Kremeľ potvrdil predĺženie dohody o vývoze obilia po Čiernom mori

Dmitrij Peskov
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Foto: archívne, SITA/AP
  • aktualizované 18. mája 13:49

Kremeľ vo štvrtok potvrdil, že Rusko súhlasilo s predĺžením dohody o vývoze obilia po Čiernom mori o ďalšie dva mesiace. Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova. Nová dohoda bude platiť do 18. júla.

Globálna potravinová kríza

„Môžeme potvrdiť, že aj ruská strana sa rozhodla pokračovať v tejto takzvanej čiernomorskej dohode na obdobie dvoch mesiacov,“ povedal Peskov novinárom. Označil to za „relatívny výsledok“ pre Rusko a dodal, že osud paktu je „v rukách tých, s ktorými sa OSN musí dohodnúť na jej ruskej časti“.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Dohodu, ktorá umožnila Ukrajine vyvážať obilie po Čiernom mori a zmierniť tak globálnu potravinovú krízu zhoršenú ruskou vojnou, sprostredkovali vlani v lete Turecko a OSN. Prišla so samostatnou dohodou o uľahčení dodávok ruských potravín a hnojív, o ktorej Moskva tvrdí, že sa neuplatňovala.

Nárast počtu podvyživených ľudí

Podľa Európskej komisie predstavuje Ukrajina 10 % svetového trhu s pšenicou, 15 % trhu s kukuricou a 13 % trhu s jačmeňom. Je tiež kľúčovým globálnym „hráčom“ na trhu so slnečnicovým olejom.

Ak by nenastalo obnovenie dohody, potravinová bezpečnosť na celom svete by bola ohrozená. Medzinárodný záchranný výbor (IRC) v utorok uviedol, že až 90 % dovozu do východoafrických krajín tvoria zásielky podporované dohodou o obilí.

Ak by sa tento dovoz zastavil, v roku 2023 by nastal „nárast počtu podvyživených ľudí“ na takmer 19 miliónov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Recep Tayyip Erdogan