Štátne lesy TANAPu vysadili v rámci projektu Cesty k zdravým lesom viac než stodvadsaťtisíc sadeníc

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Výsadba stromov, sadenica
Foto: ilustračné, Getty images

Štátnym lesom Tatranského národného parku (ŠL TANAPu) sa vďaka medzinárodnému projektu Cesty k zdravým lesom podarilo zalesniť plochu 46,12 hektára, na ktorej vysadili 121 136 sadeníc.

Ide len o jednu z viacerých aktivít štátnych lesov v rámci projektu, ktoré majú prispieť k obnove lesných porastov zasiahnutých klimatickými zmenami.

Rozpočet je tri a pol milióna eur

Podľa Radoslava Žlkovana z odboru starostlivosti o lesy ŠL TANAPu bude výsledkom týchto opatrení zdravší a odolnejší les schopný plniť všetky svoje funkcie, vrátane tých, ktoré dnes od neho požaduje spoločnosť.

Slovenskí partneri projektu sa stretli v Tatrách na dvojdňovom monitoringu, spoločne si obzreli aj miesta, v ktorých sa projekt realizuje.

Hlavným cieľom projektu Cesty k zdravým lesom: Odolné, prispôsobivé, rozmanité a udržateľné lesy v cezhraničnom regióne Ukrajiny a Slovenska je zvýšenie stability a adaptability karpatských lesných ekosystémov na dopady klimatických zmien v slovensko-ukrajinskom pohraničnom regióne.

Jeho celkový rozpočet predstavuje viac ako 3,5 milióna eur, spolufinancovaný je zo zdrojov Európskej únie.

Pribudli dve demonštračné plochy

Štátne lesy TANAPu realizovali v rámci projektu aj celoplošné i pomiestne vyžínanie, vyčistili lesné chodníky a uskutočnili viacero opatrení na ochranu sadeníc voči ohryzu zverou, vrátane osadenia oplôtkov.

Na území Tatranského národného parku ešte v roku 2020 pribudli aj dve demonštračné plochy, a to v Javorovej a Babej doline. Lesníci tam sledujú vplyv odbornej starostlivosti na stabilitu porastov.

Ako ďalej informovala hovorkyňa štátnych lesov Martina Petránová, k zvýšeniu povedomia širokej verejnosti o úlohe lesov pri riešení problémov súvisiacich so zmenou klímy majú pomôcť aj infotabule osadené popri zrekonštruovaných lesných cestách a chodníkoch.

Projekt má niekoľko partnerov

Hlavným partnerom projektu s celkovým rozpočtom viac ako 3,5 milióna eur je Užhorodský lesný podnik.

Ďalšími partnermi sú okrem ŠL TANAPu aj susediace Lesy mesta Kežmarok a Lesy Mesta Spišská Belá, ukrajinský Vyhodský lesný podnik a Agentúra pre trvalo udržateľný rozvoj karpatského regiónu „FORZA“.

Projekt spoločne realizujú od decembra 2019, potrvá do decembra tohto roka.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Martina PetránováRadoslav Žlkovan
Firmy a inštitúcie Štátne lesy TANAPu