Sardínia sa pasuje s nedostatkom pastierov oviec a našla riešenie, pomôcť majú kirgizskí pastieri

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kirgizstan, ovce, pastier
Pastier so stádom oviec pri jazere Sonkul v Kirgizsku. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Talianska Sardínia, známa výrobou typického ovčieho syra pecorino, už dlho zápasí s problémom vyľudňovania.

Miestna pobočka národného zväzu poľnohospodárov Coldiretti preto v snahe zachovať poľnohospodárske tradície uzavrela dohodu s kirgizskými úradmi o vyslaní približne stovky tamojších poľnohospodárov na stredomorský ostrov. Informuje o tom portál Euronews.

Pastieri starnú a mladí odchádzajú

V rokoch 2019 až 2020, čo sú najnovšie údaje poskytnuté regionálnymi úradmi, klesol počet obyvateľov ostrova z 1 587 413 na 1 509 044.

Najviac zasiahnuté sú pritom sardínske vidiecke oblasti a mnohí sa obávajú zániku tradícií ostrova, vrátane typickej produkcie mliečnych výrobkov, keďže miestni pastieri starnú a mladí opúšťajú ostrov.

Miestni predstavitelia však podľa Euronews našli riešenie – priviesť na ostrov pastierov z Kirgizska.

Regionálna pobočka Coldiretti, najväčšieho talianskeho zväzu poľnohospodárov, nedávno uzavrela dohodu s kirgizským ministrom práce o začatí pilotného projektu, v rámci ktorého by na ostrov malo prísť približne 100 kirgizských pastierov s rodinami. Doraziť by mali budúci rok.

Najprv absolvujú učňovskú prax

Podľa predstaviteľov sardínskeho zväzu Coldiretti má Kirgizsko podobné pastierske tradície ako Sardínia, kde už stáročia chovajú ovce.

Kirgizských pastierov umiestnia v malých vidieckych centrách na Sardínii, kde najprv absolvujú učňovskú prax, ktorá sa neskôr môže zmeniť na dlhodobú zmluvu.

Sprevádzať ich budú aj osobnosti, ktoré by im mali pomôcť začleniť sa do miestnej kultúry a komunít. Konečným cieľom, v prípade úspechu pilotného projektu, je priviesť na Sardíniu tisíce kirgizských pastierov.

Kirgizskí pastieri sú zvyknutí

I keď sa počas tohto leta na talianskom pobreží vylodilo veľké množstvo migrantov, podľa Coldiretti je ťažké nájsť dlhodobých pracovníkov ochotných pracovať vo vidieckych, vnútorných oblastiach Sardínie.

Kirgizskí pastieri sú pritom zvyknutí žiť v malých komunitách a chov oviec im je blízky, vysvetlili.

Kirgizská vláda zatiaľ nevyhlásila výzvu pre miestnych pastierov, ktorí by boli ochotní presťahovať sa na stredomorský ostrov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Coldiretti