Za kúpanie vo vodopádoch hrozia mastné pokuty, Romana Tabak o tom vie svoje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vodopády
Foto: ilustračné, /www.gettyimages.com

Vodopády sa formovali tisíce rokov, preto si zaslúžia osobitnú ochranu. S ňou sa však spájajú aj určité obmedzenia či zákazy. Zákaz platí pre kúpanie v toku v bezprostrednej blízkosti nad alebo pod prírodným vodopádom.

Strážcovia prírody varujú pred pokutami

Tento zákaz sa vzťahuje na vodopády na území s prvým a vyšším stupňom ochrany. Pokuty za priestupky do výšky 300 eur môže uložiť v blokovom konaní Stráž prírody.

Ak sa zistí porušenie zákona, podnet je postúpený na priestupkové konanie príslušnému orgánu ochrany prírody, ktorý môže udeliť pokutu až do výšky 3 319 eur. Informuje o tom Zelená linka Ministerstva životného prostredia SR na sociálnej sieti.

Prísny zákaz kúpania

„Plesá a potoky sú citlivými ekosystémami a žijú v nich jedinečné živočíšne druhy ako napríklad glaciálne relikty a endemity. Tieto druhy sú extrémne citlivé a aj malé zmeny prostredia môžu spôsobiť ich úhyn. Pri kúpaní sa z povrchu nášho tela do vody uvoľňujú rôzne látky, ktoré menia chemizmus vody. Sú nimi napríklad deodoranty, repelenty či opaľovacie krémy. V prírodnom vodopáde je zakázané sa kúpať, a to aj v bezprostrednej blízkosti nad a pod ním. Okrem toho je zakázané meniť vodný režim, poškodzovať samotný skalný útvar a liezť na ňom,“ uvádza Zelená linka.

Ako pri iných prírodných pamiatkach, aj pri vodopádoch podľa Zelenej linky platí, že zodpovedný návštevník prírody sa ich divokou krásou zostane kochať len z diaľky. Napriek tomu sa každoročne nájde mnoho ľudí, ktorí tieto zákazy porušujú.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR