PPA sa bráni pred vyjadrením SPPK, nepoužíva iba jeden menej presný model pre meranie svahovitosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PPA, Pôdohospodárska platobná agentúra

Poľnohospodárska platobná agentúra (PPA) tvrdí, že to, že pre meranie svahovitosti bol použitý menej presný model, nie je pravda.

Agentúra tak reaguje na Slovenskú poľnohospodársku a potravinársku komoru (SSPK), ktorá uviedla, že žiadosti poľnohospodárov o priamu platbu boli zamietnuté pre chybu, ktorú sami nezavinili. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa PPA Adriana Hosťovecká.

Model vytvorený z údajov leteckého skenovania

„Vzhľadom na to, že presnejší model nebol dostupný pre celé územie SR, PPA pre administratívnu kontrolu ako základ použila údaje národnej autority z DMR3.5, pričom ich overila aj na novší model DMR5 tam kde bol k dispozícii (cca 60 percent SR),“ uviedla Hosťovecká s tým, že Úrad geodézie, kartografie katastra (ÚGKK) SR od roku 2017 zabezpečuje nový digitálny model reliéfu DMR5.0 celého územia Slovenska. Ten je vytvorený z údajov leteckého laserového skenovania a predpokladaný rok ukončenia daného projektu je rok 2023.

Podľa Hosťoveckej bolo Slovensko v danej oblasti auditované viackrát, pričom boli zistené nedostatky v nesprávnom nastavení podmienok na predchádzanie erózie a následne nesprávnej kontrole týchto podmienok. Preto PPA zaviedla aj administratívnu kontrolu podmienky zabezpečiť, aby sa na ornej pôde so svahovitosťou viac ako 12° nepestovali širokoriadkové plodiny. Túto podmienku sú povinní dodržať všetci žiadatelia, pričom v nej nie sú uplatňované žiadne výnimky ako napríklad spôsob obhospodárenia.

Slovensko mohlo prísť o niekoľko miliónov eur

Zo zhruba 18-tisíc žiadostí bolo podozrenie na nedodržanie danej podmienky zistené pri 314 žiadostiach. Žiadateľov s podozrením na porušenie PPA informovala, pričom mali možnosť na podozrenie reagovať. Aktuálne má PPA spracovaných 190 prípadov.

„Vzhľadom na uvádzanú polohovú (ne)presnosť vrstvy DMR3.5, podozrivé prípady indikované len na tejto vrstve, sú PPA overované na skutkový stav. Ak by PPA túto kontrolu nezačala vykonávať, pri možných budúcich auditoch by SR prišla o niekoľko miliónov EUR za nedodržanie povinnosti chrániť finančné záujmy EÚ a vykonanie tejto kontroly by bolo vyžadované ako jedno z nápravných opatrení,“ dodala Hosťovecká.

Tri spôsoby riešenia

SPPK pre riešenie tohto problému navrhla PPA tri spôsoby riešenia. PPA si podľa komory vybrala iba jedno z nich. „Individuálny prístup je používaný pri každej a jednej žiadosti, nikdy sa podozrenia na porušovanie podmienok nevyhodnocujú skupinovo, ale vždy konkrétne na danú žiadosť. Ostatné dve možnosti nemohla PPA aplikovať, nakoľko boli v rozpore s pravidlami poskytovania podpôr,“ podčiarkla Hosťovecká.

Pri kontrole svahovitosti PPA uvádza, že z 314 prípadov indikovaných krížovou kontrolou na podozrenie na nedodržanie tejto podmienky bolo ukončených 190 prípadov. Pri 124 prebieha overovanie skutkového stavu. Od platieb zverejnených v decembri PPA tvrdí, že neboli spracované žiadne platby, keďže v danom čase prebieha účtovná uzávierka. Ďalšie platby majú ísť z PPA k žiadateľom koncom januára. Administrovanie žiadosti sa však zatiaľ nezastavilo.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Adriana Hosťovecká
Firmy a inštitúcie PPA Pôdohospodárska platobná agentúraSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komoraÚrad geodézie kartografie katastra (ÚGKK)