Slovensko nesplnilo cieľ Európskej únie, zrecyklovať sa nám podarilo len 40 percent odpadov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Recyklácia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovensko podľa predbežných čísel nesplnilo cieľ Európskej únie (EÚ) recyklovať do roku 2020 50 percent vzniknutého komunálneho odpadu. V roku 2019 sa ho podarilo zrecyklovať 40,3 percenta. Na online konferencii o tom informoval viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Mário Lelovský.

Ide o prvé obdobie, v ktorom sa tento cieľ vyhodnocoval. Podľa Lelovského sa dá predpokladať, že sa ho nepodarí dosiahnuť ani za rok 2020. Na druhej strane sa podľa jeho slov pozitívne vyvíja plnenie cieľov, ktoré sú prenesené na výrobcov v rámci princípu rozšírenej zodpovednosti výrobcov.

Miera recyklácie narastá

Aj keď ciele pre komunálny odpad splnené neboli, ciele stanovené pre výrobcov sa podľa Lelovského naplniť podarilo. Podľa Správy o stave životného prostredia v Slovenskej republike za rok 2019 napriek nárastu celkového množstva odpadov z obalov rovnako narastá aj miera ich recyklácie.

Kým v roku 2005 bola na úrovni 45,21 percenta, v roku 2018 to bolo 66,6 percenta. Z toho podľa Lelovského vyplýva, že výrobcovia už v roku 2018 splnili ciele, ktoré im európska obalová legislatíva ukladá pre rok 2025. A to recyklovať 65 percent hmotnosti všetkých odpadov z obalov.

Pri obaloch z plastov sa v roku 2018 zrecyklovalo 51,4 percenta. Slovensko sa v tomto smere stalo šiestou najlepšou krajinou v rámci EÚ, kde je priemer 41,5 percenta.

RÚZ žiada odstrániť legislatívne výnimky

RÚZ napriek tomu požaduje stabilizáciu systému prostredníctvom zmien. O odstraňovaní problémov chce diskutovať s Ministerstvom životného prostredia SR. Tie sa podľa nej týkajú nie úplne dôslednej kontroly výrobcov, ktorí si neplnia povinnosti a neprispievajú do systému.

Opakovane navrhujú aj odstránenie legislatívnych výnimiek pre niektorých výrobcov. „Veľmi nás mrzí, že práve štátna správa, verejná správa má výnimku z nakladania s odpadom. Predstaviteľ, ktorý je zákonodarcom, teda štát, má výnimku na to, aby si plnil svoje povinnosti, čo nepovažujeme za dobrý príklad,“ uzavrel viceprezident RÚZ.

Republiková únia zamestnávateľov vznikla 30. marca 2004. Je najvýznamnejšou a najreprezentatívnejšou organizáciou zastupujúcou záujmy zamestnávateľov na Slovensku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mario Lelovský
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRRUZ Republiková únia zamestnávateľov