Prichádza nebezpečný týždeň, varujú horskí záchranári. Očakávajú sa veľké lavíny a človeka môže ohroziť aj brodenie v snehu

Vysoké Tatry, Horská záchranná služba
Foto: ilustračné, SITA/Richard Ovšonka

Horská záchranná služba (HZS) upozorňuje, že sa v horách blíži jeden z najnebezpečnejších týždňov roka. Očakáva tam veľké a stredne veľké lavíny, ktoré sa môžu uvoľniť samovoľne, alebo len pri malom dodatočnom zaťažení.

Ako ďalej informovala, nebezpečné budú rovnako aj miesta, kde sa lavíny bežne nevyskytujú, alebo neočakávajú, napríklad v strmých lesných porastoch.

Napadlo veľa nového snehu

V niektorých horských oblastiach totiž v uplynulých dňoch napadlo viac ako 100 až 150 cm snehu, čo spôsobilo veľké lavínové nebezpečenstvo, vyhlásený bol 4. stupeň. Následne sa pridal silný vietor s rýchlosťou do 150 km/h.

„Vplyvom silného vetra sa premiestnilo veľké množstvo snehu. Vytvorili sa vankúše, preveje a dosky z vetrom previateho snehu,“ uviedli horskí záchranári.

Veľký problém môžu podľa nich spôsobiť aj malé lavíny s krátkou dráhou, končiace v terénnych pascách. V ďalších dňoch však sneženie aj vietor podľa HZS postupne utíchne.

Horskí záchranári poukazujú na dlhodobú štatistiku, podľa ktorej najviac nešťastí v horách nastáva práve v prvých dňoch po veľkom snežení.

Slnko bude lákať ľudí do hôr

„Z predpovede počasia na nastávajúci týždeň vyplýva, že presne takáto situácia môže nastať od pondelka, keď sa dá očakávať príchod studeného frontu. V nočných hodinách klesnú teploty až na mínus 20 stupňov Celzia a cez deň za slnečného žiarenia na mínus sedem stupňov,“ avizovali. Nasledujúci týždeň je tak možné očakávať slnečné počasie, ktoré bude lákať ľudí do hôr.

Aktivity v horách však bude podľa HZS komplikovať aj veľké množstvo snehu, v ktorom je náročné pohybovať sa bez lyží alebo snežníc, a to aj na krátku vzdialenosť.

„Brodenie sa v hlbokom snehu dokáže vyčerpať sily človeka za pár desiatok minút. Nezabudnite povinnú lavínovú výbavu, lavínový vyhľadávací prístroj, lavínovú sondu a lopatu, lekárničku, a nabitý mobilný telefón s číslami na záchranné zložky,“ radí. V prípade potreby môžu turisti využiť na privolanie pomoci aj aplikáciu Horskej záchrannej služby.

Otvorené zjazdové trate sú podľa horských záchranárov bezpečné, ale dôrazne neodporúčajú opúšťať ich a skúšať lyžovať vo voľnom teréne. „Mnohé lyžiarske strediská majú v mapách takzvané freeridové zóny, do ktorých zásadne neodporúčame akýkoľvek vstup,“ upozornili.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie HZS Horská záchranná služba