Prípady porušenia pravidiel zistili v PPA rýchlo, podľa Kissa budú súčinní s políciou a nemienia zatvárať oči

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jozef Kiss
Jozef Kiss. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 28. júna 2022, 16:45

Riadenie rizika a konfliktu záujmu v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) funguje na sto percent. Oba prípady porušenia pravidiel v súvislosti s vyplácaním platieb zistili za veľmi krátky čas.

Generálny riaditeľ PPA Jozef Kiss o tom informoval v utorok po skončení poslaneckého prieskumu, z parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.

Nebudú zatvárať oči pred dianím v agentúre

„V prípade zmiznutia dokumentácie, alebo zneužívania právomoci verejného činiteľa sme tieto veci identifikovali v priebehu pár dní. Za agentúru môžem jednoznačne deklarovať, že nemienime zatvárať oči pred tým, čo sa v agentúre deje,“ uviedol Kiss.

Aj v iných prípadoch podľa neho komunikujú s orgánmi činnými v trestnom konaní a takisto v týchto dvoch, resp. jednom prípade budú s nimi súčinní.

Porušené bolo takmer všetko, čo sa dalo

Predseda pôdohospodárskeho výboru Jaroslav Karahuta (Sme rodina) povedal, že najdôležitejšia časť prieskumu sa týkala vyplácania priamych platieb, pričom zmizlo takmer dvesto strán spisov zo zložky jedného farmára. Podstatné podľa neho je, že nebude narušené vyplácanie podpôr v pôdohospodárstve. Ide o priame platby v sume zhruba 400 miliónov eur.

„Podľa informácií od generálneho riaditeľa a ostatných kompetentných pracovníkov poverená bývalá riaditeľka protikorupčnej sekcie tieto materiály zobrala svojvoľne, čím porušila viacero interných predpisov PPA,“ priblížil.

Vnútorná kontrola v agentúre podľa poslanca potvrdila, že bolo porušené takmer všetko, čo sa dalo.

„Generálny riaditeľ nás ubezpečil, že boli implementované v rámci dočasnej akreditácie všetky nevyhnutné opatrenia, že majú nastavené kontrolné mechanizmy tak, že v budúcnosti k tomu nepríde,“ podotkol Karahuta.

Finančná skupina v štruktúrach PPA

Poslanci sa oboznámili aj s medializovanými informáciami o tom, že známa finančná skupina sa mala dostať do štruktúr PPA.

„Boli sme ubezpečení, že systém vnútornej kontroly je natavený tak, že k takýmto prípadom v budúcnosti nebude prichádzať. Dotyčný človek vo svojom životopise neuviedol pravdu, nebolo možné pri nástupe jeho bývalé pôsobenie overiť. Akonáhle sa to zistilo, krátko po jeho nástupe, generálny riaditeľ vydal pokyny, aby neprišlo k zneužitiu alebo prístupu k citlivým materiálom,“ poznamenal Karahuta.

Generálny riaditeľ sa podľa neho ostro vyhradil k tvrdeniu, že akákoľvek finančná skupina by mala, mohla alebo bude mať vplyv na agentúru, resp. že by získala kontrolu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jaroslav KarahutaJozef Kiss
Firmy a inštitúcie PPA Pôdohospodárska platobná agentúra