Polrok práce Richarda Takáča vo funkcii ministra pôdohospodárstva nepriniesol žiadne ovocie, hodnotí hnutie Slovensko

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Richard Takáč
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč. Foto: SITA/Martin Havran
Tento článok pre vás načítala AI.

Polrok práce ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča podľa hnutia Slovensko neprinieslo žiadne ovocie.

Podľa členu výboru hnutia pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Rastislava Krátkeho pomalé konanie ministra a jeho tímu odzrkadľuje nepripravenosť urobiť v rezorte rázne kroky na posilnenie podpory pôdohospodárov, sebestačnosti Slovenska, či zníženia cien potravín.

Poukázal pritom na najvyššie ceny potravín z krajín V4.

Minister nestihol vlastný termín

Krátky zároveň pripomenul, že vláda minulý mesiac schválila analýzu, v rámci ktorej považuje cenovú reguláciu potravín za dostatočnú a ceny potravín tak nie je potrebné znižovať.

„Za túto analýzu hlasoval aj minister Takáč. Považujem to za klamanie občanov, keď na jednej strane z úst premiéra a ministra počuť vetu o znižovaní cien potravín a na strane druhej ich hlasovaním na vláde si schvália, že nič robiť nemusia a že je to v poriadku,“ komentoval Krátky po tom, ako dnes šéf rezortu pôdohospodárstva informoval verejnosť o kontrolnom dni a výsledku svojej práce v rezorte.

Rezort pôdohospodárstva na čele s ministrom Takáčom si podľa hnutia sám stanovil termín na vyplatenie financií z Pôdohospodárskej platobnej agentúry pre farmárov do konca januára.

„Minister nestihol vlastný termín, ktorý si dal. Namiesto toho naši farmári trpia a mnohí dodnes nemajú vyplatené platby,“ konštatoval Krátky. Rezort podľa jeho slov nevie v dostatočne rýchlom čase doručiť schválenie a pridelenie platby.

Ministerstvo potrebuje jasný cieľ

„Pôdohospodári čakajú na podporu neúmerne dlho. Vytvorenie antibyrokratického tímu, predĺženie a odpustenie odvodov pre potravinárov a pôdohospodárov do konca júna 2024 považujem za nedostatočné výsledok polročnej práce ministra,“ zhodnotil.

Podľa hnutia Slovensko rezort potrebuje jasný cieľ a nastavenie systému, ktorý prináša regionálne odbytiská potravín, moderné hospodárenie s pôdou, efektívne manažovanie vody, podporu rodinných fariem a mladých farmárov.

„Rezort sa má zaoberať všetkými oblasťami, ktoré patria pod rezort nevynímajúc potravinárov, veterinárov či lesohospodárov,“ dodal Krátky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Rastislav KrátkyRichard Takáč
Firmy a inštitúcie Matovičovo hnutie SlovenskoMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR