Tatranský národný park za deň navštívilo viac ako 22-tisíc turistov, najlákavejšie bolo Popradské pleso

Turisti and tatr
Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

Vysokohorským prostredím Tatranského národného parku (TANAP) prešlo vo štvrtok 12. augusta celkovo 22 437 turistov. Rekord v rámci každoročného spočítavania síce nepadol, v polstoročnej histórii spočítavaní turistov v národnom parku však ide o deviate najvyššie číslo.

O výsledkoch každoročnej inventúry návštevníkov Tatier informovala Martina Petránová, koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAPu, ktoré ju organizovali.

Podľa jej slov návštevníkov aj tento rok najviac lákalo Popradské pleso, kam prišlo dokopy 4 180 ľudí a 62 psov. Z návštevníkov 148 vyšlo hore na bicykli.

Prvenstvo si už tradične udržali Rysy

Vlani na Popradskom plese, pre porovnanie, narátali celkovo 6 708 peších turistov, 70 cyklistov a 58 psov. Okrem Popradského plesa boli v kurze i Hrebienok a Skalnaté pleso, kam sa dá dostať aj lanovkou.

Spomedzi dvojice sledovaných vrcholov si prvenstvo už tradične udržali Rysy, na ktoré z oboch strán Tatier vystúpilo 919 turistov, na Kriváň mierilo 434 návštevníkov.

V oravskej časti Západných Tatier lákala opäť najmä Roháčska dolina, ktorou sa v deň spočítania prešlo 1 079 návštevníkov, 109 cyklistov a 30 psov.

„Len pre porovnanie, vlani si do štatistík pripísala 2 112 peších turistov, 58 cyklistov a 38 psov,“ uviedla Petránová. Menej ľudí prišlo v deň spočítavania oproti minulému aj do Tichej doliny.

Návštevnosť klesla aj v liptovských dolinách

Pokles návštevníkov zaregistrovali vo štvrtok aj v liptovských dolinách, prišlo ich 1 012 peších a 106 cyklistov. Najviac ľudí prešlo, rovnako ako minulý rok, Žiarskou dolinou.

Cyklistami najviac vyhľadávaná bola opäť predovšetkým oblasť Podbanského. Zatiaľ čo vlani bolo viac cyklistov v Tichej doline, tentokrát sa na vrchole rebríčka umiestnila Kôprová dolina.

Psičkári si vyberali najmä oblasť Popradského a Štrbského plesa, kde narátali dokopy 84 psov, v Roháčskej doline ich v deň spočítania zaevidovali rovných tridsať.

Turisti sa radi zviezli aj pltiach

Návštevníkov počítali aj v Pieninskom národnom parku. Po značkovanom chodníku v Prielome Dunajca v smere z Červeného Kláštora do Lesnice sa vo štvrtok prešlo 223 peších turistov s ôsmimi psami a 1 185 cyklistov.

„Plte, rafty a kajaky prepravili ďalších 8 642 osôb. V opačnom smere narátali 1 636 cyklistov a 327 peších turistov s jedenástimi psami, dá sa však predpokladať, že medzi nimi boli spravidla tí, ktorí sa zviezli na pltiach dole Dunajcom,“ doplnila hovorkyňa.

Minulý rok padol rekord

Štátne lesy TANAP-u evidujú návštevnosť od roku 1972. Prostredníctvom získaných údajov majú ako správca územia nielen prehľad o tom, aká je zaťaženosť jednotlivých lokalít, ale dáta im poslúžia napríklad aj pri plánovaní prostriedkov na údržbu turistickej a informačnej siete.

Za polstoročie inventúr narátali najmenej návštevníkov v roku 2012. Do štatistík vtedy zapísali 7 660 turistov. Rekordným bol vlaňajšok, keď sa v deň spočítania prešlo vysokohorským prostredím Tatranského národného parku 30 232 ľudí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Štátne lesy TANAPu