Takáčovo ministerstvo chce zmeny v poľnohospodárskej politike EÚ zapracovať čo najskôr, osoh prinesú aj farmárom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Richard Takáč
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Zmeny v Spoločnej poľnohospodárskej politike Európskej únie (EÚ) a jej revíziu, ktorú odobril Európsky parlament (EP), chce agrorezort zapracovať do národnej legislatívy v čo najkratšom čase.

Uviedol to minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč s tým, že nová legislatíva prinesie osoh aj slovenským poľnohospodárom.

Tak, ako som podporoval protesty slovenských poľnohospodárov proti prehnaným a nezmyselným pravidlám , tak som s kolegami z ministerstva presadzoval záujmy slovenských poľnohospodárov aj priamo v Bruseli. Som veľmi rád, že tento boj nebol márny. V čo najkratšom čase chceme všetky výnimky a úľavy v zmysle európskych nariadení preniesť do národnej legislatívy tak, aby mohli slovenskí poľnohospodári efektívnejšie pestovať plodiny, chovať zvieratá a starať sa o našu krajinu tak rýchlo, ako sa dá,“ dodal Takáč.

Komunikácia a sociálny dialóg s partnermi

Minister doplnil, že na konkrétnych krokoch v rámci prípravy legislatívnych zmien už agrorezort aktívne pracuje spolu s rezortnými partnermi, vrátane zástupcov Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), Agrárnej komory Slovenska a Združenia mladých farmárov ASYF.

Vďaka komunikácii a sociálnemu dialógu, ktorí s partnermi vedieme, sa poľnohospodári dozvedia o všetkých zmenách včas a budú sa vedieť na ne pripraviť,“ povedal Takáč s tým, že ich aktívna a najmä konštruktívna účasť na tomto procese je veľmi dôležitá.

Minister dodal, že prijaté zmeny zásadne ovplyvnia celý agrosektor. Takáč zároveň upriamil pozornosť aj na predĺženie dočasnej výnimky pre štátnu pomoc v poľnohospodárstve a rybolove schválenú Európskou komisiou (EK). Vďaka výnimke je totiž reálne aj predĺženie odvodových úľav pre zamestnancov v poľnohospodárstve.

Ústupky eurokomisie

Podľa Takáča sú ústupky EK v oblasti nezmyselných pseudozelených cieľov víťazstvo zdravého rozumu nad progresívnou ideológiou, ktorá zásadne poškodzovala európsky agrosektor.

Toto všetko je jasný dôkaz toho, že blížiace sa voľby do EP majú obrovsky význam. Čím menej budú dominovať politici, presadzujúci rozličné nezmyselné ideológie v oblasti životného prostredia, alebo aj napríklad automobilového priemyslu, tým viac bude EÚ schopná konkurovať ostatnému svetu,“ zdôraznil minister.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Richard Takáč
Firmy a inštitúcie Agrárna komora SlovenskaASYF Združenie mladých farmárov na SlovenskuCAP Spoločná poľnohospodárska politika EÚEP Európsky parlamentEU Európska úniaMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora