Tohtoročným odkazom Svetového dňa sťahovavého vtáctva je poukázať na význam vody a jej vplyv na sťahovavé vtáctvo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
vtáky, sťahovavé vtáky
Foto: ilustračné, Getty Images

Svetový deň sťahovavého vtáctva pripadol tento rok na víkend 13. a 14. mája, keď sa pripomína prírodné divadlo vtákov, ktoré sa vracajú k svojim hniezdiskám.

Cieľom Svetového dňa sťahovavého vtáctva je zvýšiť povedomie verejnosti o sťahovavom vtáctve a jeho význame. Tohtoročným odkazom je poukázať na význam vody a jej vplyv na sťahovavé vtáctvo. Informovala o tom v tlačovej správe hovorkyňa Štátnej ochrany prírody (ŠOP SR) Kristína Bocková.

Rastúca vodná kríza

ŠOP SR upozorňuje na rastúcu vodnú krízu a jej vplyv na sťahovavé vtáctvo, ale aj na rastúce hrozby súvisiace s kvalitou a kvantitou vody. Najmä sťahovavé vtáky využívajú vodné ekosystémy pre svoj život. Vo vnútrozemských a pobrežných mokradiach, riekach, jazerách, potokoch, močiaroch a rybníkoch nachádzajú sťahovavé vtáky podmienky na oddych, regeneráciu síl a dostatok potravy.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ekosystémy sa po celom svete zmenšujú a sú ohrozené zvyšujúcim sa dopytom po vodnom zdroji, zmenou klímy a znečisťovaním.

Pokles mokradí a vtáčej populácie

Za posledných 35 rokov zmizlo 50 percent svetových mokradí kľúčových pre sťahovavé vtáky. Zároveň dochádza u 48 percent vtáčích druhov k poklesu populácie. Alarmujúci pokles početnosti populácií mnohých druhov vtákov viedol k medzinárodnej ochrane ich biotopov, migračných trás, odpočívadiel a aj k praktickej pomoci pre zachovanie ich početnosti,“ spresnila Bocková.

Dodala, že na Slovensku sú najvýznamnejšie zastávky Východoslovenská nížina s Chráneným vtáčím územím Senianske rybníky a vodnou nádržou Zemplínska šírava a na západe Slovenska Hrušovská zdrž.

Hlavným organizátorom Svetového dňa sťahovavého vtáctva je sekretariát Dohovoru o ochrane sťahovaných druhov voľne žijúcich živočíchov a Dohovoru o ochrane africko-euroázijského vodného sťahovavého vtáctva. Obidva dohovory sú administratívne zabezpečované Organizáciou Spojených národov prostredníctvom Programu pre životné prostredie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Kristína Bocková
Firmy a inštitúcie Organizácia Spojených národov (OSN)ŠOP Štátna ochrana prírody