Štát získal späť podvodom predanú pôdu, Marosz ju odovzdal mladému farmárovi (foto)

AGRO: Štát prenajme pôdu mladému farmárovi
Sprava: Poslanec parlamentu za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igor Matovič, generálny riaditeľ Slovenského pozemkového fondu Ján Marosz a farmár Bohuš Beránek počas odovzdania poľnohospodárskej pôdy v Špačinciach v okrese Trnava do prenájmu mladému farmárovi. Špačince, 3. marec 2023. Foto: SITA/ Pavol Machovič

Slovenský pozemkový fond prenajme 29 hektárov pôdy v Špačinciach v okrese Trnava mladému farmárovi Bohušovi Beránkovi na poľnohospodárske účely.

Podľa generálneho riaditeľa Slovenského pozemkového fondu Jána Marosza ide o pozemok, ktorý bol v minulosti podvodným spôsobom predaný do rúk ľudí napojených na politické špičky z predchádzajúcich vládnych garnitúr.

Prenájom pôdy

Aj keď na ňom mali vysadiť marhuľový sad, podľa Marosza ho v skutočnosti plánovali použiť na developerské projekty. Po výzve pozemok s najúrodnejšou pôdou vrátili naspäť štátu za rovnakých podmienok, za akých ho získali. Marosz v piatok priamo v Špačinciach odovzdal farmárovi Beránkovi potvrdenie, že uspel v tendri na prenájom pôdy.

Mladý farmár Bohuš Beránek bol vybraný v tendri spomedzi viacerých záujemcov o túto pôdu, nájomnú zmluvu získa pravdepodobne na desať rokov. V Špačinciach plánuje pestovať už v tomto roku sóju, časť parcely vyčlení aj na rastliny, ktoré vyhľadávajú včely.

Ján Marosz, Bohuš Beránek
Mladému podnikateľovi Bohušovi Beránkovi (vľavo) desiatky hektárov úrodnej pôdy v piatok 3.3.2023 symbolicky odovzdal generálny riaditeľ SPF Ján Marosz (vpravo). Foto: www.facebook.com

Porušenie podmienok

Podobných prípadov predaja pôdy na ovocné sady bolo podľa Marosza na Slovensku oveľa viac, momentálne ich rieši Národná kriminálna agentúra.

„Trvalo to roky, ale na konci štátny majetok, ktorý ulúpili ľuďom, bude slúžiť na poľnohospodárske účely,“ povedal poslanec Národnej rady SR Igor Matovič (OĽaNO), ktorý sa v záležitosti dlhodobo angažoval. Predchádzajúci majitelia pôdu od štátu kúpili za takmer 60 centov za meter štvorcový, pri súčasných cenách pozemkov na výstavbu by na predaji zarobili podľa neho 29 miliónov eur.

Zámer vytvoriť ovocné sady sa podľa terajšieho vedenia Slovenského pozemkového fondu stal nástrojom na prevod pozemkov zo štátu do rúk podnikateľov. Ján Marosz ešte vlani informoval, že fond skontroloval približne 128 hektárov ovocných sadov a zistil porušenia podmienok na 54 hektároch, čo je takmer polovica.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičJán Marosz
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúraNárodná rada SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSPF Slovenský pozemkový fond