich rokoch. Druhá altermatíva umožňuje predaj podniku bez týchto záväzkov. Zároveň však súd stanovil možnosť dorovnávania ponuky. Podľa stanovených kritérií sa bude považovať za výhodnejšiu ponuka so záväzkom pokračovať v prevádzkovaní podniku. V prípade, že ponúkne vyššiu sumu uchádzač, ktorý tento záväzok nemá, môže jeho ponuku dorovnať predkladateľ najvýhodnejšej ponuky so záväzkom prevádzkovať NCHZ.

“Zakotvenie právneho záväzku na ďalšie prevádzkovanie NCHZ považujeme za veľmi dôležité. Sme totiž presvedčení, že najvyššiu ponuku predloží investor, ktorý má aj reálny záujem podnik prevádzkovať,“ dodal Homola. Novácke chemické závody podľa FNM v súčasnosti pracujú naplno, podnik je funkčný a jeho zrušenie by nemalo opodstatnenie. “Navyše je v hre práca pre takmer 1 500 ľudí v regióne s vysokou nezamestnanosťou,“ doplnil .

Druhé kolo výberu investora asi v júli

Druhé kolo na výber nového investora pre NCHZ sa začne pravdepodobne v júli tohto roku. Pri dodržaní stanového harmonogramu je predpoklad, že nový investor by mohol byť známy na prelome tohto a budúceho roka. “Budeme pozorne sledovať celý proces predaja podniku. V prípade akejkoľvek deformácie súťažného prostredia, budeme vo veci okamžite konať,“ konštatoval Homola.

Prvé kolo tendra predaja NCHZ spochybnil Fond národného majetku, ktorý je jedným z najväčších veriteľov. Jediným záujemcom o kúpu nováckej chemičky v prvom kole bola spoločnosť M-Energo, podnikateľa Miroslava Remetu. Tá ponúkla za NCHZ 2 mil. eur. Veritelia rozhodli o pokračovaní prevádzky v NCHZ konca januára tohto roka. Rozhodnutie veriteľov pokračovať v prevádzke následne odobril aj Okresný súd v Trenčíne, následne sa veritelia dohodli na podmienkach nového predaja.

Akciová spoločnosť Novácke chemické závody je dodávateľom chemických surovín pre široké spektrum priemyselných odvetví. Produkciu chemických výrobkov zabezpečujú výrobné prevádzky troch závodov. Hlavným predmetom podnikania spoločnosti je výroba a predaj výrobkov na báze výroby a spracovania chlóru, produkcie karbidu vápnika a technických plynov, výroby polyvinylchloridu (PVC) a produktov jeho spracovania. Spoločnosť exportuje svoje výrobky do viac ako 50 krajín celého sveta.

Novácka chemička sa dostala do problémov po tom, ako Európska komisia vlani rozhodla, že NCHZ, ako aj ich bývalá materská spoločnosť 1. garantovaná, budú musieť zaplatiť za kartelové dohody s ďalšími európskymi chemickými spoločnosťami pokutu 19,6 mil. eur. Podľa komisie totiž v rokoch 2004 a 2007 stanovili ceny a rozdelili si trhy s práškovým acetylidom vápenatým, granulovaným acetylidom vápenatým a granulovaným horčíkom vo veľkej časti Európskeho hospodárskeho priestoru. Novácka firma podala po udelení pokuty návrh na konkurz, čomu súd vyhovel.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať