Novela prírodu nechráni, tvrdia vlastníci neštátnych lesov. Minister Sólymos hovorí o panike

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
László Sólymos
Minister životného prostredia László Sólymos. Foto: archívne, SITA/Marko Erd

Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska vyzvala listom poslancov, aby na nadchádzajúcej parlamentnej schôdzi neschválili novelu zákona o ochrane prírody a krajiny z dielne ministerstva životného prostredia (MŽP). Novela podľa Únie nechráni prírodu, ale „ide proti nej“.

Skutočný zákon na ochranu prírody

Podľa neštátnych vlastníkov lesov je jej hlavným cieľom sprísniť alebo až zabrániť ťažbe dreva už od 2. stupňa ochrany. Vláda by podľa Únie mala prijať skutočný zákona na ochranu prírody, ktorý sa bude „seriózne venovať zlému stavu lesov spôsobenému klimatickou krízou a zoberie si príklad z okolitých vyspelých krajín EÚ“.

Minister životného prostredia László Sólymos v reakcii na list zdôraznil, že hlavným cieľom novely je zabezpečiť účinnejšiu ochranu národných parkov a iných chránených území. MŽP podľa neho registruje snahu určitých záujmových skupín, aby sa novela zákona o ochrane prírody v parlamente neprijala.

„Niektorí chcú poslancom posielať list, aby za novelu nehlasovali. Neprekvapuje ma to. Nikto neveril, že dotiahneme zmenu v ochrane národných parkov do NR SR. A tak v niektorých kruhoch vládne panika,“ vyhlásil na sociálnej sieti Sólymos. Parlamentný výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie už minulý týždeň odsúhlasil novelu zákona o ochrane prírody a krajiny a odporučil poslancom, aby ju schválili.

Silná pozícia ochranárov pri zásahoch

Novela posilňuje právomoci Štátnej ochrany prírody (ŠOP). Štátni ochranári po schválení novej legislatívy podľa MŽP získajú silnú pozíciu pri zásahoch do chránených území.

Podľa novej právnej úpravy bude totiž ich súhlas potrebný pri akýchkoľvek krokoch, ktoré by mohli ohroziť prírodu v národných parkoch, či už ide o ťažbu dreva, výkop zeminy, výstavbu alebo zásahy do vodných tokov. Dnes štátni ochranári môžu výrubom zabrániť len v najvyššom, piatom stupni ochrany. Tie sú v národných parkoch zastúpené minimálne.

„Našou ambíciou je docieliť to, čo je prirodzené, čiže nadradiť ochranu prírody v národných parkoch nad všetky ostatné záujmy,“ uviedol generálny riaditeľ ŠOP Martin Lakanda.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe László SólymosMartin Lakanda
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRŠOP Štátna ochrana prírody