Nemecký prezident pricestoval do Kyjeva. Naša solidarita je nezlomná, prisľúbil Ukrajincom hneď po príchode

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Frank Walter Steinmeier
Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. Foto: SITA/AP

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier v utorok ráno pricestoval do Kyjeva na stretnutie s ukrajinským kolegom Volodymyrom Zelenským. Informuje o tom portál Ukrajinská pravda s odvolaním sa na web www.eurointegration.com.ua. Hlavy štátov by sa mali stretnúť v priebehu večera.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Steinmeier je už v Kyjeve

O návšteve informuje aj samotný Steinmeier na Facebooku. Na jeho oficiálnom profile zverejnili fotografiu, ako vystupuje z vlaku s prísľubom pre Ukrajincov a Ukrajinky, že budú ich krajinu „naďalej podporovať – humanitárne, ekonomicky, politicky a tiež vojensky“. „Naša solidarita je nezlomná a tak to zostane,“ dodal nemecký prezident.

Steinmeier sa chcel so Zelenským v Kyjeve pôvodne stretnúť už minulý štvrtok, návštevu však odložil pre obavy ministerstiev zahraničia, vnútra, spolkovej polície a ďalších úradov. Po minulotýždňovom zrušení návštevy spolu prezidenti Nemecka a Ukrajiny aspoň telefonovali.

Vytvorenie partnerstiev

Podľa kancelárie nemeckého prezidenta, sa chcú Steinmeier a Zelenskyj spoločne prihovoriť nemeckým mestám s výzvou na skoré vytvorenie nových partnerstiev s ukrajinskými mestami a pomoc tamojším ľuďom, aby dokázali prežiť zimu.

Vzťahy medzi Kyjievom a Berlínom sa na jar zhoršili po tom, ako Ukrajina odmietla Steinmeierovu návštevu pre jeho dlhoročnú spoluprácu s Ruskom a miesto neho pozvala kancelára.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Frank-Walter SteinmeierVolodymyr Zelenskyj