V štátnej správe už nebudú kupovať nápoje v jednorazových obaloch, spotreba plastov sa má znížiť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
plastové fľaše, pet fľaše
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Orgány štátnej správy nebudú môcť od januára 2023 kupovať nápoje v jednorazových obaloch. Poslanci Národnej rady SR (NR SR) totiž 113 hlasmi zo 128 prítomných schválili novelu zákona o odpadoch a zákona o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje od rezortu životného prostredia.

Poskytovanie vhodných alternatív

Návrh tiež obsahuje opatrenia, ktoré majú viesť k znižovaniu spotreby určitých jednorazových plastových výrobkov, ako je napríklad poskytovanie jednorazových plastových výrobkov len za odplatu alebo povinnosti organizátorov verejného podujatia zabezpečiť poskytovanie vhodných alternatív.

Návrhom zákona sa ustanovujú nové definície, povinnosti pre výrobcov určitých plastových výrobkov v súlade so smernicou tak, aby boli naplnené jej ciele. Primárne ide o zníženie a v niektorých prípadoch o odstránenie závažného negatívneho vplyvu niektorých jednorazových plastových výrobkov na životné prostredie, zdravie a hospodárstvo, ako aj presadzovanie prístupov zameraných na obehové hospodárstvo.

Špecifikovanie požiadaviek na označovanie výrobkov

Novela špecifikuje aj to, čo je považované za výrobok z plastu, rybársku výstroj, kto je výrobcom takýchto výrobkov a čo sú biodegradovateľné plasty či tabakové výrobky.

Súčasťou novely je aj špecifikovanie požiadaviek na označovanie výrobkov, ktoré má zabezpečiť výrazné zvýšenie informovanosti spotrebiteľa o najvhodnejších spôsoboch nakladania s výrobkom, keď sa stane odpadom. Rezort životného prostredia uvádza ako príklad informovanie a motivovanie vo vzťahu k používaniu dostupných opätovne použiteľných alternatív.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR