Nemecká novinárka, ktorú v Turecku súdia pre obvinenia spojené s terorizmom, sa vrátila domov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemecko, Turecko, novinárka
Nemecká novinárka Mesale Tolu po návrate z Turecka odpovedá novinárom na otázky na letisku v Stuttgarte, Nemecko, 26. august 2018 Foto: SITA/AP

BERLÍN 26. augusta (WebNoviny.sk) – Nemecká novinárka, ktorú v Turecku súdia pre obvinenia spojené s terorizmom, sa vrátila domov po tom, ako jej turecký súd umožnil opustiť krajinu. Nemecká tlačová agentúra dpa informuje, že Mesale Tolu priletela v nedeľu do Stuttgartu.

Žena predtým na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter zverejnila fotografiu, na ktorej je spolu so synom na tureckom letisku. „Po 17 mesiacoch idem domov,“ napísala k záberu.

Tolu obvinili z podieľania sa na teroristickej propagande a z členstva v zakázanej ľavicovej Komunistickej strane. Ona to však odmieta. V decembri ju prepustili z väzenia. Súd len nedávno umožnil žene odcestovať z krajiny.

Prípad je len jedným z mnohých, ktoré sužujú nemecko-turecké vzťahy. Ako tvrdí Berlín, najmenej ďalších sedem Nemcov zadržiavajú v Turecku z politických dôvodov. Patrí medzi nich aj manžel novinárky Suat Corlu, ktorému nedovolili vycestovať z krajiny. Muž čelí podobným obvineniam ako jeho manželka. Tolu po návrate do Nemecka novinárom povedala, že plánuje aj naďalej pomáhať ľuďom, ktorých Turci zadržiavajú z politických dôvodov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať