Štátna ochrana prírody musela utratiť medveďa v Jasenskej doline, zviera stratilo plachosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Medveď hnedý
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Zásahový tím Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP SR) musel uspať a usmrtiť medveďa z Jasenskej doliny, ktorý nezvratne stratil plachosť. Zviera sa pohybovalo v okolí obce Belá-Dulice (okres Martin). V tlačovej správe o tom informoval odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR).

Štvorročná medvedica navštevovala osídlené oblasti od júna 2020, odvtedy vykonal zásahový tím ŠOP SR 44 výjazdov, počas ktorých sa neúspešne pokúšal zviera odohnať. Pri stretnutiach nejavilo podľa envirorezortu známky plachosti, zámerne sa približovalo a bránilo si potravu z odpadových nádob.

„Neznepokojilo ho plašenie svetlom, zvukom, poplašnými výstrelmi, pyrotechnikou či paintballovým strelivom. O krátky čas sa do lokality opäť vrátil,“ uvádza rezort. Medvedicu mali lákať nezabezpečené odpadové nádoby.

Zásahový tím preto zviera uspal a usmrtil. Eutanáziu považujú ochranári zo ŠOP SR za krajné riešenie, ktoré je možné využiť len vtedy, keď sa preukáže strata plachosti a rizikové konanie zvieraťa. Ochranári dodávajú, že zviera nebolo možné pre jeho správanie premiestniť do inej lokality.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRŠOP Štátna ochrana prírody