Bolo to priame a tvrdé, opísal Nehammer svoje stretnutie s Putinom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Karl Nehammer
Rakúsky kancelár Karl Nehammer na tlačovej konferencii po stretnutí s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Kyjev. 9. apríl 2022. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 11. apríla 18:35

Rakúsky kancelár Karl Nehammer opísal jeho pondelkové stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Moskve ako „veľmi priame, otvorené a tvrdé“. Vo vyhlásení po schôdzke predseda rakúskej vlády uviedol, že hlavným odkazom Putinovi bolo, že vojna na Ukrajine sa musí skončiť, pretože „vo vojne môžu obe strany len prehrať“.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

V rozhovore podľa jeho slov nastolil otázku „závažných vojnových zločinov“, ktorých sa dopustila ruská armáda v ukrajinskom meste Buča a ďalších. Nehammer zdôraznil, že návšteva Moskvy nebola priateľská, ale skôr jeho povinnosť využiť všetky možnosti pre ukončenie násilia na Ukrajine.

Nehammer je prvý líder z Európskej únie, ktorý sa stretol s Putinom v Moskve od začiatku ruskej invázie na Ukrajine z konca februára. Do ruskej metropoly vycestoval po tom, ako sa v sobotu stretol v Kyjeve s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Rakúsko je vojensky neutrálna krajina a nie je členom Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO). Ako členský štát Európskej únie podporilo sankcie bloku voči Rusku, hoci zatiaľ stále oponuje proti odstaveniu dodávok ruského zemného plynu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexander SchallenbergKarl NehammerVladimir PutinVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie Európska úniaNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy