Nevidiaci precestujú Slovensko, pomôžu im psy a diktafón

Deň bielej palice na slovenskcýh cestách
Dopravno-preventívnu akciu pri príležitosti Svetového dňa bielej palice v spolupráci s Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska vyhlásil viceprezident Policajného zboru SR Ľubomír Ábel. Polícia na priechodoch pre chodcov monitoruje reakcie vodičov na chodcov so slepeckou palicou, či s vodiacim psom. Na snímke nevidiaci dáva znamenie o tom, že prechádza cez priechod. Polícia dnes vodičov, ktorí nezareagujú správne nebude pokutovať, iba ich poučí o tom, ako sa majú v takejto situácii zachovať. Foto: SITA/Michal Svítok

BRATISLAVA 14. apríla (WEBNOVINY) – Štyria nevidiaci precestujú Slovensko iba za pomoci svojich vodiacich psov a nahrávok v diktafóne.

Vo svete unikátny projekt s názvom Nevidím, ale na Slovensku sa nestratím na piatkovej tlačovej besede Nadácie Pontis a Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska v Bratislave predstavila riaditeľka Výcvikovej školy pre vodiacich psov Jarmila Virágová.

Počas šesťdňovej cesty, ktorá sa začne v nedeľu 15. apríla na Hlavnej stanici v Bratislave, precestujú dve nevidiace ženy a dvaja nevidiaci muži vlakom celé Slovensko.

Pomôžu im vodiace psy a diktafóny

Po zastávkach v Košiciach, Poprade, Liptovskom Mikuláši, Žiline a Trenčíne sa 20. apríla vrátia do Bratislavy. Cieľom projektu je umožniť nevidiacim a slabozrakým zažiť, čo všetko dokážu sami bez vidiacich sprievodcov.

Nevidiaci budú okrem svojich vodiacich psov používať aj diktafóny s orientačnými bodmi. „Sú tam nahraté trasy a orientačné body, ktoré si nevidiaci musia skontrolovať, aby vedeli, či sú na správnom mieste alebo nie. Sú miesta, kde budú pracovať naozaj iba vodiace psy a sú tam miesta, kde klienti musia zvládnuť priestorovú orientáciu, pretože tie nahraté body si musia sami skontrolovať. Takže o tomto ten projekt je“, povedala o projekte Jarmila Virágová.

Finančnú podporu pre projekt zabezpečila Nadácia Pontis prostredníctvom svojho darcovského portálu Dobrá Krajina. „Sme radi, že sme mohli podporiť tento netradičný projekt. Je aj o búraní stereotypov medzi vidiacimi a nevidiacimi a ukážkou toho, čo všetko ľudia so zrakovým postihnutím dokážu“, vysvetlila Monika Smolenská z Nadácie Pontis.

Prispeli aj známi herci

Do projektu sa zapojili aj známi slovenskí herci Juraj Kemka, Lukáš Latinák, Marián Miezga a Robo Jakab prostredníctvom výťažku ich Vianočného bazáru chalaňov. „Celý Vianočný bazár chalaňov je založený na tom, že peniaze dávame ľuďom, ktorí narábajú s emóciami a chceme im urobiť nejaký zážitok. Toto bola pre nás zaujímavá výzva a rozhodli sme sa to podporiť“ priblížil herec Juraj Kemka.

Členmi unikátnej výpravy „Nevidím, ale na Slovensku sa nestratím“ sú Eva Barániková, Andrea Kujovičová, Róbert Cielontko a Juraj Práger. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska je občianske združenie a vznikla v roku 1990. Dnes združuje viac ako 4700 nevidiacich a slabozrakých, ale tiež ich priaznivcov, priateľov a rodičov.

Nadácia Pontis, ktorá spolu s Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska projekt pripravila, je jednou z najväčších nadácií na Slovensku. Podporuje firemnú filantropiu, presadzuje zodpovedné podnikanie a venuje sa rozvojovej pomoci u nás aj v zahraničí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lukáš LatinákMarián Miezga
Firmy a inštitúcie Nadácia Pontis