Nezamestnanosť na Slovensku v novembri klesla na úroveň pred pandémiou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nezamestnanosť, nezamestnaní
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku sa v novembri tohto roka medzimesačne znížila o 0,09 percentuálneho bodu na 5,02 percenta. Podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku na obyvateľstve v produktívnom veku, ktorý je od začiatku tohto roka novým hlavným ukazovateľom o nezamestnanosti na Slovensku, v minulom mesiaci medzimesačne klesol o 0,06 percentuálneho bodu, a to na 3,84 percenta. Informovalo o tom Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Úroveň pred pandémiou

November tak priniesol pokles nezamestnanosti na úroveň pred pandémiou. Počet ľudí bez práce, ktorí sú evidovaní ako uchádzači o zamestnanie na úradoch práce, bol nižší ako počas predpandemického februára 2020.

Podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku na obyvateľstve v produktívnom veku v minulom mesiaci klesol na najnižšiu hodnotu od januára 2021, odkedy rezort práce, sociálnych vecí a rodiny tento údaj eviduje.

Vysoká miera zamestnanosti

Viac naznačuje vývoj počtu uchádzačov o zamestnanie, ako aj disponibilných uchádzačov o zamestnanie. Analytik Inštitútu sociálnej politiky Matěj Bělín zhodnotil, že aj na základe úrovne týchto ukazovateľov je namieste usudzovať, že trh práce a aj ekonomika sa celkovo zotavili z pandemického šoku.

Obe hodnoty sú najnižšie od februára 2020, keď slovenský trh práce nebol dotknutý pandemickými opatreniami. Taktiež údaje o zamestnanosti hovoria o pozitívnom vývoji trhu práce od odznenia pandémie. Údaje Eurostatu ukazujú, že v treťom štvrťroku tohto roka sme dosahovali mieru zamestnanosti 77,4 %, čo prevyšuje súčasnú zamestnanosť v Európskej únii, ktorá dosahuje 75,5 % a aj slovenskú hodnotu z roku 2019, ktorá bola na úrovni 75,6 %. Reálne HDP tiež ukazuje nárast voči predpandemickým hodnotám,“ uviedol.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Európska úniaInštitút sociálnej politikyÚPSVaR Ústredie práce sociálnych vecí a rodiny