Nielen nepočujúci si budú môcť zavolať záchranku cez SMS, prezident Kiska podpísal novelu zákona

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mobil, auto
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 14. decembra (WebNoviny.sk) – Prezident SR Andrej Kiska podpísal vo štvrtok novelu zákona o elektronických komunikáciách. Občania so zdravotným postihnutím by tak mali mať lepší prístup na číslo tiesňového volania 112. Pomoc si budú môcť privolať prostredníctvom krátkych textových správ – SMS.

Automatické privolanie záchranárov

Zároveň v prípade dopravnej nehody by mal fungovať aj systém eCall, ktorý automaticky privolá záchranné zložky. „Je to veľmi pozitívny krok smerom k záchrane zdravia či ľudského života, ktoré tieto technológie prinesú každému z nás,” uviedol minister dopravy a výstavby Árpád Érsek, ktorý návrh predkladal v septembri na rokovanie vlády.

Ako uviedol rezort dopravy, možnosť privolať si pomoc na európskom čísle 112 bude mať približne 80-tisíc sluchovo postihnutých občanov na Slovensku. Nebudú už potrebovať hlas, ale napíšu esemesku.

Každý, kto sa ocitne v tiesni

Textovú žiadosť o pomoc však môže poslať každý, kto sa ocitne v tiesni, či inej život ohrozujúcej situácii, keď nemôže, alebo nedokáže hovoriť.

V súlade s európskou legislatívou sa zavedie aj fungovanie systému eCall, t.j. automatického zaslania dátovej vety o polohe vozidla pri dopravnej nehode na príslušné stredisko integrovaného záchranného systému. Jeho využitie má podľa ministerstva veľký význam pri nehodách na odľahlých cestách či pri bezvedomí vodiča.

„Technológia eCall bude povinne inštalovaná v každom aute vyrobenom v Európskej únii od 1. marca 2018. Zároveň ju bude možné doinštalovať aj do výbavy vozidla,“ priblížil rezort dopravy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej KiskaÁrpád Érsek