Na Slovensku chýba krajinné plánovanie, ktoré môže pomôcť v ochrane pred povodňami, zmenu prinesie reforma

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
HASIČI: Zasahujú pri povodni v Rudne nad Hronom
Hasiči naďalej zasahujú v obci Rudno nad Hronom, kde včera došlo k pretrhnutiu hrádze, pričom prívalová vlna zatopila ulice obce. Hasiči momentálne odstraňujú následky povodne, čistia a dezinfikujú studne a zdroje pitnej vody a odstraňujú nánosy bahna z ulíc a dvorov rodinných domov. Bratislava, 18. máj 2021. Foto: SITA/Prezídium HaZZ

Príčinou povodní je chýbajúce krajinné plánovanie, tvrdí Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR). Reforma krajinného plánovania, ktorú predstavil štátny tajomník MŽP SR Michal Kiča a premiér Eduard Heger (OĽaNO), má eliminovať negatívny dopad klimatických zmien.

Stalo sa tak v Rudne nad Hronom (okres Žarnovica), kde minulý rok vyhasol ľudský život počas povodne po pretrhnutí hrádzky. Informoval o tom envirorezort na sociálnej sieti.

Reforma je aj v pláne obnovy

„Riešenie, ako predchádzať prírodným katastrofám, alebo aspoň minimalizovať škody, prináša reforma krajinného plánovania, ktorú sme zahrnuli aj do Plánu obnovy a odolnosti SR,“ uviedol Heger, podľa ktorého povodne prinášajú hospodárske a ekonomické škody, ale tiež straty na ľudských životoch.

MŽP SR pripravilo návrh zákona o krajinnom plánovaní, ktorý má prispieť k lepšej kvalite života ľudí a životného prostredia.

Návrh počíta s využitím odborných dokumentov,napríklad takzvaných krajinných plánov, ktoré by mali prispieť k realizácii protipovodňových opatrení a opatrení na prevenciu pred suchom a úbytkom biodiverzity.

Krajinné plány by mali byť záväzným podkladom pre spracovanie územnoplánovacej dokumentácie a ostatných dokumentov s možným priamym alebo nepriamym vplyvom na krajinu.

Zvážnice pôsobia ako lieviky

Práve nekontrolovaná ťažba, zle vybudované lesné cesty a zvážnice sú predpokladom povodní. Pri silných dažďoch sa premiešava voda s pôdou, ktorá následne steká do vodných tokov či hrádzí.

„V okolí Rudna nad Hronom je niekoľko desiatok zvážnic, ktoré pôsobia po daždi ako lieviky odvádzajúce vodu po silných lejakoch cez doliny až k ľudských obydliam. Nejde pritom len o problém Rudna nad Hronom,“ doplnil Kiča.

„Ak by dnes samosprávy mali fungujúce krajinné plány, predišlo by sa mnohým povodniam a tragickým udalostiam,“ uzavrel štátny tajomník.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Eduard HegerMichal Kiča
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR