Skládky po celom svete vypúšťajú obrovské množstvá metánu, satelitné dáta nám pomôžu odhaliť najväčších znečisťovateľov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Skládka odpadu
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Skládky uvoľňujú v dôsledku rozkladu odpadov do ovzdušia veľké množstvá metánu, ktorý prispieva k otepľovaniu zemskej atmosféry. Naznačuje to nová štúdia.

Uvoľňovanie metánu zo skládok

Vedci využili satelitné dáta zo štyroch veľkých miest – Dillí a Bombaja v Indii, Láhauru v Pakistane a Buenos Aires v Argentíne, a zistili, že úrovne emisií v rokoch 2018 a 2019 boli 1,4 až 2,6-krát vyššie, ako predchádzajúce odhady. Autori plánujú pokračovať vo výskume analýzou ďalších skládok po celom svete.

Cieľom štúdie, ktorú publikovali v stredu v časopise Science Advances, je pomôcť miestnym vládam uskutočniť cielené snahy na obmedzenie globálneho otepľovania zameraním sa na špecifické oblasti.

Keď sa na skládkach rozkladá organický odpad, ako potraviny, drevo alebo papier, vylučuje sa do ovzdušia metán. Skládky sú pritom celosvetovo tretím najväčším zdrojom metánových emisií, po ropných a plynových systémoch a poľnohospodárstve.

Využitie satelitných snímok

I keď metán predstavuje len asi 11 % emisií skleníkových plynov a v ovzduší zostáva len asi desiatku rokov, zachytáva v atmosfére 80-krát viac tepla ako oxid uhličitý. Vedci odhadujú, že najmenej 25 % súčasného otepľovania spôsobuje metán z ľudskej činnosti.

„Je to prvý raz, čo boli pri sledovaní skládok a kalkulácii emisií metánu použité satelitné snímky s vysokým rozlíšením,“ skonštatoval vedúci autor štúdie Joannes Maasakkers z Holandského inštitútu pre výskum vesmíru.

„Zistili sme, že tieto skládky, ktoré sú v porovnaní s veľkosťou miest relatívne malé, sú zodpovedné za veľkú časť celkových emisií z danej oblasti,“ doplnil.

Čína a India sú najväčšími znečisťovateľmi

„Táto nová práca ukazuje, aké je dôležité lepšie spravovať skládky, najmä v krajinách ako je India, kde skládky často horia a vypúšťajú širokú paletu škodlivých znečisťujúcich látok,“ vyjadril sa Euan Nisbet z Royal Holloway, University of London, ktorý sa nepodieľal na štúdii. Nové satelitné technológie v kombinácii s meraniami na Zemi podľa neho uľahčia vedcom identifikovať „kto znečisťuje svet“.

Podľa najnovšej analýzy Medzinárodnej agentúry pre energetiku sú najväčšími znečisťovateľmi metánom Čína a India.

Na minuloročnej klimatickej konferencii Organizácie Spojených národov (OSN) podpísalo 104 krajín záväzok znížiť emisie metánu o 30 % do roku 2030, v porovnaní s rokom 2020. Čína ani India nie sú signatármi dohody.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia