Nobelovu cenu za chémiu udelili za riadenú evolúciu enzýmov aj za zobrazenie peptidov a protilátok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nobel Chemistry
Vyhlásili laureátov Nobelovej ceny za chémiu. Foto: Jonas Ekstromer/TT via AP.

ŠTOKHOLM 3. októbra (WebNoviny.sk) – Nobelovu cenu za chémiu si tento rok podelia dvaja laureáti a jedna laureátka. Frances H. Arnold z USA dostala prestížne ocenenie za „riadenú evolúciu enzýmov“.

Katalyzátory chemických reakcií

Vedkyňa v roku 1993 uskutočnila prvý riadený vývoj enzýmov, teda proteínov, ktoré pôsobia ako katalyzátory chemických reakcií.

Odvtedy zdokonaľovala metódy, ktoré sa v súčasnosti používajú na vývoj nových katalyzátorov. Používanie jej enzýmov sa využíva pri výrobe chemických látok, ako napríklad liekov, ktoré sú oveľa priateľskejšie k životnému prostrediu, alebo pri produkcii obnoviteľných palív pre ekologickejší sektor dopravy.

Fágové zobrazenie peptidov a protilátok

Cenu získali aj George P. Smith z USA a Sir Gregory P. Winter z Veľkej Británie za „fágové zobrazenie peptidov a protilátok“.

V roku 1985 George P. Smith vyvinul takzvaný fágový displej, kde bakteriofág – vírus, ktorý napadol baktériu, môžu využiť na vývoj nových proteínov. Gregory P. Winter použil fágový displej na riadený vývoj protilátok s cieľom vyrobiť nové lieky.

Prvý takto vyrobený liek uznali v roku 2002 a využíva sa na liečbu reumatoidnej artritídy, psoriázy a zápalového ochorenia čriev. Odvtedy vďaka fágovému displeju vyvinuli protilátky, ktoré dokážu neutralizovať toxíny, pôsobiť proti autoimunitným ochoreniam a liečiť metastatickú rakovinu.

Informácie pochádzajú z webstránky www.nobelprize.org.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať