Únia miest Slovenska podporuje petíciu Klíma ťa potrebuje, význam samospráv je nespochybniteľný

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Klima, klimaticke, priroda
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Členovia prezídia Únie miest Slovenska (ÚMS) podporujú pokračovanie petície Klíma ťa potrebuje. Zhodli sa na tom počas posledného online rokovania.

Význam samospráv pri riešení klimatickej krízy je podľa ÚMS nespochybniteľný a bez vytvorenia vhodnejších podmienok na vykonanie urgentných opatrení sú možnosti samospráv v tejto veci limitované. V tlačovej správe o tom informovala Daniela Piršelová, hovorkyňa ÚMS.

Posilnenie právomocí miestnej samosprávy

Pod vhodnejšími podmienkami si únia miest predstavuje posilnenie právomocí miestnej samosprávy, zvýšenie objemu financií pre mestá a obce a ich významnejšia participácia na zdrojoch, ktoré Slovensko získa z európskych programov.

ÚMS v tejto súvislosti požadovala, aby centrálna vláda zohľadnila zvýšené výdavky miest spojené s adaptáciou a mitigáciou na zmenu klímy vo všetkých pravidlách a nástrojoch financovania územnej samosprávy. Bez týchto opatrení, na centrálnej úrovni, sa mestá nemôžu plne prihlásiť ani k mnohým zeleným iniciatívam Európskej únie,“ konštatuje ÚMS.

Únia miest sa spojila s predstaviteľmi a partnermi iniciatívy Klíma ťa potrebuje a svoje požiadavky zakomponovala priamo do znenia petície.

Podpora v oblasti environmentálneho vzdelávania

ÚMS vo svojich požiadavkách konkrétne apeluje na posilnenia postavenia miest a obcí v rovine zodpovednosti za implementáciu nástrojov jednotlivých opatrení tak, aby mohli obyvatelia miest a obcí, ako aj nimi volené orgány, výrazne participovať na zmenách vyplývajúcich z riešenia klimatickej zmeny,“ uvádza sa v tlačovej správe.

Klimatická agenda a jej podpora v členských mestách je podľa Piršelovej jednou z priorít ÚMS. Svojim členom preto pravidelne poskytuje podporu v oblasti environmentálneho a klimatického vzdelávania či v hľadaní efektívnych nástrojov pre riešenie príčin a následkov zmeny klímy v konkrétnom území.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniela Piršelová
Firmy a inštitúcie ÚMS Únia miest Slovenska