Slovensko chce byť krajinou bez výskytu besnoty, začína sa vakcinácia líšok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Líška
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Štátna veterinárna a potravinová správa v Poprade informuje o tom, že v dňoch od 5. do 26. októbra 2020, prípadne podľa počasia, bude prebiehať vakcinácia voľne žijúcich líšok proti besnote.

Vakcinácia prebieha leteckým pokladaním vakcinačných návnad z letiska v Poprade na území celého Prešovského a Košického kraja a na území okresov Žilina, Bytča, Kysucké Nové Mesto, Čadca, Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Liptovský Mikuláš. Pri pokladaní sa vynechávajú územia s nadmorskou výškou nad 1 200 metrov, vodné plochy, cestné komunikácie, mestá, osady a pásma ochrany prírody, kde nie je možné lietať v požadovanej výške.

Vzadu v lietadle sedí človek, ktorý vyhadzuje zhruba každých dve a pol sekundy jednu vakcínu,“ uviedol pilot Ľuboš Kováčik s tým, že jeden let na rozvoz vakcín môže trvať približne štyri a pol hodiny.

Určitá časť dávok sa umiestňuje aj ručne za pomoci poľovníkov v oblastiach, kde letecká pokládka nie je možná,“ priblížil Peter Žoldoš, riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Poprad.

Pre človeka je vakcinačná návnada pri bežnom zaobchádzaní neškodná. Cieľom vakcínácie je opätovne dosiahnuť štatút SR ako krajiny bez výskytu besnoty. Líšky prechádzajú takouto prevenciou dvakrát do roka, na jar a na jeseň.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľuboš KováčikPeter Žoldoš