Nezamestananosť v Španielsku stúpa, dosiahla vyše 27 percent

MADRID 25. apríla (WEBNOVINY) – Miera nezamestnanosti v Španielsku dosiahla v prvom kvartáli nový rekord 27,16 %, počet ľudí bez práce prekročil hranicu 6 miliónov. Informoval o tom vo štvrtok štatistický úrad krajiny.

Nezamestnanosť vzrástla z úrovne 26,02 % v poslednom štvrťroku vlaňajška a počet nezamestnaných sa zvýšil o 237 400 na 6,2 milióna. Pred nástupom globálnej finančnej krízy španielsky trh práce patril medzi najdynamickejšie v eurozóne.

Po kolapse bubliny na realitnom trhu v roku 2008 však krajina čelí už druhému poklesu hospodárstva. Vlani štvrtá najväčšia ekonomika eurozóny klesla o 1,37 %, čo bol druhý najhlbší prepad od 70. rokov. Na tento rok vláda v Madride prognózuje ďalší pokles o 1 až 1,5 %.

Miera nezamestnanosti v Španielsku sa v druhom kvartáli 2007 nachádzala na takmer tridsaťročnom minime 7,95 %. Hospodárstvo v tom čase dosahovalo prudký rast, pričom podľa agentúry AFP krajina v rokoch 2002 až 2005 zodpovedala za viac než polovicu tvorby nových pracovných miest v eurozóne.

Od spľasnutia realitnej bubliny krajina evidovala nárast nezamestnanosti v každom kvartáli.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom