Nórka Björgenová a Brandsdal ovládli prvé šprinty sezóny

Marit Björgenová
Marit Björgenová Foto: SITA/AP

KUUSAMO 29. novembra (WEBNOVINY) – Nórka Marit Björgenová a jej krajan Eirik Brandsdal sa stali víťazmi úvodných šprintérskych pretekov nového ročníka Svetového pohára v behu na lyžiach v stredisku Ruka vo fínskom Kuusame.

Björgenová zvíťazila vo finále pred Slovinkou Katjou Višnarovou a krajankou Maiken Caspersen Fallovou. Medzi mužmi obsadili Nóri prvé štyri miesta celkového poradia, za Brandsdalom bol druhý Petter Northug a tretí Sonde Turvoll Fossli.

Šesťnásobná olympijská víťazka Björgenová dosiahla 83. triumf v pretekoch o krištáľové glóbusy a zároveň desiaty v šprinte klasickou technikou. O jedno víťazstvo sa v tejto štatistike dostala pred krajanku Bente Skariovú. „Nikdy nebol pre mňa problém byť rýchla už v úvode sezóny. V novembri som veľa trénovala a toto je výsledok,“ cituje Björgenovú server Medzinárodnej lyžiarskej federácie.

Björgenovej krajan Brandsdal dosiahol šieste víťazstvo v pretekoch SP v kariére a druhé vo fínskom stredisku Ruka, kde uspel aj pred rokom. „Od začiatku som tušil, že je to môj deň. Mal som dobre pripravené lyže a cítil som sa dobre. Získať šprintérsky glóbus je jedným z mojich cieľov pre túto sezónu,“ povedal 28-ročný Brandsdal.

Slovenskí reprezentanti sa v 1,4 km dlhom šprinte klasickou technikou nedostali z kvalifikácie do boja o bodované umiestnenia. Skúsená Alena Procházková obsadila v kvalifikácii 62. miesto a nezmestila sa do tridsiatky postupujúcich do vyraďovacej časti. Za najrýchlejšou kvalifikantkou – Nórkou Ingvild Flugstad Östbergovou – zaostala o 22,23 s. Pred rokom skončila Procházková v ouvertúre SP vo Fínsku jedenásta.

V mužskej kvalifikácii sa predstavil Peter Mlynár a v 87-člennej konkurencii obsadil 76. miesto. Víťazom sa stal Rus Alexander Panžinskij, za ktorým slovenský reprezentant zaostal o 14 sekúnd.

Svetový pohár v behu na lyžiach – Kuusamo (Fín.).

Šprint žien klasickou technikou na 1,4 km – finále:

1. Marit Björgenová (Nór.) 2:58,33 min, 2. Katja Višnarová (Slovin.) +0,45, 3. Maiken Caspersen Fallová (Nór.) +1,69, 4. Ingvild Flugstad Östbergová (Nór.) +3,02, 5. Ida Sargentová (USA) +5,95, 6. Natalia Matvejevová (Rus.) +12,36,… 62. Alena Procházková (SR) v kvalifikácii