NAKA pri akcii Barón zadržala a obvinila funkcionárov Slovenského pozemkového fondu

Príslušníci Národnej kriminálnej agentúry zadržali v stredu 16. septembra v rámci akcie „Contract“ dve osoby.
Foto: ilustračné, www.facebook.com

V Trnavskom a Nitrianskom kraji v pondelok zasahovala Národná kriminálna agentúra. Ako ďalej informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka, policajná akcia s krycím názvom Barón súvisela s reštitučným konaním Slovenského pozemkového fondu.

Výsledkom akcie sú piati zadržaní, ktorých polícia už aj obvinila. Medzi obvinenými je niekoľko funkcionárov Slovenského pozemkového fondu.

Obzvlášť závažný zločin

„Ide o prípad obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku spáchaného závažnejším spôsobom konania, konkrétne organizovanou skupinou a so škodou veľkého rozsahu,“ uviedol Slivka s tým, že skupina pôsobila na území Trnavského a Bratislavského kraja.

„V rámci uspokojovania istého reštitučného nároku mali obvinení pri vydaní náhradných pozemkov cielene postupovať v rozpore so zásadou hospodárnosti, efektívnosti a účelnosti použitia majetku štátu. S vedomím, že priznaný reštitučný nárok predstavoval nižší spoluvlastnícky podiel, došlo k prevedeniu majetku Slovenskej republiky v správe Slovenského pozemkového fondu na oprávnenú osobu,“ vysvetlil Slivka.

Slovenský pozemkový fond však podľa neho uzavrel zmluvy o bezodplatnom prevode vlastníctva k systematicky vopred vybraným pozemkom. Tie boli v súkromnom záujme tretích osôb.

Navýšená hodnota pozemkov

Na základe zmlúv bol podľa polície zostatok reštitučného nároku neoprávnene navýšený o hodnotu pozemkov viac ako 2,2 milióna eur.

„Na páchaní tohto skutku sa už mali podieľať aj ďalší dvaja účastníci organizovanej skupiny, a to právny zástupca reštituenta spolu s bývalým zamestnancom Slovenského pozemkového fondu, ktorého vyšetrovateľ obvinil tiež z obzvlášť závažného zločinu legalizácie výnosu z trestnej činnosti. Bývalému zamestnancovi SPF toto obvinenie vyšetrovateľ vzniesol v súvislosti s následným odpredajom sporných, reštituovaných pozemkov,“ povedal Slivka. Doplnil, že vo veci sa naďalej uskutočňujú vyšetrovacie úkony, preto viac informácií nie je možné poskytnúť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúraPPZ SR Prezídium policajného zboru SRSlvoenský pozemkový fond (SPF)