Štátne lesy trestné oznámenie pre usmrtenie medvedice nepodali, obrátili sa len na inšpekciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
medvedica, medveď
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Medializované vyhlásenia o tom, že Štátne lesy Tatranského národného parku (TANAP) podali trestné oznámenie vo veci dvoch usmrtených medveďov, nie sú pravdivé. Uvádza sa to v stanovisku štátnych lesov, ktoré poskytla ich hovorkyňa Martina Petranová.

Tie sa ako správca lesného majetku vo vlastníctve štátu a užívateľ poľovného revíru TANAP obrátili s podnetom na prešetrenie postupu Zásahového tímu pre medveďa hnedého iba na Slovenskú inšpekciu životného prostredia.

Štátni lesníci sa domnievajú, že postup zásahového tímu bol prinajmenšom neštandardný, ak nie nezákonný.

Neskorý kontakt

„Je povážlivé, ak nás ako správcu územia a užívateľa príslušného poľovného revíru zásahový tím kontaktuje až vtedy, keď je po všetkom, a to aj napriek tomu, že akcia bola údajne vopred plánovaná a pripravená. Práve preto je mimoriadne dôležité celú záležitosť riadne prešetriť, aby sa situácia v budúcnosti nezopakovala,“ skonštatoval riaditeľ Štátnych lesov TANAPu Ján Marhefka.

„Štátne lesy TANAPu sú prekvapené vyjadreniami ministra životného prostredia Jána Budaja, ktorý hovorí o kriminalizácii členov zásahového tímu,“ zareagovali na stredajšiu tlačovú konferenciu ministra. Prekvapivé počas nej boli podľa nich aj slová generálneho riaditeľa Slovenskej inšpekcie životného prostredia Jána Jenča.

Ten vyhlásil, že zásah Štátnej ochrany prírody SR bol v súlade s právnymi predpismi. Podľa lesníkov zrejme netušil, že inšpekcia práve v to popoludnie dostala podnet od Štátnych lesov TANAPu na prešetrenie tohto zásahu.

Populáciu medveďa treba manažovať

Podľa oficiálneho vyhlásenia Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR bol zásah vykonaný v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny. Podľa neho je ŠOP oprávnená zabezpečovať plašenie, odchyt alebo usmrtenie chránených živočíchov, ktoré svojím správaním mimo miest ich prirodzeného výskytu bezprostredne ohrozujú zdravie alebo bezpečnosť obyvateľov obcí.

„K uspaniu a následnému utrateniu medveďov však podľa zverejnených informácií nedošlo mimo areálu ich prirodzeného výskytu a ani za okolností, ktoré by nasvedčovali tomu, že šlo o bezprostredné ohrozenie zdravia alebo bezpečnosti obyvateľov,“ poznamenali štátne lesy.

Podľa Marhefku je vzniknutá situácia neklamným dôkazom toho, že racionálny a systematický manažment populácie medveďa hnedého založený na skutočne odborných základoch je minimálne v Tatrách už niekoľko desaťročí naozaj potrebný.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ján BudajJán JenčoJán MarhefkaMartina Petránová
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRSIŽP Slovenská inšpekcia životného prostrediaŠOP Štátna ochrana prírodyŠtátne lesy TANAPu