Správa TANAPu sa spolku JAMES pri návštevnom poriadku snažila vyjsť v ústrety, reaguje na kritiku ministerstvo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Horolezci
Foto: Ilustračné foto SITA/Rastislav Ovšonka

Správa Tatranského národného parku (TANAP) rokovala na tému nového Návštevného poriadku TANAPu so Slovenským horolezeckým spolkom (SHS) JAMES niekoľkokrát. Výsledkom týchto rokovaní sú kompromisné riešenia pre obe zúčastnené strany. Tvrdí to Ministerstvo životného prostredia SR pre agentúru SITA v reakcii na kritiku spolku v súvislosti s aktuálnym návrhom návštevného poriadku.

Podľa neho je totiž v značnom rozpore s princípmi činnosti spolku, ako aj s cieľmi iniciatívy Aj my sme Tatry. Správa TANAPu sa však podľa rezortu snažila vyjsť v ústrety spolku napríklad aj tým, že predĺžila čas na zimné horolezecké aktivity a zmiernila jesennú uzáveru.

Podľa rezortu je vytvorenie bezpečných podmienok na vykonávanie turistiky a iných športových alebo oddychových aktivít v záujme nielen správ národných parkov, ale aj Horskej záchrannej služby. Návrhy spolku JAMES tak posudzovali aj záchranári, čo bolo následne zapracované do návštevného poriadku.

Stanovisko horolezeckého spolku

Mrzí nás stanovisko Horolezeckého spolku JAMES k aktuálnemu návrhu návštevného poriadku TANAPu, keďže spolok mohol vstupovať do procesu aj vďaka ústretovému konaniu TANAPu,“ skonštatovalo ministerstvo.

Poukázalo tiež na to, že spolok má zastúpenie v radách národných parkov, vďaka čomu môže podľa neho prezentovať svoj pohľad na budúci rozvoj národných parkov.

Národné parky na Slovensku chránia podľa ministerstva prírodu a zároveň sa v čoraz väčšej miere otvárajú turistom. Pripomína však, že bezpečnosť návštevníkov musia brať do úvahy všetky zúčastnené strany s plnou vážnosťou.

Je zavádzajúce tvrdiť, že súčasný návrh Návštevného poriadku TANAPu ide proti turistom a ľuďom v Tatranskom národnom parku. Práve naopak, vychádza v ústrety aj bežeckým lyžiarom či cyklistom a akceptuje záujmy a podnety viacerých organizácií,“ zhodnotil envirorezort.

Verejná výzva

Spolok JAMES vyjadril nespokojnosť spolu s členmi viacerých združení s návrhom návštevného poriadku ešte v roku 2019. Boli medzi nimi horolezci, turisti aj skialpinisti. Jeho odmietnutie vyústilo do verejnej výzvy Aj my sme Tatry s definovaním ôsmich dôvodov odmietnutia návrhu, podporilo ju takmer 17-tisíc ľudí.

Problematický je podľa SHS aj nový návrh návštevného poriadku, ktorý koncom marca zaslala Správa TANAPu na odbor starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Prešove.

Správa TANAPu nielenže nezakomponovala naše pôvodné i následné návrhy do textového či mapového znenia návštevného poriadku, ale navyše podstatným spôsobom zmenila princípy možností pohybu na území TANAPu pre horolezcov, skialpinistov i turistov bez akejkoľvek konzultácie s dotknutými národnými športovými zväzmi a organizáciami,“ zhodnotil predseda spolku Anton Pacek.

Ako konkretizoval pre SITA, namieta predovšetkým tri zásadné veci. Ide o časové aj priestorové obmedzenie pôsobenia horolezcov v Tatrách, ale aj horolezecký či skialpinistický výcvik pre návštevníkov mimo značených chodníkov vyvolávajúci otázky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Horolezecký spolok JAMESMŽP Ministerstvo životného prostredia SRTANAP Tatranský národný park